Akıllı Telefonunuzu Satmadan Önce Yapmanız Gerekenler

Telefonunuzu ya da tabletinizi satmaya mı karar verdiniz? Tüm özel verilerinizin telefonunuzu alacak kişinin eline geçmemesi için ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? İşte şimdi Akıllı Telefonunuzu Satmadan Önce Yapmanız Gerekenler‘i, cihazınızı satmadan önce nasıl temizleyeceğinizi ve yepyeni bir cihaz haline getirebileceğinizi anlatacağız.

Cihazınızı kime satarsanız satın, içindeki bilgileri güvenliğiniz ve özel hayatınız açısından her zaman silmelisiniz. Tüm verileri silmek için birkaç yol mevcut.

Akıllı Telefonunuzu Satmadan Önce Yapmanız Gerekenler

1. Derin Silme İşlemi Yaparak Hafızayı Temizleyin!

Telefonunuz pek çok mahrem bilginin var olduğu önemli eşyanız. Bu nedenle kişisel verilerinizin kötü amaçlar için kullanılmasını önlemek adına kapsamlı bir temizlik yapmanız şart. Dosya seç > Sil yolunu izlemek veya hafızayı biçimlendirmek bilindiği üzere kalıcı bir temizlik sağlamıyor. Nitekim herhangi bir recovery (geri döndürme) yazılımıyla bu yöntemle silinenen verileri geri getirmek mümkün. Bu nedenle hafızamızı silip formatladıktan sonra belleğinizin boyutuna göre 3-4 gb’lık tek parça dosyalarla hafızayı doldurup formatlama işlemini birkaç kez tekrarlayarak güvenli bir silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
İlginizi çekebilir: Android Telefon veya Tableti Fabrika Ayarlarına Döndürme

2. Rehberinizi ve Mesajlarınızı Yedeklemeyi Unutmayın!

Yukarıda bahsettiğimiz silme işlemini gerçekleştirmeden önce telefon rehberinizin ve mesajlarınızın yedeğini almayı unutmayın. Bu işlemi nasıl yapacağınıza dair detaylı anlatımları sitemizde bulabilmeniz mümkün. Olası bir rehber kaybı durumunda “Helal olsun silmişsin numaramı!” gibi sitemlerden korunmak için belirli aralıklarla rehberinizin .csv formatında yedeğini alıp saklamanız faydalı olacaktır.
İlginizi çekebilir: Android Mesaj Yedekleme ve Geri Yükleme Nasıl Yapılır?

İlginizi çekebilir: Android Cihazlarda Telefon Rehberi Nasıl Yedeklenir?

Akıllı Telefonunuzu Satmadan Önce Yapmanız Gerekenler1

3. Uygulamalarınızı Yedekleyin

Android içinde bütünleşik olarak bulunan Yedekleme/Geri Yükleme sihirbazıyla üçüncü parti uygulamalarınızın yedeğini alıp saklamanız mümkündür.

İlginizi çekebilir : En İyi 7 Android Yedekleme Uygulaması

Akıllı Telefonunuzu Satmadan Önce Yapmanız Gerekenler2 Akıllı Telefonunuzu Satmadan Önce Yapmanız Gerekenler3

4. IMEI – MSISDN Eşleşmesi Yaptıranlar Dikkat!

Bir imei klonma hadisesi mağduru olduysanız ve cihazınıza IMEI – MSISDN Eşleşme yapıldıysa ciddi bir sıkıntı içindesiniz. Çünkü telefonunuz sadece kullandığınız hatta göre tanımlandığından başka bir gsm hattı takıldığında “Şebeke Yok” uyarısı verecektir.
KAYNAK : Tam İndir (Murat Uzun)
Bu yazı 191 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

İçerik önerileri, tanıtım yazısı ile diğer istek ve şikayetlerinizi teknolojidolabi@yandex.com adresine bildiriniz.

TeknolojiDolabi.com - Teknoloji dünyasında bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı problemlere ait çözümleri sitemiz içeriğinde kolayca bulabilirsiniz.