Bilgisayarın Açılış Kapanış Saatleri Nasıl Görülür?

Bilgisayarın Açılış Kapanış Saatlerinin Log Kayıtları

Log kayıtları oldukça önemlidir. Eğer geçmişe yönelik herhangi bir tarihte bir bilgisayarın ne zaman açılıp kapandığını öğrenmek istiyorsanız bilgisayarının Event’inden bunlara bakabilirsiniz. Aslında işletim sistemleri açılış kapanış saatlerinden tutun yaptığınız tüm işlemleri kayıt altında tutar. Bilgisayara program yükleme, güncelleme, sistemde değişiklik yapma gibi.

Mesela bilgisayarınızın saatini bile değiştirmeye kalksanız bunlar anında kayıt altında tutulur. Bu yaptığınız işlemlerin tamamı oldukça küçük boyuttaki verilere dönüştürülerek saklanır. Bazen işletim sistemi bu özelliklere göre bilgi alarak kullanabilir.

Ama kişisel veya kurumsal olarak genellikle ihtiyacımız olan bir bilgisayarın ne zaman açıldığı veya kapandığını görmektir diyebiliriz. Şimdi sizlere basit bir şekilde bunun nasıl yapıldığınız gösterelim.

Başlat >>> Çalıştır >>> eventvwr yazdıktan sonra açılan pencerede Windows Günlükleri altındaki Sistem kısmından bir bilgisayarın hangi tarihte açılıp hangi tarihte kapandığını 6005 ve 6006 olay kimliği ile görebiliriz. (Windows + R tuşuna basarak açılan panele eventvwr enter yapabilirsiniz)

  • 6005 >>> Bilgisayarın Açıldığı Zaman
  • 6006 >>> Bilgisayarın Kapatıldığı Zaman

Bilgisayarın Açılış Kapanış Saatlerinin Log Kayıtları2

Bu yazı 412 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Whatsapp Konuşmaları Kalıcı Olarak Nasıl

Whatsapp Konuşmaları Kalıcı Olarak Nasıl Silinir yazımızda Whatsapp konuşmalarınızı tamamen nasıl

0 7 19 Ocak 2017

Nintendo Switch Hakkında Her Şey

Nintendo Switch Nedir? Nintendo Switch’in Özellikleri Nelerdir ? Nintendo Switch’in Fiyatı

0 1 19 Ocak 2017
İçerik önerileri, tanıtım yazısı, diğer istek ve şikayetlerinizi adresine bildiriniz.

TeknolojiDolabi.com - Teknoloji dünyasında bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı problemlere ait çözümleri sitemiz içeriğinde kolayca bulabilirsiniz.