Chipset Nedir? Ne İşe Yarar?

Chipset bilgisayarın anakartı üzerinde yerleşik halde bulunan bir parçadır. Bu parça anakart üzerindeki donanımları ve arabirimleri yönetir ve veri akışını sağlayan bir çeşit işlemcidir. Yonga seti olarak ta bilinir. Chipset anakartın beynini oluşturan entegre devrelerdir. Kuzey ve güney olmak üzere iki köprüden oluşmaktadır. Ancak günümüzde güney köprüsü teknolojinin gelişmesiyle kaldırılarak sadece kuzey köprüsü kullanılmaya başlanmıştır.

chipset-nedir

Bilgisayarlarda bulunan chipset türü aynı zamanda kullanılacak olan bellek ve mikroişlemci türünü de belirler. Günümüzde Intel, VIA, AMD, SiS, ALi, ServerWorks gibi başlıca üreticilerin chipsetleri bulunmaktadır. Kişisel bilgisayarlarda yaygın olarak Intel, AMD, VIA ve SiS chipsetleri kullanılmaktadır. Günümüzde en yaygın yonga seti INTEL ve AMD tarafından üretilmektedir.

Chipset

  • Kuzey köprüsü (North Bridge): Mikro İşlemci, Ekran Kartı ve RAM Kontrol ve Yönetimini Sağlar.
  • Güney köprüsü (South Bridge), USB – IDE – PCI – Legacy – BIOS – ISA Kontrol ve Yönetimini Sağlar.
Bu yazı 271 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Teknoloji dünyasında bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı problemlere ait çözümleri sitemiz içeriğinde kolayca bulabilirsiniz.Eklenen/Alıntı yapılan kaynaklar konusunda çok hassasız. Telif ihlali olarak gördüğünüz içerikleri, tanıtım yazısı ve diğer istek/önerilerinizi teknolojidolabi@yandex.com adresine bildiriniz.

TeknolojiDolabı - akıllı telefon, android, ios, sosyal medya, bilgisayar, donanım, internet, oyun, nedir, nasıl çalışır