Windows 10 Şifresi Nasıl Sıfırlanır?

Windows 10 giriş şifrenizi mi unuttunuz ?

Aşağıdaki işlemleri yaparak şifrenizi sıfırlayabilirsiniz.

Parola sıfırlama işlemi oldukça basit ve kısa süre almaktadır. İşlem sırasında sadece sanal bir işletim sistemine ihtiyacımız var. Boot’lu flash bellek , cd veya harici disk ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

(Windows 10’da Giriş Parolası Nasıl Kaldırılır?)

Windows 10 parola nasıl sıfırlanır ?

1. Bilgisayarımızı önyükleme ile boot edip sanal işletim sisteminden açıyoruz. Bu işlem için Boot’lu herhangi bir yazılımı kullanabilirsiniz.

2. C: Windows System32 yolunu takip ederek sethc.exe dosyasını buluyoruz.

3. sethc.exe dosya adını değiştiriyoruz. Örneğin sethc1.exe olarak değiştirebilirsiniz.

4. Bilgisayar’ımızı yeniden başlatıyoruz. Oturum açma ekranı gelecektir.

5. Oturum açma ekranında 5 kere Shift tuşuna basıyoruz.

Windows 10 Şifresi Nasıl Sıfırlanır-1

6. Komut satırına “net user” yazıp enter’a basıyoruz. Bu komut ile bilgisayarımızdaki tüm kullanıcı hesaplarını görebiliriz.

(Windows 10’da Resimli Parola Nasıl Kullanılır?)

Windows 10 Şifresi Nasıl Sıfırlanır-2

7. Şifresini değiştirmek istediğimiz hesabı belirledikten sonra “net user user_name new password” komutunu uyguluyoruz. Örneğin net user kullanıcı123456

İşlem tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatıp belirlediğiniz yeni şifre ile giriş yapabilirsiniz. Bu yöntemi Windows 7 ve Windows 8 işletim sistemlerinde kullanabilirsiniz.Parola sıfırlamanın en basit ve pratik yoludur. Windows 10 hakkındaki diğer yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Ozengen
Bu yazı 180 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. […] Resimli parola sihirbazı ile karşılaşacaksınız. Sol tarafta bulunan Resim seçin seçeneğine tıklayıp oturum açma ekranında görmek istediğiniz görseli seçin. (Windows 10 Şifresi Nasıl Sıfırlanır?) […]

Bir yorum bırak

Teknoloji dünyasında bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı problemlere ait çözümleri sitemiz içeriğinde kolayca bulabilirsiniz.Eklenen/Alıntı yapılan kaynaklar konusunda çok hassasız. Telif ihlali olarak gördüğünüz içerikleri, tanıtım yazısı ve diğer istek/önerilerinizi teknolojidolabi@yandex.com adresine bildiriniz.

TeknolojiDolabı - akıllı telefon, android, ios, sosyal medya, bilgisayar, donanım, internet, oyun, nedir, nasıl çalışır