Şarjdayken Telefonla Konuşmak Tehlikelimidir?

Şarj sırasında cep telefonları zaman zaman patlayabiliyor ya da elektrik çarpmalarına veya yangınlara neden olabiliyorlar. Ancak bunlar genellikle hasarlı ya da hatalı bataryalar veya denetimsiz şarj aletleri nedeniyle gerçekleşmektedir. Peki cep telefonları gerçekten tehlikeli mi, onlarla bağlantılı başka sağlık problemleri de var mı?Şarjdayken Telefonla Konuşmak Tehlikelimidir?

Şarjdayken Telefonla Konuşmak Tehlikelimidir?

Kendimizi Nasıl Koruyabiliriz?

Elektronik düzenlenmesi ve güvenlik protokolleri birinci derecede öneme sahiptir ve cep telefonları en yakından takip edilen elektronik cihazlardan biridir. Meydana gelen bu tür kazaları önlemek için, ABD Tüketici Ürün Güvenliği Komisyonu, belirli güvenlik önlemlerini önermektedir. Bu önlemler aşağıda listelenmiştir.

-Sahte bataryalar ya da şarj aletleri kullanmayın.

-Cep telefonunuz şarj olurken telefon ile konuşmayın.

-Cep telefonunuz tamamen şarj olduktan sonra mutlaka fişten çekin, bataryanın aşırı ısınmasına izin vermeyin.

-Islak bir cep telefonunu devreleri ciddi şekilde zarar görebileceğinden ve ıslak telefondan geçen elektrik akımı telefonun patlamasına neden olabileceğinden asla şarj etmeyin. Telefonun düzgün bir biçimde tamamen kuruduğundan emin olmadan telefonu şarj etmeyin.

-Zarar görmüş bataryaların derhal değiştirilmesi gerekir.

-Cep telefonunuzu gün ışığı, mikrodalga fırın, ütü, soba, ocak gibi aşırı ısınan yerlerden ya da radyasyon yayan cihazlardan uzak tutun.

-Ayrıca cep telefonu, şarj cihazı ve bataryanızın aynı markanın ürünleri olduğundan emin olun. Bu onların uyumluluğunu belirler ve riski en aza indirir. Üretici tarafından bataryanın kullanımı, depolanması ve şarj edilmesi hakkında verilen talimatları takip edin.

Cep Telefonlarının Sağlığa Diğer Zararları:

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, cep telefonlarından yayılan radyo frekansları dokuların ve cildin ısınmasına neden olmaktadır. Ayrıca bu frekansların uyku, kognitif fonksiyonlar veya kalp atış hızını etkileyebileceği hakkında halen daha çalışmalar yapılmaktadır. Amerikan Üreme Derneği tarafından yapılan çalışmalar cep telefonlarından yayılan ısı ve radyasyonun sperm hareketlerini yavaşlattığı ve gücünü azalttığı gösterilmiştir.

İyi ya da kötü herhangi bir şeyin aşırı kullanımı zararlıdır. Bu tür kazalardan kaçınmak için yukarıda belirtilen önlemlere dikkat edin ve cep telefonunuzu kullanmadan önce tamamen şarj olmasını bekleyin.

Bütün Gece Şarj Zararlımı?

Bu yazı 110 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Android için 5 Ücretsiz Ses

Akıllı telefonunuzda ses kaydı almak için kullanabileceğiniz Android için 5 Ücretsiz

0 43 10 Ocak 2017

İnternette En Yaygın 7 Virüs

Bilgisayar kullanıcılarının korkulu rüyası virüsler bilgilerinizi çalar ve bilgisayarınızı çökertirler. Bu

0 28 15 Ocak 2017

Fazla Bilgisayar Kullanmanın Zararları Nelerdir

Aşırı bilgisayar kllanımının vücudumuzda oluşturduğu bir takım zararlar vardır. Fazla Bilgisayar

0 12 16 Ocak 2017

PlayStation 4 için En iyi

PlayStation 4 almayı düşünüyorsanız sizler için seçtiğimiz PlayStation 4 için En

0 49 2 Ocak 2017
İçerik önerileri, tanıtım yazısı, diğer istek ve şikayetlerinizi adresine bildiriniz.

TeknolojiDolabi.com - Teknoloji dünyasında bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı problemlere ait çözümleri sitemiz içeriğinde kolayca bulabilirsiniz.