Kuşlar Havada Uçarken Neden Birbirleriyle Çarpışmıyorlar ?

Dünya üzerinde tahmini 300 milyar yaşayıp, uçtuğu söyleniliyor. Kuşlar Havada Uçarken Neden Birbirleriyle Çarpışmıyorlar ? sorusu üzerine herkesin merakına açıklık getirmek için bir araştırma yapılmış. Araştırmacılara göre kuşların bu özel manevra yeteneklerini öğrenmesini milyon yıllar içerisinde geçirdikleri evrime bağlıyor.

Kuşlar Havada Uçarken Neden Birbirleriyle Çarpışmıyorlar ?

Queensland Üniversitesi araştırmacıları kuşların bu manevra yeteneklerini günümüzde seyahat etmek için bindiğimiz uçaklara’da eklenmesi durumunda çok daha güvenli ve hızlı ulaşımın münkün olduğunun altını çiziyor. Araştırmacılar, deneme çalışmaları için bir tünelde karşılıklı uçabilecekleri şekilde: birinci noktadan ikinciye, ikinci noktadansa birinciye doğru 2 adet muhabbet kuşunun uçmasını sağlıyor. Toplam 102 denemenin sonucunda ise hiçbir çarpışma gözlemlenmemiş.

Kısacası Queensland Üniversitesi tarafından, kuşların karşı karşıya gelme durumunda ya sağa yada yukarıya doğru uçdukları tespit edilmiş. Bu sebepten dolayı havada çarpışmadıkları tespit edilerek, bizlerin uzun zamandır bu konuyla ilgili olan merakımızı gidermiş oldular. Sonuç olarak tüm uçan varlıklar bu uçuşlarında farklı yeteneklerinin yanında ön sezi olarak bir reflekse sahipler ve onlarca uçuş saatine rağmen hiçbir yere çarpmadan uçuşlarını tamamlayabiliyorlar. (Cama kafa atma durumları hariç tabii)

Üniversitede yapılan teste ait videoyu da aşağıdan görebilirsiniz;

Bu yazı 123 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

SOSYAL MEDYADA BİZ
Bizi Takip Edin:

Android Dil Öğrenme Uygulamaları

Bu yazımızda yabancı dil öğrenme uygulamaları içerisinde ön plana çıkan, İngilizce,

0 12 28 Şubat 2017

iPhone İnternet Geçmişi Silme

iPhone İnternet Geçmişi Silme nasıl yapılır ? Safari Geçmişi nasıl görüntülenir

0 14 26 Şubat 2017
İçerik önerileri, tanıtım yazısı ile diğer istek ve şikayetlerinizi adresine bildiriniz.

Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri kolayca bulabilirsiniz.