8 Maddede Snapchat Güvenliği

8 Maddede Snapchat Güvenliği

Son dönem mobil uygulama fenomenlerinden Snapchat hesabınızı güvende tutmanız için 8 Maddede Snapchat Güvenliği yazımızı hazırladık.

Snapchat hem arkadaşlarınızla diyalog halinde kalmanızı sağlayan hem de bağımlılık yapan bir uygulama. Güvenlik açıkları nedeniyle hacker’ların hedefi haline gelen Snapchat’te  güvenliğinizi korumanız için birkaç küçük noktayı aklınızda tutmanızda fayda var.

8 Maddede Snapchat Güvenliği

Telefonlarımızda en çok kullanılan uygulamalar listesinin tepesine yerleşen uygulamalardan biride SnapChat. Snapchat ile otomatik silinen fotoğraflar ve videolar paylaşabiliyor, diğer kullanıcıların paylaştıklarını izleyebiliyorsunuz.

Bu kadar popüler uygulama haliyle hacker’ların hedefi haline geliyor. Snapchat hesabınızı güvende tutabilmeniz için aşağıda bahsettiğimiz ipuçlarını mutlaka uygulamalısınız.

1# Fotoğraf ve Videolarınızı Sadece Arkadaşlarınızla paylaşın

Snapchat Güvenliği yazımızda ilk olarak fotoğraf ve videolarınızı kimlerle paylaşmanız konusuna değineceğiz.

Snapchat’te fotoğraf ve videolarınızı herkese açık yada sadece arkadaş listenizdekilerle paylaşabilirsiniz. Herkese açık paylaşım yaparsanız gönderdiğiniz fotoğraf ve videolar hiç tanımadığınız kişiler tarafından kötü maksatlarla kullanılabilir bu sebepten sadece Fotoğraf ve Videolarınızı Sadece Arkadaşlarınızla paylaşın. Bunun için Ayarlar>Hikayemi Görüntüleyebilir>Arkadaşlarım (Belirli kişiler görsün istiyorsanız, özeli seçin.)

8 Maddede Snapchat Güvenliği

2#3.Parti Uygulamalar ile Snapleriniz indirilebilir.

Snapchat, snap’lerin kısa ömürlü olması fikrine dayanıyor. Ancak, karşıdaki kişiye uyarı göndermeden fotoğrafları ve videoları indirebileceğiniz mobil uygulamaların da varlığını da hesaba katmak gerekiyor.

3#İki faktörlü kimlik doğrulamas’nı etkinleştirin.

Snapchat, diğer uygulamalarda olduğu gibi iki faktörlü kimlik doğrulaması özelliği de sunuyor. Bu, oldukça basit bir güvenlik adımı olmakla birlikte, hesabınızın kontrolünü sağlamanızda da önemli bir adım diyebilirim.

İki faktörlü kimlik doğrulamasını etkinleştirmek için Ayarlar > Oturum Açma Doğrulaması > Kimlik Doğrulama Uygulaması adımlarını izleyin ve size verilen doğrulama kodunu girerek hesabınızı doğrulayın.

8 Maddede Snapchat Güvenliği

> Snapchat Kurtarma Kodu Nasıl Oluşturulur ?

4#Hızlı Ekleme Özelliğini Kapalı tutun

Snapchat’in Hızlı Ekle bölümü sayesinde, arkadaşlarınızın ve telefonunuzun kişi listesindekileri kolayca ekleyebiliyorsunuz. Bir bakıma, Facebook’un Tanıyor Olabileceğiniz Kişiler özelliğiyle aynı mantıkla çalıştığını söyleyebiliriz.

Bu özelliği kapatmak için Ayarlar > Hızlı Eklemede Beni Görebilir adımlarını izleyin ve kutudaki işareti kaldırın.

8 Maddede Snapchat Güvenliği

5# Rastgele ve tanımadığınız kullanıcılardan arkadaşlık İstekleri Yoksayın

Hızlı Ekleme özelliğini kapatmış olsanız bile, zaman zaman rastgele ve tanımadığınız kullanıcılardan arkadaşlık isteği alabilirsiniz. Bu istekleri kabul ettiğinizde gizliliğinizi de riske atmış oluyorsunuz. Bu kişiler gönderdiğiniz hikayeleri görebilirler ve daha pek çok kötü senaryolarla karşılaşmanıza sebep olabilirler. Bu nedenlerden ötürü, tanımadığınız kişilerden gelen istekleri Yoksay seçeneği ile reddetmenizi ve hatta engellemenizi öneriyoruz.

8 Maddede Snapchat Güvenliği

6# Kullanıcı Adınızı veya Snapkod’unuzu Uluorta Paylaşmayın

Pek çok Snapchat kullanıcısı, kullanıcı adını sosyal medya ağlarında açıkça paylaşıyor. Ancak, sosyal medya gizlilik ayarlarınızda bir açık varsa, bu bilgilerinizi sadece arkadaşlarınızla değil, çok daha fazla kişiyle paylaşmış olacaksınız.

Kullanıcı adı paylaşımının dışında, Snapkod’larınızı da bu şekilde paylaşmamanızı tavsiye ediyoruz. Snapkod, diğer kullanıcıların otomatik olarak arkadaş ekleyebilecekleri bir QR kodudur.

7# Yeni kullanıcıları bilgilendirin

Güvenlik ve gizlilik konuları sadece sizleri kapsamıyor. Akıllı telefona sahip bir genç, muhtemelen yüzlerce snap göndermiştir. Her ne kadar terbiyeli birer birey olsalar da, çocuğunuzla konuşmak ve taciz etmek isteyen kişiler olacaktır. Bu sebeple, onları bu konuda bilgilendirmek ve eğitmek gerçekten çok önemli.

8#Güçlü Şifreler Kullanın

Tüm güvenlik araştırmacılarının ortak paydada buluştuğu konulardan biri de güçlü şifre kullanımının önemi. Hatırlanması kolay, güçlü ve benzersiz bir şifre kullandığınızda hesabınızın kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilmesi riskini ortadan kaldırabilirsiniz. Hesaplarınız için Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur  ve Güçlü Şifre Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?  yazılarımı bu konuda size yardımcı olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.