USB Type C Nedir?

USB Type C Nedir

2013 Yılının Temmuz ayında USB 3.1 olarak duyurulan USB Type C aslında USB 3.1 ile geliştirilmiş bir standarttır. USB Type C’nin en önemli özelliği ise veri aktarım konusunda oldukça yüksek rakamlara ulaşması. USB Standartlarına baktığımızda;

  • USB 1.0 ve 1.1: Hız 12 Mbit/sn >>> Saniyede 1.5 MByte veri aktarımı.
  • USB 2.0: Hız 480 Mbit/sn >>> Saniyede 60 MByte veri aktarımı.
  • USB 3.0: Hız 4,80 Gbit/sn >>> Saniyede 600 MByte veri aktarımı.
  • USB 3.1 |USB Type C: Hız 10 Gbit/sn  >>> Saniyede 1.2 GByte veri aktarımı.

USB Type-C’nin veri aktarımının dışında en önemli farkı tüm girişleri tek bir kanal üzerinden gerçekleştirmesi. Ayrıca 4.5W (5V, 0.9A) değerine sahip olan bu standart sayesinde kablo üzerinden aktarılan enerji miktarı daha yüksek düzeyde oluyor. Özellikle bu standarta sahip taşınabilir aygıtlar USB Type-C ile daha hızlı bir şekilde şarj olabiliyor. 24 pinli özel yapısıyla USB Type-C bağlantısından HDMI ve VGA çıkışı da elde etmek mümkün hale geliyor.

usb-type

Daha ilginç olan ise her iki ucu da aynı olan USB Type-C ile herhangi bir aytıgttan balka bir aygıtı şarj etmek mümkün. Mesela şarjı biten telefonunuzu başka bir telefonla şarj edebileceksiniz. başka bir cihazı şarj etmek de mümkün. Örneğin, USB Type-C girişine sahip telefonunuz ile yine aynı girişe sahip telefonu şarj edebiliyorsunuz.

2016 yılı içerisinde tanıltılması beklenen One M10, Xperia Z6, LG G5, Galaxy S7, ve iPhone 7 modellerde USB Type-C ile gelmesi bekleniyor.

Kaynak:
Bu yazı 265 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. […] P9’un USB Type-C kullanıyor olması (Bakınız: USB Type C Nedir?) Qualcomm Quick Charge sistemini desteklediği anlamına geliyor. Bu noktada kendi kulvarındaki […]

Bir yorum bırak

Teknoloji dünyasında bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı problemlere ait çözümleri sitemiz içeriğinde kolayca bulabilirsiniz.Eklenen/Alıntı yapılan kaynaklar konusunda çok hassasız. Telif ihlali olarak gördüğünüz içerikleri, tanıtım yazısı ve diğer istek/önerilerinizi teknolojidolabi@yandex.com adresine bildiriniz.

TeknolojiDolabı - akıllı telefon, android, ios, sosyal medya, bilgisayar, donanım, internet, oyun, nedir, nasıl çalışır