İnternet Yerimizi Nasıl Buluyor?

İnternette gezinirken karşınıza çıkan sayfalar yüzde 90 ihtimalle sizin çevrenizi kapsıyor. Peki internette gezinirken arama motorlarının sizin yerinizi nasıl bulduğunu hiç düşündünüz mü? İnternet Yerimizi Nasıl Buluyor? Nasıl oluyor bu iş?

İnternet Yerimizi Nasıl Buluyor?

İnternette geçirdiğiniz bir kaç saatlik süre içerisinde karşınıza yüzlerce sayfa gelir. Bu sayfaların ortak özelliği eğer sayfalar bir mağazanın sayfası ise sizin ulaşım imkanlarınızın çok kolay olmasıdır. Peki nasıl oluyor da İnternet sizin yerinizi bulabiliyor? Basitce cevaplamak gerekirse, örneğin Google’a google.com üzerinden ulaşırsanız muhtemelen New York üzerinden bağlanıyorsunuzdur. Aynı şekilde google.ca, google.com.mx ve google.fr adreslerinden Google’a ulaşmaya çalışmanız bile sizin konumunuz hakkında ipucu verir.

IP (İnternet Protokolü) Adresi

Dünya üzerinde internete erişim sağlayan her bilgisayara bir adet IP adresi atanır. Bu IP adresi internete erişim sağlayan her cihaz için geçerlidir. Bu tıpkı internetteki açık adresiniz gibidir. Siteler IP adresinizi okuyarak konumunuza ve dilinize uygun içerikleri sizlere sunar.

İnternet Servis Sağlayıcısı (ISS)

Konumunuzun öğrenilmesinde en büyük ikinci suçlu olarak internet servis sağlayıcınız yani interneti aldığınız firma gösterilebilir. Web siteleri aynı zamanda ISS’lere bir istek gönderir ve ISS’ler sizin nereli olduğunuza dair bilgileri web sitelerine gönderir. Ülkemizde TTNET, SuperOnline gibi şirketler ISS’lere örnek verilebilir.

GPS

Siz farkında olmasanız da GPS’ler sürekli olarak sizin konumunuzu yayınlar. Eğer akıllı telefon yada tabletten internet sitelerine erişiyorsanız GPS verileri kullanılarak web tarayıcısı uyarılır ve sizin konumunuza göre içerikler önünüze sunulur.

Önbellek ve Çerezler

Önbellek ve çerezler internette gezinti yaptığınız sırada bilgisayarınızda biriken dosyalara verilen genel addır. Bu dosyalar sizin ilgi alanlarınızı, konumunuzu ve sizin hakkınızda daha bir çok bilgiyi barındırır. Örneğin şu an temiz bir önbelleğe sahipsiniz. Eğer Google’a google.fr adresinden ulaşırsanız bir sonraki sefer Google’a ulaşmak istediğinizde google.fr adresi size önerilir.

Çoğu insan gizlilik içerisinde yaşamayı sever, ancak konumunuzun belli olmasının internette işinize yaradığı da inkar edilemez. Peki siz bu kadar açıkta olmak hakkında neler düşünüyorsunuz?

Yerel Ağ ve İnternet Güvenliğini Sağlama

Bu yazı 120 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Android için 5 Ücretsiz Ses

Akıllı telefonunuzda ses kaydı almak için kullanabileceğiniz Android için 5 Ücretsiz

0 43 10 Ocak 2017

İnternette En Yaygın 7 Virüs

Bilgisayar kullanıcılarının korkulu rüyası virüsler bilgilerinizi çalar ve bilgisayarınızı çökertirler. Bu

0 28 15 Ocak 2017

Fazla Bilgisayar Kullanmanın Zararları Nelerdir

Aşırı bilgisayar kllanımının vücudumuzda oluşturduğu bir takım zararlar vardır. Fazla Bilgisayar

0 14 16 Ocak 2017

PlayStation 4 için En iyi

PlayStation 4 almayı düşünüyorsanız sizler için seçtiğimiz PlayStation 4 için En

0 50 2 Ocak 2017
İçerik önerileri, tanıtım yazısı, diğer istek ve şikayetlerinizi adresine bildiriniz.

TeknolojiDolabi.com - Teknoloji dünyasında bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı problemlere ait çözümleri sitemiz içeriğinde kolayca bulabilirsiniz.