Aksiyon Kamerası Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz ?

Aksiyon Kamerası Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz ?

Aksiyon Kamerası Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz ? Aksiyon kamerası seçerken hangi özelliklere dikkat edilmeli?

Aksiyon kameraları artık bir hayli popüler olmaya başladı. Bisiklet gezisine çıkanlar, avcılık ile ilgilenenler ve aksiyon tutkunları artık bu cihazları tercih etmeye başladılar.

Düşük ışıkta bile düzgün çekim yapmaları ve pratik kullanımları aksiyon kameralarını ön planda tutmayı başarıyor.

Peki Aksiyon Kamerası Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz ? Aksiyon kamerası seçerken hangi özelliklere dikkat edilmeli? Marka tercihi neye göre yapılmalı?

Aksiyon Kamerası Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz ?

Aksiyon kamerası satın alırken, bilmeniz gereken bazı temel kurallar vardır. Bütçenize göre özellikleri iyi ayarlamanız gerekiyor.

Yoksa, sırf ucuza kamera alacağım diye fonksiyonları düşük, özellikleri zayıf ve tatmin edici görüntü sunamayan bir model ile eliniz boş kalabilir. Bu yüzden seçim çok önemli.

1 – Aksiyon kamerasını ne için alacağınıza karar verin

Aksiyon kameraları kullanım alanları söz konusu olduğunda her geçen gün potansiyellerini arttırıyorlar. Extreme sporlarla ilgilenenler için zaten demirbaş olan aksiyon kameraları, 7’den 70’e birçok içerik üretmek isteyen insana ilaç olabiliyorlar.

Vlogger’lar, Xtreme sporlarla ilgilenenler, hayatını farklı bir şekilde yansıtmak isteyenler aksiyon kameralarını tercih ediyorlar.

Örnek olarak, Xtreme sporlarda kullanılan bir kameranın olabildiğince darbelere dayanıklı olması şart. Bunun dışında görüntü sabitleme ve yüksek FPS değerlerine ihtiyacınız var.

Diğer yandan, sadece Vlog için kamera kullanacaksanız daha uygun modelleri tercih edebilirsiniz.

2 – Çözünürlük ve FPS değerlerine dikkat edilmeli

Aksiyon kamerası alırken dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri de doğal olarak çözünürlük. Full HD veya Ultra HD (4K) üzerinden yapacağınız seçimler sizin kamera alma amacınızla tamamen ilgili olmalı.

Eğer kamerayı doğa sporlarında, gezileriniz sırasında kullanacaksanız 4K bir kamera sayesinde çevrenizdeki tüm detayları en ince ayrıntısına kadar yakalayabileceksiniz. Ama 4K kameraların fiyatları size çok yüksek gelirse, seçiminizi bu yönde yapmanız gerekiyor.

Elbette yakalayacağınız görüntülerin kalitesi aynı olmayacaktır ama en azından daha hesaplı bir seçim yapmış olursunuz.

Aksiyon Kamerası Alırken

FPS konusunda ise Vlog çekimlerinde 30 FPS size yeterli gelecektir ama iş Xtreme sporlar, doğa gezileri ve diğer dış aktiviteler sırasında değişecektir.

120 FPS çekim yapan bir kamera sizin çok daha iyi detay yakalamanıza yardımcı olacaktır. Olmuyorsa bile 60 FPS’den aşağıya düşmeyin deriz.

3 – AlacağınızAksiyon kamerasının ek özellikleri mevcut mu ?

Bir aksiyon kamerası istiyorsunuz. İstediğiniz markayı, FPS değerini, çözünürlüğü buldunuz. Çekim için her şey hazır. Ama ya ek özellikler?

Aksiyon kamerası alırken belirleyici şeylerden biri de ek özelliklerdir. Almak istediğiniz makinenin aynı zamanda fotoğraf çekmesini istiyor olabilirsiniz.

Yaptığınız çekimlerin çok fazla sarsılmaması için görüntü sabitleme kullanılması gerekiyor olabilir.

Go Pro Yerine Alınabilecek 4 Aksiyon Kamerası

Yorum Yap

Yorum Yap