BIOS Pili Nedir?

BIOS Pili Nedir

BİOS İngilizce açılımı Basic Input Output System demektir. Donanımların voltaj düzeylerini ayarlar ve frekans ayarlarını yapar. Kullanılmayan donanım parçalarını kapatmamıza yarar. Sistemi Hard Disk dışında bir sistemde çaıştırmak için başlangıç sürücüsünü belirlemeye yarar. Piyasada en çok bilinen BIOS markaları; Award, AMI, Phoenix’tir.

BIOS Pili Anakart üzerinde bulunur. Bilgisayarın çalıştığı zaman değil, kapandıktan sonra devreye girer ve bilgisayar saatinin kapanmasını engeller. Çok basit bir yapısı vardır. Yatsı bir daire şeklinde bulunur. Depoladığı enerji çok az fakat bios işletim sistemi açısından çok değerlidir. Ana saatin kapanmasını engelleyerek bilgisayarın bir sonraki açılışında tarih ayarlarını değişmesini önler. Pilin ortalama ömrü 2 yıldır. 2 yıl kullanıldıktan sonra değiştirilmelidir. Bilgisayarın aktif kullanım durumuna göre bu süre değişebilir. Normal fiyatı 0,75 liradır fakat 4 tl ye kadar fiyatı değişmektedir.

bios-pili

Çok bilinen bir yanlışta ana karttan BIOS Pilini çıkarmanın BIOS Pilini resetleyeceği düşünülür olsa bu doğru değildir çünkü veri romlarda depolanır böylece BIOS resetlenmez. BIOS Pili anakart üzerindeki bütün parçaları beslemez sadece BIOS besler. BIOS Pilini üreten önemli bir firma yoktur. Genelde bu piller Kore ve Çin menşeilidir.

Kaynak:
Bu yazı 536 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Android için 5 Ücretsiz Ses

Akıllı telefonunuzda ses kaydı almak için kullanabileceğiniz Android için 5 Ücretsiz

0 41 10 Ocak 2017

İnternette En Yaygın 7 Virüs

Bilgisayar kullanıcılarının korkulu rüyası virüsler bilgilerinizi çalar ve bilgisayarınızı çökertirler. Bu

0 24 15 Ocak 2017

Fazla Bilgisayar Kullanmanın Zararları Nelerdir

Aşırı bilgisayar kllanımının vücudumuzda oluşturduğu bir takım zararlar vardır. Fazla Bilgisayar

0 4 16 Ocak 2017

PlayStation 4 için En iyi

PlayStation 4 almayı düşünüyorsanız sizler için seçtiğimiz PlayStation 4 için En

0 49 2 Ocak 2017
İçerik önerileri, tanıtım yazısı, diğer istek ve şikayetlerinizi adresine bildiriniz.

TeknolojiDolabi.com - Teknoloji dünyasında bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı problemlere ait çözümleri sitemiz içeriğinde kolayca bulabilirsiniz.