Benchmark Testi Nedir?

Üreticilerin rekabeti sonucu ortaya çıkan ürünler de çıktığı anın şartlarına oranla mükemmele oldukça yakın oluyor. Bu sebeple de kullanıcılar hangi cihazı alacaklarını seçmekten oldukça zorlanıyor. Bir çok kullanıcı telefonu almadan önce internetten inceleme videolarını izliyor ya da teknoloji marketlerde telefonu deniyor. Ancak cihazın tam bir performans ölçümü için etkili bir yol daha mevcut o da benchmark testleri. Peki benchmark testi nedir ya da benchmark testi nasıl yapılır?

Benchmark Testi Nedir?

Benchmark kelime anlamı olarak “kıyaslama” demektir. v uygulamaları telefonunuzun tüm bileşenlerini  ya da belli bir donanım parçasını bazı testlere tabi tutar ve ona bazı puanlar verir. Ardından cihazınızın aldığı puanı diğer modellerin puanlarıyla birlikte yer aldıkları bir listeye koyar. Siz de bu sayede telefonunuzu rahatlıkla diğer telefonlarla kıyaslama olanağına kavuşursunuz.

Benchmark Uygulamaları Nelerdir?

Günümüzde en çok kullanılan benchmark uygulaması Japon bir geliştirici tarafından sunulan AnTuTu Benchmark‘tır. Bunun dışında yalnızca işlemciyi baz alan ve test eden GFX Benchmark ile Quadrant isimli benchmark uygulaması da benchmark uygulamaları arasında oldukça popüler.

Kaynak:
Bu yazı 124 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Teknoloji dünyasında bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı problemlere ait çözümleri sitemiz içeriğinde kolayca bulabilirsiniz.Eklenen/Alıntı yapılan kaynaklar konusunda çok hassasız. Telif ihlali olarak gördüğünüz içerikleri, tanıtım yazısı ve diğer istek/önerilerinizi teknolojidolabi@yandex.com adresine bildiriniz.

TeknolojiDolabı - akıllı telefon, android, ios, sosyal medya, bilgisayar, donanım, internet, oyun, nedir, nasıl çalışır