iOS 10 ile Ortadan Kalkan iOS 9 Özellikleri

Bu yazımızda iOS 10 ile Ortadan Kalkan iOS 9 Özellikleri neler bahstmeye çalışacağız.

Apple’ın iOS 10’u yayınlamasının üstünden hemen hemen bir ay geçmiş durumda. Halen daha büyük ilgi ile yeni iOS işletim sistemine geçişler söz konusu ama geçiş yapıp pişman olan ve bazı iOS 9 özelliklerini aradığını dile getiren hatrı sayılır bir kitlede mevcut.

iOS 10 ile Ortadan Kalkan iOS 9 Özellikleri ‘ni ben yeniden kullanmak istiyorum diyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey iOS 10’dan iOS 9.3.5’e nasıl geri dönülür yazımıza gözatmak olacaktır.

iOS 10 ile Ortadan Kalkan iOS 9 Özellikleri

1) Photostream

Photostream ile fotoğraflarınızı arşivlemek ve bir albüm oluşturarak cihazlar arasında paylaşımda bulunmanız mümkündü. Ancak Apple iOS 10’la bunu kaldırmış durumda ve daha derli toplu bir kullanım için bizi iCloud Fotoğraf Arşivi’ne yönlendirmiş durumda.

1000 fotoğraf ve 30 gün sınırlaması olan Photostream ile iCloud Fotoğraf Arşivi’ni kıyasladığınızda aslında bu özelliğin kaldırılmasının bir kayıp değil kazanç olduğunu söylemek mümkün.

2) Tüm e-Postaların Silinmesi

Artık Mail uygulamasında tüm e-postaları silmek mümkün değil. Bunun yerine tek tek seçerek silmeniz söz konusu. Apple’ın bu özelliği kaldırmasının sebebi muhtemelen kullanıcıların yanlışlıkla tüm e-postaları silmesinden kaynaklanıyor.

3) Proaktif Ekran ve Haberler

iOS 9’la hayatımıza giren ve ana ekranın en soldaki kısmını Proaktif ekran olarak adlandıran şirket bunu değiştirmiş durumda. Artık bu ekrana widget (araç takımı) ekleme ve daha fazlasını yaparak kişiselleştirmenin tadından yemek mümkün.

Proaktif ekranın kaldırılması ile birlikte iOS 10’la daha iyi bir ekrana sahip olduğumuzdan sanıyoruz ki kimsenin şüphesiz yoktur.

4) Ayarlar için Kısayollar Kapatıldı

Apple iOS 10’la Ayarlar için kısayollar sunan üçüncü taraf uygulamaların fişini çekmiş durumda. Eskiden Bildirim Merkezi’ne bu tip uygulamalarla Ayarlar için kısayollar atanabiliyordu ama artık bu mümkün değil.

5) Yıldızlı/Favori Şarkılar

Müzik uygulamasında yer alan yıldızlı şarkılar hiçbir şekilde adından söz edilmeden iOS 10’la kaldırılmış durumda. Zaten pek de önemli bir özellik olmadığı için sanıyoruz ki şuraya yazmamış olsaydık sizinden dikkatinizi çekmeyecekti .

6) Dinleme Geçmişi

Eskiden Müzik uygulamasında son dinlenen şarkıları görmek mümkündü ama iOS 10’la bu da Müzik uygulamasından kaldırılmış durumda.

7) Kilit Ekranındaki Müzik Çalar için Özelleştirme

Eskiden Kilit Ekranı’ndaki Müzik Çalar ile daha fazla şeyi yapmak mümkündü ama şirket iOS 10’la bunu daha basite indirgemiş durumda.

8) Kilidi Açmak için Kaydırın

iOS’un, Apple’ın ikonik uygulaması, kilidi açmak için kaydırın özelliği tarih olmuş durumda. Bir iOS 9.3.5’de dahi yer alan bu özellik iOS 10 ile maziye gömüldü.

9) Kilit Sesi

Kilidi açmak için kaydırın özelliğinin kaldırılması kadar acı olan bir şey varsa o da iOS’un ikonik kilit sesinin adeta bir keman yayının kopması edasında değiştirilmiş olmasıdır…

Bu yazı 109 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Android için 5 Ücretsiz Ses

Akıllı telefonunuzda ses kaydı almak için kullanabileceğiniz Android için 5 Ücretsiz

0 43 10 Ocak 2017

İnternette En Yaygın 7 Virüs

Bilgisayar kullanıcılarının korkulu rüyası virüsler bilgilerinizi çalar ve bilgisayarınızı çökertirler. Bu

0 28 15 Ocak 2017

Fazla Bilgisayar Kullanmanın Zararları Nelerdir

Aşırı bilgisayar kllanımının vücudumuzda oluşturduğu bir takım zararlar vardır. Fazla Bilgisayar

0 11 16 Ocak 2017

PlayStation 4 için En iyi

PlayStation 4 almayı düşünüyorsanız sizler için seçtiğimiz PlayStation 4 için En

0 49 2 Ocak 2017
İçerik önerileri, tanıtım yazısı, diğer istek ve şikayetlerinizi adresine bildiriniz.

TeknolojiDolabi.com - Teknoloji dünyasında bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı problemlere ait çözümleri sitemiz içeriğinde kolayca bulabilirsiniz.