Android Önbellek Temizleme

Bu yazımızda Android Telefonlarda Android Önbellek Temizleme işleminin nasıl yapılacağını açıklamaya çalıştık.

Akıllı telefon ve tabletler, günümüzde en yoğun kullandığımız teknolojik cihazların başında yerini alıyor. Bu cihazların da yarısından çoğunda Android işletim sistemi kullanılıyor.

Pek çok işletim sisteminde benzer mantık olsa da, Android’te kullandığımız uygulamalardaki bazı dosyalar, depolama alanımızda saklanıyor. Örnek vermek gerekirse çok uzun süre telefonu formatlamadan kullanırsanız, sık kullandığınız uygulamalarda ciddi bir önbellek dosyasının biriktiğini görüyorsunuz.

Facebook’ta ve Instagram’da baktığınız fotoğraflar, girdiğiniz şifreler, sitelerdeki çerezler ve pek çok dosya, programlarda önbellek olarak kayıt altına alınıyor.Bu benzer sayfayı açarken hızı artırıyor ama uzun kullanımda depolama kullanımını ciddi oranda artırıyor.

Android akıllı telefonlarınızı yavaşlatan ve performans kaybına neden olan önbellek yüklemelerini temizleyerek Android telefonunuzu hızlandırabilirsiniz.

Android Önbellek Temizleme

Öncelikle Ayarlar a tıklayalım ve Oradan Uygulama Yöneticisine Girelim

Android Telefonlarda Uygulama Önbelleğini Temizleme

Uygulamalar kısmına girdiğimizde Android cihazımıza kurulu olan tüm programları görebiliyoruz.

Şimdi buradan bir program seçelim, ben Facebook uygulamasını seçiyorum. Hep birlikte Facebook önbellek silme işlemini öğrenelim.

Android Telefonlarda Uygulama Önbelleğini Temizleme

Facebook  uygulamasına tıkladığımızda karşımıza Durmaya Zorla, Kaldır, Veriyi Sil ve Ön Belleği Sil seçenekleri çıkmakta.

Buradan ayrıca önbellekte kullanılan veri miktarını da görebiliyorsunuz

Android Telefonlarda Uygulama Önbelleğini Temizleme

Buradan Önbelleği Sil düğmesine tıkladığımızda Önbelleğimiz silinmiş olacak cihazımıza az da olsa bir temizlik yapmış olacağız.

Oyunlar ve tarayıcılar genellikle yüzlerce MB önbellek oluştururken diğer uygulamalar da bu rakam daha az olabilir. Önbelleği Temizle butonuna bastığınız anda aygıtınızda önemli bir yer açıldığını göreceksi

Android Önbellek Temizleme için diğer tüm uygulamalar da aynı adımları izleyebilirsiniz.

Ancak bunları otomatik yada tek tuşla yapan pratik uygulamalarda mevcut. Aşağıdaki linkini verdiğimiz yazımızdan Android ön bellek temizleyici en iyi 5 uygulamadan birisini seçerek kullanabilirsiniz.

En İyi 5 Android Önbellek Temizleme Uygulaması

iPhone Önbellek Temizleme  yazımızda anlattığımız yöntemler ile iPhone hafızasını temizleyebilirsiniz.

Kaynak: aorhan
Bu yazı 193 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

iPhone Whatsapp Sohbet Yedekleme ve

iPhone Whatsapp Sohbet Yedekleme ve Geri Yükleme için iPhone’da iCloud yedekleme

0 1 20 Şubat 2017
İçerik önerileri, tanıtım yazısı ile diğer istek ve şikayetlerinizi teknolojidolabi@yandex.com adresine bildiriniz.

TeknolojiDolabi.com - Teknoloji dünyasında bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı problemlere ait çözümleri sitemiz içeriğinde kolayca bulabilirsiniz.