Kapat
BİLGİSAYAR 415 views 0

İç Donanım Parçaları Nelerdir?

Donanım iç donanım ve dış donanım olmak üzere ikiye ayrılır. Bu yazımızda İç Donanım Parçaları Nelerdir tanıtacağız.

Donanım parçalarından bazıları olmazsa olmaz parçalardır. Bazı donanım parçaları da olmasa da bilgisayar çalışır. Bir donanım parçası başka bir donanım parçası içine yerleştiriliyorsa iç donanım olarak adlandırılır.

Bilgisayarların teknoloji ile birleştiği ve sınırların zorlandığı bu devirde gün geçtikçe sistemler yenileniyor, değişiyor ve performansları artıyor. Ancak isimleri hep aynı kalacak gibi.

Evet, bilgisayar iç donanım Parçaları ndanbahsediyoruz.

Bilgisayarların iç donanım Parçaları olmadan hiçbir sistemin çalışmayacağı gibi, entegrasyonu iyi sağlanmış bir bilgisayarın da sağlayacağı performans birbirleri ile yarışır.

İç Donanım Parçaları Nelerdir?

ANAKART

İç Donanım Parçaları ‘ndan en önemlisidir Anakart. Anakart bilgisayarın tüm parçalarını üstünde barındıran ve bu parçalar arasındaki en önemli bağ olan birincil devre kartıdır.

Anakart olmadan hiçbir sistemi çalıştıramayacağınız gibi, en iyi entegrasyonu sağlayan performans anakartlar, Chipsetler ile birlikte entegredir.

İç Donanım Birimleri - ANAKART-MotherBoard

Anakart, bilgisayarın tüm iç ve dış donanım birimlerinin üzerindeki bağlantı portlarına bağlandığı, üzerinde elektronik devre elemanlarının bulunduğu bilgisayarın en temel parçasıdır. Aynı zamanda mainboard olarak ta ifade edilebilir. Bir bilgisayar için olmazsa olmaz en temel parçadır.

Anakart olmadan bilgisayarın diğer hiçbir donanım birimini kullanamazsınız. Çünkü diğer tüm donanımların birbirleri ile bağlantıları anakart sayesinde gerçekleşir.

Anakartın Yapısı ve Çalışması
Şimdi de bilgisayarlar için çok büyük bir öneme sahip olan ana kartın nasıl çalıştığına, neler yaptığı hakkındaki bilgilere gelelim.

Anakartlar, özellikle son dönemde, Pentium işlemcilerin piyasaya çıkmaları ile büyük bir değişikliğe uğramaya başladılar.

Anakartın Yapısı ve Çalışması

Anakartların en temel işlevi ve görevi bilgisayara bağlanan farklı donanım ve çevre birimleri üzerinde bulunan ve anakart işlemcisi olarak da adlandırılan chipset işlemciler sayesinde bütün bu harici ve dâhili bağlantıları bir araya toplayarak bu parçaların birbirleriyle uyum içinde çalışmalarını sağlamaktır. Çünkü bu donanımsal ve işlevsel parçalar birbirleriyle direk olarak haberleşemezler. Örneğin bir harddisk üzerinde işlenen bir veri, işlemci vasıtasıyla işlenirken ya da işlemci üzerindeki bir veri ekran veya ses kartı üzerinde işlenirken yani sese veya görüntüye dönüştürülürken anakart üzerinde bulunan bu entegreler sayesinde veri transferi gerçekleştirilmektedir.

Anakartlar hakkındaki daha detaylı yazımıza buradan bakabilirsiniz :Anakart Nedir, Nasıl Çalışır?

Toplam 7 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...Son »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir