1. Ana Sayfa
  2. AKILLI TELEFON
  3. Akıllı Telefonlardan İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

Akıllı Telefonlardan İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

Akıllı Telefonlardan İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

Akıllı Telefonlardan İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır

Akıllı telefonlardan bilgisayarlara kadar hemen her cihaz ile internete bağlanıyoruz. Kimilerimiz fiber bağlantılar ile hızlı gezinirken, kimilerimiz normal adsl bağlantılar ile ortalama diyebileceğimiz hızlarda internette gezinmekte. Ancak pek çok kullanıcı sadece fiber kullanıyorum deyip geçmeyerek, tam olarak internet hızını merak ediyor. Peki, internet hızı testi nasıl yapılıyor?

İnternet hızı testi

İnternet hızını test etmek için çok sayıda çözüm olduğunu söylemek mümkün. Hatta internet dağıtıcılarının bile hız testi siteleri bulunuyor. Ancak biz, dağıtıcıların manipülasyon ihtimali bulunan ya da öyle olabileceği düşünülebilecek hız testi siteleri yerine daha popüler bir çözümü sizlere önereceğiz.

İnternet hızı testi ne ile yapılır?

İnternet hızı testi için en iyi ve en doğru sonuç verdiğine inanılan site Ookla kontrolündeki speedtest.net. Daha önce adını duymuş olabileceğiniz speedtest.net, sadece bir web sitesi olarak değil, aynı zamanda akıllı telefonlar ve tabletler için de geliştirilen uygulaması ile de milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Peki, speedtest.net ile intenret hızı testi nasıl yapılıyor?

İnternet hızı testi nasıl yapılır?

İnternet hızı testini bilgisayar ile yapmak için speedtest.net adresine gitmeli, akıllı telefonlar ve tabletler ile yapmak içinse speedtest uygulamasını indirmelisiniz. Speedtest sitesi ve uygulamaları için gerekli bağlantılara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

02-speedtest-internet-hizi-testi

Speedtest sitesine girdikten ya da uygulamasını yükleyip açtıktan sonra, internet hızı testini başlatmak için yapmanız gereken tek şey, “Begin Test” butonuna tıklamak. Daha sonra internet hızı testi başlayacak ve testin sonunda ping süresi, download ve upload hızları sonuç olarak gösterilecek.

Yorum Yap

Yorum Yap