1. Ana Sayfa
  2. BİLGİSAYAR
  3. 4 Adımda WiFi Sinyalini Güçlendirme

4 Adımda WiFi Sinyalini Güçlendirme

4 Adımda WiFi Sinyalini Güçlendirme

4 Adımda WiFi sinyalini güçlendirme yazımızda kablosuz internet bağlantısından yeterince verim alamayanlar için bazı öneriler vereceğiz.

Wi fi sinyalini güçlendirmek kusursuzca internete bağlanmak için önemli bir noktadır. Kablosuz modeminizden en güçlü sinyali almak veya Wi-Fi kapsamınızı genişletmek, optimize etmek ve internet hızınızı arttırmak için bu ipuçlarını inceleyebilirsiniz.

4 Adımda WiFi Sinyalini Güçlendirme

Modem konumuna dikkat!

Modemi yerleştirdiğiniz konum sizin kablosuz iletişim kapsamınızı etkileyebilir. Router’ınızı cihazlarınıza uzak bir noktaya yerleştirirseniz bu yerleşim sinyal gücünün düşmesine hatta cihazlarınızın hiç çekmemesine neden olabilir.

  • Anteninizin dikey konumda olması gereklidir. Wi-Fi sinyalleri anteninizin yan taraflarından yayıldığından, anten farklı bir yöne bakıyorsa belirli bir alanda biraz daha iyi sinyal gücü sağlayabilirsiniz ancak sinyalin büyük çoğunluğu yere ve tavana isabet ediyor olacaktır.
  • Modeminizin engellerden uzak olmasına dikkat edin. Bu kalın bir duvar, yakında bulunan elektronik aletler, sinyalin yayılmasına engel olan metal nesneler olabilir.
  • Modeminizi komşularınızdan uzak bir konuma yerleştirin ve farklı bir kanal kullanarak karışmaya engel olun.
  • Modeminizi evinizin merkezi bir bölgesine yerleştirin.
  • Modeminizin yüksek bir konumda olmasına özen gösterin, çünkü Wi-Fi sinyali aşağıya doğru daha kolay hareket etmektedir.

Wireless Router (yönlendirici) kullanın!

Bir adet daha modem ya da dağıtıcı kullanarak ağınızın kapsama alanını iki katına çıkarabilirsiniz. Eğer ilk birkaç öneri probleminizi çözmediyse ve siz, ağınızı minimum performans kaybıyla genişletmek istiyorsanız bu seçenek tam size göre. Yapmanız gereken şey ise, sonradan aldığınız modeminizi ya da dağıtıcınızı, ana modeminize bağlamanız. Diğer önerilerin bazılarından daha karışık olmasına karşın, önerilerimiz arasında en ucuz olanlardan biri.

Modem yazılımınızı güncelleyin!

Servis sağlayıcıları sıkça modem yazılımlarını güncelleyerek ürünlerinin en iyi teknolojiye sahip olmasını sağlar. Modeminizin Firmware’ı eski veya Stock durumda olabilir. Daha sonradan geliştirilen bir güncellemeyle modeminizin çekim kalitesini arttıracak yazılımsal iyileştirmeler yapılmış olabilir. Modeminizin arayüzünden yeni bir güncelleme olup olmadığını kontrol edin. Varsa modeminizi daha yeni ve uyumlu bir firmware ile güçlendirin.

Bağlantınıza mutlaka şifre koyun!

Wi-Fi şifresi olmadığı durumlarda kişilerin interneti kullanması mümkün olduğu için bağlantı zayıf olmasa dahi internet hızı düşecektir. Bu nedenle kişilerin kullanımı kontrol altında tutması ve şifre ile güvenlik sağlaması gerekir. Aynı zamanda birden fazla bilgisayarın aynı interneti kullanması halinde cihazlara bağlantı kullanımı konusunda sınır koyabilir ve böylece interneti tek bir cihazın çekmesini önleyebilirseniz.

Wi-Fi  sinyal güçlendirici tavsiye

Binaların yapısı nedeniyle kablosuz ağ sinyalinin evin ya da ofisin her noktasına ulaşamadığı durumlarda menzil genişletici (range extender) ya da erişim noktası (access point) ürünlerini kullanabilirsiniz.

Wifi sinyal güçlendirici tavsiyesi size markalar açıısndan veremiyoruz. Ancak bunu internette basit bir arama yaparak bulabilirsiniz.

İnternete bağlanırken kablolu kablosuz hız farkı varmı, Wifi mı Ethernet mi tercih edilmeli, WiFi ve Ethernet nedir aralarında ne fark var?

Yorum Yap
Kaynak:

Yorum Yap