Pil Hücre Sayısı Nasıl Öğrenilir?

Dizüstü , laptop , ultrabook kısaca mobil olarak kullandığımız bilgisayarlar batarya ve elektrik adaptörü ile güçlerini almaktadır. PC de kullandığımız bataryayı sağlıklı kullanmak bir o kadar ömürlüdür. Fakat kullandığımız bataryalar hakkında ne kadar bilgimiz var? Pil Hücre Sayısı Nedir?Pil Hücre Sayısı Nasıl Öğrenilir?

Batarya hücre sayısı nedir?

pil hücre sayısı , pilin güç kapasitesi ile ilgili doğru orantılı diyebiliriz. Batarya kapasitesi miliwaat saat ( mWh ) olarak kapasitesi belirlenir. Batarya hücre sayısı ne kadar fazla olursa o kadar iyi diyebiliriz fakat her batarya’da bu kapasite değişebilir 4 cell hücreli bir batarya belki hücre kapasitesine göre 6 hücreli pilden büyük olma durumu olabilir o yüzden mWh ne kadar fazla ise bataryayı kullanım oranı artacaktır.

Pil Hücre Sayısı Nasıl Öğrenilir?

piyasada hücre sayısı olarak 4-6-8 ve 9 olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. peki bilgisayarda kullandığımız hücre sayısını nasıl öğreniriz? Lityum İyon ( Li-ion ) ayrıca Nikel piller olarak kullanılmaktadır.

programsız öğrenme şansı var mıdır? kaç hücreli olduğunu batarya üzerinde bulunan model ve marka bulunan etiket üzerinden modeline göre web den bakarak öğrenme şansınız var. Fakat herhangi bir program ile bataryanın hücre sayısını bilmek için herhangi bir program bulunması zordur.

Fakat genel olarak değerler aşağı yukarı oynamak sureti ile 35 w = 4 hücreli pil , 50 ile 55 W arası piller 6 hücreli bir yapıya sahiptir. 70 W civarında bir bir batarya 8 hücreli pil için ve 9 hücreli batarya için ise değer 80 watt civarında sağlanmaktadır.

İlgili Konu :Laptop Batarya Süresi ve Ömrü Nasıl Uzatılır?

Bu yazı 202 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

SOSYAL MEDYADA BİZ
Bizi Takip Edin:

Android Dil Öğrenme Uygulamaları

Bu yazımızda yabancı dil öğrenme uygulamaları içerisinde ön plana çıkan, İngilizce,

0 11 28 Şubat 2017

iPhone İnternet Geçmişi Silme

iPhone İnternet Geçmişi Silme nasıl yapılır ? Safari Geçmişi nasıl görüntülenir

0 13 26 Şubat 2017

Facebook Messenger’da Bedava Yılan Oyunu

Efsane telefon 3310’la gelen efsane yılan oyununu Facebook Messenger vasıtası ile

0 30 27 Şubat 2017
İçerik önerileri, tanıtım yazısı ile diğer istek ve şikayetlerinizi teknolojidolabi@yandex.com adresine bildiriniz.

Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri kolayca bulabilirsiniz.