Mobil

3D Touch Nedir?

0
(0)

3D Touch Nedir? 3D Touch Nasıl Çaılışıyor? 3D Touch Nasıl Ayarlanır ? 3D Touch’la neler yapılabiliyor? Peek ve Pop hareketleri ne anlama geliyor.

3D Touch Nedir?

Bilindiği üzere iPhone ekranında dokunma, kaydırma ve kıstırma gibi Multi-Touch hareketlerini pekçok telefonun aksine rahat bir şekilde gerçekleştirebiliyorduk. 3D Touch özelliği ile bu hareketlere Peek ve Pop hareketleri de eklenmiş oldu. Aslında 3D Touch nedir sorusunun cevabını basitçe Peek ve Pop hareketleri şeklinde vermek de mümkün.

Peki Peek ve Pop hareketleri ne anlama geliyor.

iphone-6s-3d-touch-1

Şunu hemen baştan belirtelim, iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’la gelen 3D Touch özelliğinin temelinde de aynı Force Touch’ta olduğu gibi basınç teknolojisi yer alıyor. Yani 3D Touch ile iPhone 6s, ekrana ne kadar baskı uyguladığınızı algılayabiliyor.

Peek ve Pop hareketleri ile ekrana uyguladığınız baskı neticesinde bazı eylemleri gerçekleştirebiliyorsunuz. Örneğin telefonunuza gelen bir iletiye hafifçe bastıdığınızda (ki bu Peek hareketi oluyor) ön izleme yapabiliyorsunuz. Biraz daha bastırdığınızda ise (bu da Pop hareketi oluyor) maili açabiliyorsunuz.

iphone-6s-3d-touch-2

Apple Peek ve Pop etkileşimini geniş bir yelpazeye yaymayı başarmış. Peek ve Pop hareketlerini, iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’ın hemen hemen tüm uygulamalarında kullanabiliyorsunuz.

Peek ve Pop hareketleri, trackpad özelliğini de beraberinde getirmiş durumda. iPhone 6s ya da iPhone 6s Plus’ta klavye açıkken Peek hareketiyle Trackpad moduna geçiş yapabilir ve imlecle yazılarınızı daha rahat bir şekilde düzenleyebilirsiniz.

iphone-6s-3d-touch-4

3D Touch özelliği ile uygulamaların üzerlerine basılı tutarak hızlı erişim menüsünü açabilir ve tek bir tuşla eylemlerinizi hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

3D Touch nasıl çalışıyor?

3D Touch teknolojisi basit bir çalışma sistemine sahip. Ekrana bastırdığınızda, kapasitif sensörler cam yüzeyle arka aydınlatma arasındaki kısımda oluşan en ufak değişiklikleri bile eş zamanlı olarak ölçebiliyor. İşin bu kısmından sonra ise sahneye iOS çıkıyor. iOS bu ölçümleri hızlı bir şekilde kullanarak uygulanan baskıya yanıt veriyor.

3D Touch nasıl çalışıyor

 

3D Touch ile neler yapılabiliyor?

– Giriş ekranında: Bir simgenin üzerine sert dokunarak selfie çekmek, belirli bir kişiye mesaj göndermek gibi eylemleri görünür hale getirebilirsiniz. Bu, Apple’ın tüm varsayılan uygulamalarında çalışıyor. Üçüncü parti uygulamalar ise işlevi yavaşça desteklemeye başladılar.

– Peek ve Pop: Bu işlev, iOS’ta belirli içeriklerin ön-izlemesini görmenizi sağlıyor. Bağlantılar, mesajlar, tarihler, konumlar gibi içeriklerin üzerine sertçe bastırdığınızda sonuca göz atabiliyorsunuz. Buna “peek” adı veriliyor. Bundan sonra ön izleme kutusunu kapatabiliyor veya parmağınızı yukarıya sürükleyerek ek seçenekleri görüntüleyebiliyorsunuz.

– Uygulama geçişleri: 3D Touch, uygulamalar arasındaki geçişi biraz daha hızlandırıyor. Home tuşu yerine artık 3D Touch’tan faydalanmanız mümkün. Bunun için ekranın sol tarafına sertçe bastırın ve biraz sağa sürükleyin. Karşınıza çoklu görev ekranı gelecek. Bunun yanında parmağınızı sağa doğru daha fazla kaydırarak, son kullandığınız uygulamayı geri getirebilirsiniz.

– Trackpad: Klavyeyi trackpad gibi kullanarak metin seçme işini biraz daha kolaylaştırabilirsiniz. Bunun için klavyeye sert biçimde bastırın ve imleci taşımak için parmağınızı sürükleyin. Biraz daha sert basarak metin seçmeniz de mümkün.

Son Güncelleme: 5 Mart 2021

Bu yazıya kaç yıldız verirsin?

Lütfen değerlendir!

Yazının puanı: 0 / 5. Toplam oy: 0

Bu yazıya şimdiye kadar puan veren olmamış. İlk sen puanlamak ister misin?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

TeknolojiDolabı'ndan ayrılmak üzeresiniz.

Bekleyin...
adresine 10 saniye içinde yönlendirileceksiniz...

Devam etmek için yukarıdaki linke tıklayın yadabağlantıyı iptal edin.