1. Ana Sayfa
  2. AKILLI TELEFON
  3. Akıllı telefonunuzla kaliteli fotoğraf çekmenin 13 yöntemi

Akıllı telefonunuzla kaliteli fotoğraf çekmenin 13 yöntemi

Akıllı telefonunuzla kaliteli fotoğraf çekmenin 13 yöntemi

Gitgide yaygınlaşan akıllı telefonlar artık sadece kişisel bilgisayarların değil dijital fotoğraf makinelerinin da yerini almaya başladı. Birçok insan yanında ekstradan fotoğraf makinesi taşımak yerine kamerası yüksek çözünürlüğe sahip bir akıllı telefon satın alarak fotoğraflarını telefonla çekmeyi tercih ediyor. Biz de akıllı telefonunuzla en iyi, en kaliteli fotoğrafları çekebilmeniz için size 13 maddelik küçük bir rehber hazırladık. İşte kaliteli fotoğraf çekmenin 13 yöntemi:

Lensi temizleyin

Tamam ilk bakışta saçma görünebilir ama inanın birçoklarının ihmal ettiği bu basit işlem, kaliteli fotoğraf almanın en kilit yöntemlerinden biri. Zira siz ne kadar muhafaza etseniz de, sürekli elinizde tuttuğunuz, sağa sola götürdüğünüz telefonun lensi zaman içinde kirleniyor. Bu bakımdan üşenmeyip her fotoğraftan önce lensi yumuşak bir kumaşla, hiçbir şey bulamıyorsanız bile tişörtünüzün ucuyla temizlemek iyi fotoğraf çekmenin ilk şartlarından biri. Özellikle de plaj gibi tozun bol olduğu yerlerde telefonunuzu iyi koruyun ve lens üzerinde kalıcı çizikler oluşmasının önüne geçin.

Odaklamayı (focus) manuel olarak kendiniz ayarlayın

Neredeyse piyasadaki tüm akıllı telefonların bir otomatik odaklama (auto-focus) fonksiyon var, ama bu fonksiyon her zaman en iyi sonucu verecek diye bir kural yok. Bu yüzden, odak alanına neyin gireceğine kendiniz karar verirseniz daha iyi fotoğraflar çekebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ekrandaki odak noktasına parmağınızla dokunmak ve dilediğiniz ayarı kendiniz yapmak.

Çift el kullanın

Genellikle akıllı telefon kullanıcılarının fotoğraflarını tek elle çektiğini görüyoruz, ama ortaya çıkan ürünün kalitesi sizin için önemliyse, cool olmaktan bir saniyeliğine vazgeçip, fotoğraf çekimi esnasından telefonu iki elinizle sabitleyin. Zira zaman zaman karşımıza çıkan o korkunç, bulanık fotoğrafları engellemenin en garantili yolu bu. Hatta mümkünse fotoğraf çekerken vücudunuzu bir yere yaslayıp, ekstra stabilite desteği almanızı da tavsiye ederiz.

Yorum Yap
Kaynak:

Yorum Yap