iPhone Spotlight Araması Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

iPhone Spotlight Araması Nedir Nasıl Kullanılır

Spotlight, iPhone’un içerisinde kullanabildiğimiz bir nevi arama motorudur. Bir örnekle açıklamak gerekirse, iPhone’un içerisinde size gelen yüzlerce mesaj vardır ve bu mesajların içerisinde bir mesajı bulmak istiyorsunuz. Yüzlerce mesaja tek tek bakarak aradığınız mesajı bulmak bir hayli zor olacaktır. Ama Spotlight araması yaparak, bulmak istediğiniz mesajın içerisinde geçen bir kelimeyi aratarak bulabilirsiniz.

Sadece mesajlar uygulamasında değil, bu Spotlight araması sayesinde iPhone’da veya iPad’de ne kadar uygulama varsa hepsinin içerisinde kullanabilirsiniz.

Spotlight Araması Nasıl Kullanılır ?

Spotlight aramasını kullanmak oldukça basit. Bunu yapabilmek için ana ekranda parmağınızı aşağı doğru hızlıca kaydırmanız yeterli olacaktır. iPhone veya iPad’de otomatik olarak Spotlight aramasına geçmiş olacaksınız.

iPhone Spotlight Araması Nedir Nasıl Kullanılır-2

iPhone Spotlight Araması Nedir Nasıl Kullanılır-3

Spotlight Ayarları Nasıl Yapılır ?

Spotlight araması sayesinde yukarıda da bahsettiğim gibi iPhone veya iPad’de yüklü bütün uygulamalar içerisinde arama yapabilirsiniz. Ama sonuçları daha rahat görmek isterseniz arama yaptığınızda sadece Mesajlar içerisindeki sonuçları ya da sadece Notlar uygulaması içerisindeki sonuçları görmek isteyebilirsiniz.

Spotlight aramasının ayarlarına erişebilmek için Ayarlar > Genel > Spotlight Araması bölümüne girerek hangi uygulamanın sonuçlarını görmek isterseniz ona göre ayarlayabilirsiniz.

Spotlight Araması Nasıl Silinir ?

Spotlight aramasını silebilmeniz için şuanda bir yöntem yok. Apple, Spotlight aramasının hızlı olması için cache kullanıyor yani bazı bilgileri önbellekte tutuyor ve bu bilgileri belli aralıklarla siliyor, ancak bu aralık ne kadar sürüyor kesin bir bilgi yok.

Bu yazı 373 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Android 7.0 WhatsApp Bildirim Sorunu

Android 7.0 Nougat güncellemesi alan telefonlarda Whatsapp bildirim gelmeme sorunları yaşanmakta.

0 23 17 Ocak 2017

iPhone Uygulama Bildirimlerini Kapatma Nasıl

iPhone uygulama bildirimlerinden rahatsız olanlar için iPhone Uygulama Bildirimlerini Kapatma Nasıl

0 31 16 Ocak 2017

PlayStation 4 için En iyi

PlayStation 4 almayı düşünüyorsanız sizler için seçtiğimiz PlayStation 4 için En

0 55 2 Ocak 2017
İçerik önerileri, tanıtım yazısı, diğer istek ve şikayetlerinizi adresine bildiriniz.

TeknolojiDolabi.com - Teknoloji dünyasında bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı problemlere ait çözümleri sitemiz içeriğinde kolayca bulabilirsiniz.