Snapchat Yüz Efektleri Nasıl Çalışır ?

Snapchat’te fotoğraf ve videolarınızı göndermeden önce eğlenceli filtreler, yazılar ekleyebilir ve hatta çizimler bile yapabilirsiniz. İnsanların yüzlerini farklı hallere sokarak zevkli anlar yaşatan animasyonlu yüz ifadeleri Snapchat Yüz Efektleri Nasıl Çalışır ?
Snapchat’in eğlenceli filtrelerini hepimiz kullanıyoruz. Peki bunun ardında ciddi bir teknoloji olduğunu biliyor muydunuz?

Snapchat’in herkes tarafından bilinen filtreleri, birçok kişinin eğlence kaynağı. Sizi sevimli bir köpek veya ürkütücü bir su altı canlısına dönüştüren filtrelerin altında ciddi bir teknoloji yatıyor. Peki hızla ve düşük hata ile insan yüzünü 3 boyutlu, grafiksel bir görünüme çeviren bu filtreler nasıl çalışıyor?

Snapchat Yüz Efektleri Nasıl Çalışır ?

Snapchat, bunu tam olarak açıklamıyor, ama patentlerini online olarak yayınlamış. Hatta bu teknolojiyi geliştiren Ukraynalı bir firma olan Looksery mühendislerini de sıkı takibe almış; kimseyi onlarla görüştürmemek için hukuki engeller koymuş.

Filtreler temelde insan yüzünü ufak kare parçalara bölüyor. Koyu olan kısımları siyah, daha parlak olan kısımları beyaz olarak işaretliyor. Sonra özel algoritması ile bu noktalar arasındaki mesafeyi 3D olarak kurguluyor. Bu işlem bittikten sonra, çıkan veriyi farklı bir program parçasına iletiyor.

Snapchat Yüz Efektleri Nasıl Çalışır

Bu program parçası, insan yüzünün parçalarını nokta nokta bilen yazılım. Elle girilmiş; kaş, göz, dudak gibi noktaları kendi veritabanında barındırıyor. Filtreyi kullanan kişinin yüzündeki ana parçaları tespit ediyor ve yüz yapısına göre noktalar arasındaki mesafeyi ayarlıyor. Sonrasında bir maske oluşturuyor ve bu maskeye istediği 3D grafiği giydiriyor. Aslında Snapchat’te her birimizin, dijital bir maskesi var?

Peki Snapchat bu kadar önemli bir teknoloji için neden uğraşmış. Etrafınıza bakın, her yer sıradan reklamla dolu; bu özellik çeşitli ticari amaçlarla kullanılabilir.

Muhtemelen Bilmediğiniz 10 Snapchat Hilesi

Bu yazı 132 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Android 7.0 WhatsApp Bildirim Sorunu

Android 7.0 Nougat güncellemesi alan telefonlarda Whatsapp bildirim gelmeme sorunları yaşanmakta.

0 17 17 Ocak 2017

iPhone Uygulama Bildirimlerini Kapatma Nasıl

iPhone uygulama bildirimlerinden rahatsız olanlar için iPhone Uygulama Bildirimlerini Kapatma Nasıl

0 27 16 Ocak 2017

Tarayıcıların Bellek Tüketimini Önlemek için

Tarayıcınız, siz internette dolaşırken açtığınız onlarca sayfa ile bilgisayar kaynaklarını tüketir.

0 19 17 Ocak 2017

En Çok Çalınan Şifreler

Geçtiğimiz yılın hack ve zararlı yazılımlar aracılığıyla hackerlar tarafından En Çok

0 17 17 Ocak 2017

PlayStation 4 için En iyi

PlayStation 4 almayı düşünüyorsanız sizler için seçtiğimiz PlayStation 4 için En

0 54 2 Ocak 2017
İçerik önerileri, tanıtım yazısı, diğer istek ve şikayetlerinizi adresine bildiriniz.

TeknolojiDolabi.com - Teknoloji dünyasında bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı problemlere ait çözümleri sitemiz içeriğinde kolayca bulabilirsiniz.