iPhone 7’nin Modeline Göre Vergileri

14 Ekim’de Türkiye’de de satışa sunulan Apple’ın en yeni iPhone modeli iPhone 7’nin Modeline Göre Vergileri ‘ni sizler için derledik.

Türkiye’de satışı yapılan her bir cep telefonu TRT Bandrolü, ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) ve KDV (Katma Değer Vergisi)’ye tabi tutuluyor.

Bir akıllı telefon aldığımızda yüzde 6 TRT Bandrolü, yüzde 25 Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve yüzde 18 Katma Değer Vergisi (KDV) ödüyoruz. Türkiye’de akıllı telefonlara 2016 yılının yaz aylarında getirilen TRT bandrolü önce ÖTV’nin; sonra da ÖTV ile birlikte KDV’nin matrahına da giriyor.

iPhone 7 hangi ülkelerde daha ucuza satılıyor öğrenmek için buraya , iPhone 7 plus hangi ülkelerde daha ucuz öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

iPhone 7’nin Modeline Göre Vergileri

Apple‘ın Türkiye’de 3249 TL fiyatıyla sattığı 32 GB’lik iPhone 7 için bu tutarın 957 TL’sini yasal ücretler oluşturuyor. iPhone 7 modellerinde bu ücretler 1162 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Apple ‘ın iPhone Plus modellerinde de  1311 TL’yi buluyor.Diğer bir deyişle iPhone 7 için ödediğiniz toplam tutarın %29’u vergi oluyor.

iPhone 7'nin Modeline Göre Vergileri

Yani iPhone 7 için ödediğiniz toplam tutarın yüzde 29’u, yaklaşık üçte biri Maliye Bakanlığı kasasına giriyor.

 

Bu yazı 135 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

iPhone Whatsapp Sohbet Yedekleme ve

iPhone Whatsapp Sohbet Yedekleme ve Geri Yükleme için iPhone’da iCloud yedekleme

0 4 20 Şubat 2017
İçerik önerileri, tanıtım yazısı ile diğer istek ve şikayetlerinizi teknolojidolabi@yandex.com adresine bildiriniz.

TeknolojiDolabi.com - Teknoloji dünyasında bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı problemlere ait çözümleri sitemiz içeriğinde kolayca bulabilirsiniz.