Benchmark Testi Nedir?

Üreticilerin rekabeti sonucu ortaya çıkan ürünler de çıktığı anın şartlarına oranla mükemmele oldukça yakın oluyor. Bu sebeple de kullanıcılar hangi cihazı alacaklarını seçmekten oldukça zorlanıyor. Bir çok kullanıcı telefonu almadan önce internetten inceleme videolarını izliyor ya da teknoloji marketlerde telefonu deniyor. Ancak cihazın tam bir performans ölçümü için etkili bir yol daha mevcut o da benchmark testleri. Peki benchmark testi nedir ya da benchmark testi nasıl yapılır?

Benchmark Testi Nedir?

Benchmark kelime anlamı olarak “kıyaslama” demektir. v uygulamaları telefonunuzun tüm bileşenlerini  ya da belli bir donanım parçasını bazı testlere tabi tutar ve ona bazı puanlar verir. Ardından cihazınızın aldığı puanı diğer modellerin puanlarıyla birlikte yer aldıkları bir listeye koyar. Siz de bu sayede telefonunuzu rahatlıkla diğer telefonlarla kıyaslama olanağına kavuşursunuz.

Benchmark Uygulamaları Nelerdir?

Günümüzde en çok kullanılan benchmark uygulaması Japon bir geliştirici tarafından sunulan AnTuTu Benchmark‘tır. Bunun dışında yalnızca işlemciyi baz alan ve test eden GFX Benchmark ile Quadrant isimli benchmark uygulaması da benchmark uygulamaları arasında oldukça popüler.

Kaynak:
Bu yazı 167 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Android için 5 Ücretsiz Ses

Akıllı telefonunuzda ses kaydı almak için kullanabileceğiniz Android için 5 Ücretsiz

0 44 10 Ocak 2017

Tarayıcıların Bellek Tüketimini Önlemek için

Tarayıcınız, siz internette dolaşırken açtığınız onlarca sayfa ile bilgisayar kaynaklarını tüketir.

0 6 17 Ocak 2017

Fazla Bilgisayar Kullanmanın Zararları Nelerdir

Aşırı bilgisayar kllanımının vücudumuzda oluşturduğu bir takım zararlar vardır. Fazla Bilgisayar

0 14 16 Ocak 2017

PlayStation 4 için En iyi

PlayStation 4 almayı düşünüyorsanız sizler için seçtiğimiz PlayStation 4 için En

0 50 2 Ocak 2017
İçerik önerileri, tanıtım yazısı, diğer istek ve şikayetlerinizi adresine bildiriniz.

TeknolojiDolabi.com - Teknoloji dünyasında bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı problemlere ait çözümleri sitemiz içeriğinde kolayca bulabilirsiniz.