Teknoloji Dolabı

TBT Nedir ?

TBT Nedir ?

Özellikle Twitter ve Instagram gibi sosyal ağlarda #tbt hashtagini çok sık görüyoruz. Peki, #TBT Nedir #TBT neden paylaşılır biliyor musunuz? İşte tbt nedir sorusunun cevabı.

Sosyal medyada yıllardır pek çok şey fenomen oluyor ya da dikkat çekici çekilde milyonlar tarafından uygulanıyor. #TBT hashtagi de bu şekilde milyonlar belki de milyara ulaşan sayıda paylaşımda kullanılan bir hashtag.

Özellikle hashtag kullanımının yoğun olduğu Instagram ve Twitter’da gördüğümüz #TBT hashtaginin ne anlama geldiğini biliyor musunuz.

Ya da daha önceden merak etseniz de vakit ayırıp anlamını okumadınız mı? Sizler için hızlıca TBT ne anlama geliyor araştırdık. Haydi gelin TBT ne anlama geliyor, detayları ile açıklayalım.

TBT Nedir ?

İngilizce ” Throw Back Thursday ” cümlesinin kelimelerinin baş harflerinden oluşan ve zamanla kalıplaşan bir kısaltma biçimidir. Bu kısaltmanın Türkçe’ye çevrilen tam hali ”geçen perşembe gününden bir kesit” şeklinde ifade edilse de özelikle İnstagram’da kullanılırken geçmişte herhangi bir zamandan fotoğrafınızı belirtmektedir.

Ancak dikkat edilmelidir ki Tbt thursday yani perşembe gününden esinlenmiş olmasından kaynaklı İnstagram’a atacağınız fotoğrafı tbt hashtag şeklinde paylaşmak istiyorsanız tbt modasına uygun olarak perşembe günleri yayınlamanız gerekmektedir.

Bunun dışında Tbt kısaltmasının, Türkçe’de tam karşılığı olmayan bir kalıp olduğunu da söylemekte yarar vardır.

Tbt Etiketi Nedir?

Sosyal medya da geçmişe ait sizinle ilgili bir fotoğraf paylaşmak istediğinizde kullandığınız hashtag etiketidir. Bu etiketi #throwbackthursday ya da kısaca #tbt şeklinde fotoğraflarınızın altında kullanabilirsiniz. Tbt paylaşımlarında bulunan perşembe sözcüğü aslında kullanım açısından bir anlam ifade etmemektedir.

#TBT Nedir

Bu ifade ”ne günlerdi” ifadesinin kalıplaşmış halidir. Ancak tbt modasına uygun olması gerekçesiyle birçok sosyal medya kullanıcısı bu tarz paylaşımlarını perşembe günleri yapmaktadır.

Son zamanlar da çıkan başka bir etiket olan Flashback Friday yani #flashbackfriday ise cuma günleri aynı tarz paylaşımlar için kullanılmaya başlamıştır. Tbt kadar popüler olmasa da özünde ikisi de aynı içeriklere sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Instagram’da Hashtag Kullanmanın İncelikleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Resimde görüneni kutuya yazınız: *

Bunlarda İlginizi çekebilir:
Android Pay ve Samsung Pay arasında ne fark var? 1
Android Pay ve Samsung Pay arasında ne fark var?

850 TL Altında En İyi Telefonlar 3
850 TL Altında En İyi Telefonlar

İlk İphone'dan bugüne iPhone Tarihi
İlk İphone’dan bugüne iPhone Tarihi

Subtilis Winterboard Tema
Subtilis Winterboard Tema

Windows 10 Yüklü Bilgisayarı Hızlandırmak 1
Windows 10 Yüklü Bilgisayarı Hızlandırmak

Kapat