Akıllı Telefonlarda Kullanılan İşletim Sistemleri Rehberi

Birçok firma kendisine özel işletim sistemleri ile kullanıcıların karşısına çıkmaktadır.

Akıllı telefonlarda genellikle kullanılan 3 işletim sistemini tanıtacağım sizlere.

IOS;

IOS

Apple tarafından üretilmiş ve geliştirilmekte olan işletim sistemidir.

Apple markalı cihazlar için üretilmiştir ve Apple marka cihazlar dışında çalışmamaktadır. Uygulamalar konusunda kalite ve zenginliği bir araya getiren Apple, AppStore’da sunulan uygulamalara onay vererek, garanti vermektedir.Son zamanlarda uygulamalar içerisine saklanmış virüslere karşı da telefonunuzu korumaktadır.

 

Android İşletim Sistemi;

Android İşletim Sistemi

Dünyada akıllı telefonlarda en çok kullanılan işletim sistemidir.

Android, Google tarafından geliştirilmektedir.Hem akıllı telefonlar hem bilgisayarlar hem de tabletler için kullanılan işletim sistemidir.En çok kullanan şirketler Samsung ve HTC’dir.

Google Play kullanıcılarına geniş uygulama seçim alanı sunmaktadır.Çeşitlilik oldukça fazladır.Bunun nedeni ise konulan uygulamaların kontrolünün yapılmamasıdır.Bu, aslına kullanıcı açısından olumsuz bir özelliktir.Market üzerinden bilindik uygulamaları indirerek kendinizi virüslere karşı koruyabilirsiniz.Yüksek donanım performans ve yüksek batarya gücü istemektedir.

Windows Phone İşletim Sistemi;

Windows Phone İşletim Sistemi

IOS ve Android’den sonra piyasaya sürülmüştür.

Gerek akıllı telefon gerek bilgisayar gerekse tabletlerde kullanılmaktadır.Renkli ve parlak ekranı ile göze hitap etmektedir.

Bunun yanı sıra kolay anlaşılabilen arayüzü ve tasarımı ile kullanıcı dostudur.Kendisi için hazırlanmış belirli uygulamaları barındırmaktadır.IOS ve Android mağazasında bulunan uygulamaları kendi mağazasına çekerek çeşitliliği arttırma yönünde çalışmalara devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu