5G Uyumlu Telefonlar

5G destekli telefonlar

Son güncelleme: 14 Mayıs 2020

5G uyumlu telefonlar önümüzdeki seneden itibaren raflarda yerini alacak. Yeni nesi mobil internet bağlantısı 5G hakkında size detaylı bir yazı hazırladık.

Yazımızda yeni nesil mobil internet bağlantısı 5G nedir, ne işe yarar, özellikleri nelerdir bilgiler vererek 5G uyumlu telefonlar hakkında bilgiler bulacaksınız.

5G nedir, nasıl çalışır ?

5G’deki “G” generation yani nesil anlamına geliyor. Mobil ağ teknolojisi ilk olarak 1990’lı yıllarda başladı. İlk nesil telefonlara teknik olarak 1. jenerasyon deniliyordu. Daha sonra iki telefon arasında SMS teknolojisi geliştirildi ve bu telefonlar 2G adını aldı.

5G teknolojsi ise 4G LTE’nin temeli üzerine inşa ediliyor. Kullanıcılar her zamanki gibi arama yapabilecek, SMS gönderebilecek ve internete daha hızlı bir şekilde bağlanabilecek. 4G olarak adlandırılan LTE, saniyede 100-500 Mbps veri transferine olanak tanıyor ancak 5G, verinin 10 Gbps gibi çok daha yüksek hızlara ulaşabileceği anlamına geliyor.

5G’yi indirme performansı açısından değerlendirdiğimizde, en büyük gelişmeyi Ultra HD ve 3D görüntülerde görebileceğiz. Yeni teknoloji, yüksek bant genişliği ile yüksek çözünürlüklü ve büyük dosyaların akışını kolaylaştırıyor.

5G, 4G’ye kıyasla daha yüksek radyo frekanslarını kullanıyor. 4G, 20 MHz’e kadarki bantları kapsarken 5G, 6GHz’e kadar olan frekans bandını kullanabiliyor. Bu yüksek frekansların kullanılmasının sebebi, çoğunlukla şu an boş olmaları ve verileri daha hızlı taşıyabilmeleri.

5G Uyumlu Telefonlar

2019’da duyurulacak birçok amiral gemisi akıllı telefonda 5G bağlantı desteğini göreceğiz. 5G destekleyen telefonlardan bazılarını aşağıda sunuyoruz.

Samsung Galaxy S10

5G Destekleyen Telefonlar

Samsung’un Şubat ayında düzenlenecek Mobil Dünya Kongresi 2019’da tanıtacağını beklediğimiz Galaxy S10, yüksek ihtimal 5G destekleyecek.

Huawei P30 / Mate 30

5G Destekleyen Telefonlar

Huawei’nin P30 veya Mate 30 modelinde 5G desteğini göreceğiz.

OnePlus 7 / 7T

5G Destekleyen Telefonlar

Ülkemizde resmi olarak satışta olmamasına karşın ilgi gören akıllı telefonlardan OnePlus da 5G’yi ilk kullanan markalardan biri olacak.

Xiaomi Mi Mix 3

5G Destekleyen Telefonlar

Akıllı telefon fiyatlarının uçtuğu ülkemizde fiyat performans telefonlar çıkarmasıyla dikkat çeken Xiaomi’nin 2019 ilk çeyreğinde tanıtmasını beklediğimiz Mi Mix 3 modeli, 5G desteğiyle gelebilir.

Sony Xperia XZ4

5G Destekleyen Telefonlar

Cihazlarında senelerdir aynı tasarım dilini kullanmasıyla eleştirilen, yazılım güncellemelerini hızlı sunmasıyla kullanıcıları tutan Sony, 2019’da çıkaracağı Xperia XZ4 modeliyle her şeyi değiştirmeyi planlıyor.

5G uyumlu Android telefonlar elbette bunlarla sınırlı değil. Motorola, Oppo, Honor gibi günden güne büyüyen isimlerin de 5G hazır akıllı telefonlarını 2019 yılında göreceğiz.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol