10 Adımda Bilgisayar Hızlandırma

10 Adımda Bilgisayar Hızlandırma

Dizüstü yada masaüstü bilgisayarınız hantallaştı ve çok ağırmı çalışıyor ? Donan, takılan, kilitlenen bilgisayarları tekrar eski haline getirmenin bir çok yolu var. Bu yazımızda 10 adımda bilgisayar hızlandırma nasıl yapılır anlatacağız.

Bilgisayarınızı kullanırken sürekli olarak ses geliyor ve zorlanıyormuş gibi çalışıyorsa, mouse veya klavye hareketlerinde takılma, oyunlarda veya programlarda aşırı yavaşlama, oyun performanslarında sürekli takılmalar gibi şikayetleriniz varsa bilgisayarınız yavaşlamış demektir.

Bilgisayar hızlandırma için tek yol veya yöntem yoktur. Bizde bu yazımızda sizinde kolaylıkla bilgisayarınızda uygulayabileceğiniz bilgisayar hızlandırma yöntemlerini yazdık.

10 Adımda Bilgisayar Hızlandırma

Bilgisayarın açılması uzun zaman alıyor, Web siteleri yavaş çalışıyor ve cihazınız artık oyun oynayamayacak seviyeye geldiyese aşağıda adımları uygulayarak bilgisayarınızı hızlandırmanız mümkün.

1. Açılışta Çalışan Uygulamaların Devre Dışı Bırakılması

Öncelikle açılışta otomatik olarak çalışan ve yüksek ram yada cpu harcayan uygulamaları kapatmalısınız. Windows açılışında otomatik olarak başlatılan programlar, sistem performansını olumsuz yönde etkileyerek daha uzun başlangıç süresine neden olabiliyorlar.

Görev Yöneticisine girdikten sonra Başlangıç sekmesine geçiş yaparak listedeki programların başlangıçta açılıp açılmayacağını ayarlayabilirsiniz. Uygulamalara sağ tıklayarak Devre Dışı Bırak seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır.

10 Adımda Bilgisayar Hızlandırma

2.Virüs ve Malware Taraması

2.nci olarak bilgisayarınızda virüs ve malware taraması yapın. Bilgisayarınıza giren virüsler aşırı yavaşlığa ve donmalara neden olabilmektedir. Virüslerin belirtiler nelerdir, bilgisayara virüs bulaştığını nasıl anlarız konusunda buradaki yazımıza bakabilirsiniz.

Bu gibi durumlarda iyi bir antivirüs ve malware uygulamasından yardım alarak tüm tehditler için tarama yapabilir ve gerektiğinde temizleyebilirsiniz. Sizler için seçtiğimiz ücretsiz antivirüs uygulamaları işinizi görecektir.

3. Fazla Sistem Kaynağı Tüketem Yazılımlardan Kurtulma

Bilgisayarınız yavaş çalışıyorsa, bunun nedeni sistem kaynaklarını fazla kullanan bir uygulamadan kaynaklanıyor olabilir. CPU kaynaklarının tamamını kullanan ve aynı zamanda bellek kullanımı da bir hayli yüksek uygulamaları sonlandırarak bilgisayarınızı hızlandırabilirsiniz. Bu tür uygulamaları tespit etmek için Görev Çubuğuna sağ tıklayarak Görev Yöneticisi seçeneğine tıklayarak uygulamalarınızı kontrol edebilirsiniz.

10 Adımda Bilgisayar Hızlandırma

4. Arka Planda Çalışan Programları Kapatma

Birçok programı kapattığınızı sanıyor olsanız da, sistem tepsisinde çalışmaya devam edebiliyorlar. Burada yer alan programlar genellikle sistem başlangıcında başlatılarak arka planda çalışmaya devam ediyorlar. Bu bölümü inceleyerek, gereksiz gördüğünüz programlara sağ tıklayıp çıkış yaparak bilgisayarınızın hızlanmasına yardım edebilirsiniz.

10 Adımda Bilgisayar Hızlandırma

 

5. Görsel Efekt ve Animasyonları Kapatma

Başlat butonuna tıkladıktan sonra arama bölümüne sysdm.cpl yazıp Sistem Özelliklerini açıyoruz ve Gelişmiş sekmesine geçerek Performans seçeneğinin altındaki Ayarlar butonuna tıklıyoruz.

10 Adımda Bilgisayar Hızlandırma

Açılan pencerede işletim sisteminizde kullanılan görsel efektleri görebilirsiniz. Burada En İyi Performans için Ayarla seçeneğini işaretleyerek daha hızlı bir kullanım deneyimi elde edebilirsiniz.

10 Adımda Bilgisayar Hızlandırma

 

6. HardDiski Temizleme

Sabit diskinizin dolu olması durumunda da bilgisayarınız ciddi oranda yavaşlayacaktır. Gerekli dosyalarınız dışındaki dosyalar arasından temizlik yaparak biraz yer açabilir ve bilgisayarınızın rahat bir nefes almasını sağlayabilirsiniz.

7. Kullanılmayan Programları Kaldırma

Kullanmadığınız programlar da sistemde bir yük oluşturacağından, Denetim Masası > Programlar ve Özellikler bölümünden bu programları kaldırmak bilgisayarınızı hızlandırmakta yardımcı olacaktır. Bu işlemi yaptığınızda arka plan işlemleri, otomatik başlatma girişleri, sistem hizmetleri ve içerik menüsü girişleri gibi eylemler de ortadan kalkacaktır.

10 Adımda Bilgisayar Hızlandırma

8. Performans Ayarlarını Değiştirme

Laptop’larda pil tasarrufu yapmak isteyenler için iyi bir seçim olmasa da, güç ayarlarını Maksimum Performans olarak ayarladığınızda da bilgisayarınızı hızlandırabiliyorsunuz. Masaüstü cihazlarda bu seçeneği sürekli olarak kullanabilirsiniz, laptoplarda da fişe takılı durumdayken çalışıyorsanız bu seçeneği etkinleştirebilirsiniz.

10 Adımda Bilgisayar Hızlandırma

9. HDD yerine SSD Kullanma

Masaüstü ve laptop cihazlarınızda HDD yerine SSD kullanarak, bilgisayarınızda çok ciddi bir performans artışı sağlayabilirsiniz. Yüksek okuma ve yazma oranlarına sahip olan bu sürücülerden edinerek işletim sisteminizi taşıdığınızda, Windows açılışından program kullanımlarınıza kadar olan hız artışını gözle görülür bir şekilde fark edeceğinizden emin olabilirsiniz.

10. Son çare: Windows’u Sıfırlama

Yukarıda anlattığımız ipuçları, sorunlarınızı çözmediyse Windows sorunlarını düzeltmek için Windows’u sıfırlamayı deneyebilirsiniz.  Bunun için Windows sıfırlama nasıl yapılır yazımıza mutlaka bakmalısınız.

Yazımızda 10 Adımda Bilgisayar Hızlandırma nasıl yapılır detaylı olarak anlattık.

Yorum Yap

Yorum Yap