Winrar ile Dosya Şifreleme Nasıl Yapılır?

Winrar ile Dosya Şifreleme Nasıl Yapılır

Günümüzde herhangi bir dosyayı, belgeyi bir e-mail ortamında, usb bellekte veya herhangi bir platform kullanarak (yandex, google drive, one drive gibi) herhangi birisine gönderebiliriz. Ancak gönderdiğimiz bilginin 3. Kişilerin eline geçmesi için ek önlemler alabiliriz. Bunlardan bir tanesi WinRar ile şifrelemedir. Oldukça basit bir şekilde dosyanızı, belgenizi v.s şifreleyerek karşı tarafa gönderebilirsiniz.(Bakınız: Winrar İle Dosya Sıkıştırma Nasıl Yapılır?)

Burada dikkat etmeniz gereken husus şifrenizin karmaşık ve harf, rakam gruplarından oluşmasıdır. Örneğin 12346 veya 1453 yerine Tech+54846 gibi bir şifre kullanmanız başkalarının bu şifreyi kırmasını engelleyecektir.

Şimdi sizlere kısaca WinRar şifreleme olayını anlatayım.

1- Şifrelemek istediğiniz belge, dosya veya klasörünüzün üzerine gelin sağ klik yapın ve arşive ekle deyin. Bunu dedikten sonra bir pencere açılacaktır.

winrar-yapma

2- Bu pencerede Gelişmiş sekmesini klikleyin ve Parola Ayarla deyin. Küçük bir parola giriş kısmı çıkacaktır. Parolanızı iki kez girdikten sonra TAMAM deyin. Bir kez daha tamam dedikten sonra WinRar ile arşivlenerek masaüstüne atacaktır.(Winrar’da Arşiv Biçimi Tanınmıyor Veya Arşiv Hasarlı Çözümü)

winrar-şifreleme

2- Artık güvenli bir şekilde bunu istediğiniz kişiye yollayabilirsiniz. Bir başkası winrar dosyasını açmaya çalıştığında aşağıdaki ekranla karşılaşacaktır.

winrar-parola

Bu yazı 423 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. […] Eğer sürekli olarak dosyalarınızı internette paylaşıyor, başka yerlere taşıyor veya arşivleme yapıyorsanız sıkıştırma derli toplu bir dosya yapısına hakim olmanız ve daha rahat taşımanız için gereklidir. Farkedeceğiniz gibi internette yapılan paylaşımlarda da dosyalar genellikle ZIP veya RAR formatında sıkıştırılmış olarak yer alırlar.(Winrar ile Dosya Şifreleme Nasıl Yapılır?) […]

Bir yorum bırak

LG Telefon Nasıl Hızlandırılır ?

LG telefonunuz yavaşlamayamı başladı ? LG telefonunuzdaki yavaşlamalardan çok sıkılmış olabilirsiniz. Peki LG Telefon

0 22 19 Ocak 2017

Nintendo Switch Hakkında Her Şey

Nintendo Switch Nedir? Nintendo Switch’in Özellikleri Nelerdir ? Nintendo Switch’in Fiyatı

0 20 19 Ocak 2017
İçerik önerileri, tanıtım yazısı, diğer istek ve şikayetlerinizi adresine bildiriniz.

TeknolojiDolabi.com - Teknoloji dünyasında bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı problemlere ait çözümleri sitemiz içeriğinde kolayca bulabilirsiniz.