Flaş Belleği Yazmaya Karşı Koruma

Bu makalemizde usb belleklerimizi virüslerden nasıl koruyacağımıza dair bilgiler vermeye çalışacağım. Böylelikle sisteminize virüs bulaşsa dahi usb belleğiniz bundan etkilenmez. USB sürücülerinizde olan verilere ulaşılmasını ve başka bilgisayarlarda açılmasını önler. (Bakınız: USB Flash Bellek ‘e Nasıl Şifre Koyulur?)

  • İlk olarak Flash belleğinizin içindeki her şeyi bilgisayarınıza kopyalayarak yedekleyin. Çünkü belleği formatlayacağız. (Bakınız: USB Flash Disk Nasıl Formatlanır?)
  • Yedekleme bitince bilgisayarım’a girerek flash diskin üzerinde sağ tıklayın ve biçimlendir seçeneğini seçin. Dosya formatını NTFS olarak seçin ve  biçimlendirmeyi başlatın. Eğer windows xp kullanıyorsanız NTFS seçeneği çıkmayabilir. Bunu çözümü şu şekilde.

Windows XP’ de flash diske NTFS olarak biçimlendirme yapabilmek için bir kaç ayarın değişmesi gerekmektedir.

1- Bellek bilgisayara takılı iken Başlat > Çalıştır > devmgmt.msc yazıp, Tamam ı tıklatın. Karşınıza gelen Aygıt Yöneticisi Penceresinde Disket Sürücüleri Sekmesindeki + yı tıklatıp ilgili USB Device bulup, sağ tuş ile özelliklerine girin.
Daha sonra İlkeler sekmesinden “Performans için en iyi duruma getir” seçeneğini seçip, uygulayalım. Bu işlem formatlama sırasında NTFS seçeneğinin oluşması için yapılmaktadır.
2- Denetim masasından yada Bilgisayarım ikonu tıklatıp, açılan pencere üst menüsünden Araçlar> Klasör Seçenekleri > Görünüm sekmesinde “Basit Dosya paylaşımı kullan” önündeki tik işaretini kaldırıp, uygula butonuna basalım. Bu işlem USB bellek ve oluşturulacak kabuk klasör için gerekli izinleri vermemizi sağlayacaktır.

  • Biçimlendirme işlemi bitince bellek içine girin ve yeni bir klasör oluşturun ve adını istediğiniz gibi belirleyin. Ben Yedek adını verdim bu klasöre.
  • Bilgisayarıma gelerek belleğin üzerinde sağ tuşa basın ve özellikleri seçin.
  • Açılan pencerede Güvenlik sekmesini tıklayın ve izinlerin yanındaki kutuları aşağıdaki gibi olacak şekilde seçin ve Tamam’ı tıklayın.

Flaş Belleği Yazmaya Karşı Koruma-2

  • Daha sonra bellek içine girin ve oluşturduğunuz klasörün üzerinde sağ tuşa barak özellikleri seçin.
  • Açılan pencerede Güvenlik sekmesini tıklayın ve izinlerin yanındaki kutuları aşağıdaki gibi olacak şekilde seçin ve Tamam’ı tıklayın.

Flaş Belleği Yazmaya Karşı Koruma-3

  • Bunu için izin ver altında bulunan Tam denetimi tıklamanız yeterli. Böylece Bu klasörü tam olarak erişime açtık.

Tamam düğmelerini tıklayarak işleminizi tamamlayın ve bilgisayarınıza yedeklediğiniz dosyaları bu klasör içine kopyalayın. Artık virüsler belleğinizin açılışına bilgi yazamayacakları için belleği koruma altına almış oldunuz.

 

Bu yazı 607 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Android için 5 Ücretsiz Ses

Akıllı telefonunuzda ses kaydı almak için kullanabileceğiniz Android için 5 Ücretsiz

0 43 10 Ocak 2017

İnternette En Yaygın 7 Virüs

Bilgisayar kullanıcılarının korkulu rüyası virüsler bilgilerinizi çalar ve bilgisayarınızı çökertirler. Bu

0 28 15 Ocak 2017

Fazla Bilgisayar Kullanmanın Zararları Nelerdir

Aşırı bilgisayar kllanımının vücudumuzda oluşturduğu bir takım zararlar vardır. Fazla Bilgisayar

0 12 16 Ocak 2017

PlayStation 4 için En iyi

PlayStation 4 almayı düşünüyorsanız sizler için seçtiğimiz PlayStation 4 için En

0 49 2 Ocak 2017
İçerik önerileri, tanıtım yazısı, diğer istek ve şikayetlerinizi adresine bildiriniz.

TeknolojiDolabi.com - Teknoloji dünyasında bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı problemlere ait çözümleri sitemiz içeriğinde kolayca bulabilirsiniz.