Akıllı Telefonlarda Gereksiz Programları Silme ve Devre Dışı Bırakma Nasıl Yapılır?

Akıllı Telefonlarda Gereksiz Programları Silme ve Devre Dışı Bırakma Nasıl Yapılır?

Teknolojinin hızla geliştiği günümüzde insanlar için hayatın bir parçası konumuna gelen akıllı telefonlar,birçok konuda kullanıcılarına kolaylıklar sağlamaya devam ediyor.Ödemeniz gereken bir faturayı ya da yollamanız gereken bir parayı akıllı telefon sayesinde rahatlıkla gerçekleştirebiliyorsunuz.Akıllı telefonlar için uygulamalar oldukça önemli.Ancak gerekli olanlar kadar gereksiz uygulamaların çokluğu, telefonun hafızasını boş yere kaplarken çoğu zaman da cihazınızın performansında düşüklüğe neden oluyor.Bildiğiniz gibi sahip olduğumuz cihazlarda, işimize yaramayan ve belki de şimdiye kadar hiç kullanmadığımız uygulamalar var. Bugünkü yazımızda bu uygulamalardan kurtulmak için nasıl bir yol izleyeceğimizden bahsedeceğiz.Bazı uygulamalar arka planda gizlice çalışır ve telefonunuzun gerek bataryasını gerekse hızını etkiler. Android 4.0 sürümünden sonra piyasaya çıkan akıllı telefonlarda gereksiz uygulamaları devre dışı bırakmak mümkün hale getirildi.

Bu uygulamaları devre dışı bırakmak için öncelikle telefonunuzdan sırasıyla Ayarlar – Uygulamalar(Uygulama Yöneticisi) – Hepsi dedikten sonra telefonunuzda yüklü bulunan tüm uygulamalar karşınıza çıkacak.Buradan daha önceden telefonunuza yükleyip kullanmadığınız uygulamaları Kaldır diyerek silebilirsiniz. Ayrıca telefonun kendi hafızasında bulunan ve kullanmadığınız uygulamalar var ise (Google Play Gazetelik, Google Play Kitaplar vb) Devre Dışı Bırak diyerek, özellikle pil tasarrufunda önemli bir avantaj sağlamanız mümkündür.Bu uygulamaları silmeniz mümkün olmasa da devre dışı bırakarak telefonunuzu rahatlatmış olacaksınız.Bu zamana kadar bu uygulamaları hiç kullanmayan biri olarak devre dışı bıraktığımı da belirtmek isterim. Ayrıca kullanmadığınız ve silinmeyen uygulamalarla ilgili Güncellemeleri Kaldır derseniz herhangi bir sıkıntı olmayacağını da belirtelim.

Eğer aklınızda ‘Acaba bir şey olur mu?’ gibisinden sorular gelirse Android sistemi zaten, durdurulduğunda ya da silindiğinde telefonunuza zarar verecek uygulamalar üzerinde işlem yapmanızı engelliyor.Devre dışı bıraktığınız uygulamayı daha sonra yeniden aktifleştirebildiğinizi de hatırlatalım. 

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol