Anakart Sorunları ve Çözüm Yolları

Anakart Sorunları ve Çözüm Yolları

Anakart bilgisayarın tüm bileşenlerini kontrol eden performanslı şekilde çalışmaları sağlayan sistemin performansında önemli bir role sahip ve ana gövdeyi  teşkil eden en önemli parçadır.Herhangi bit problemde genellikle olağan şüpheli anakarttır.Tabii birlikte çalıştığı güç kaynağı ve kasalar diğer suç ortaklarıdır.Anakart, güç kaynağı ve kasalardan çok karşılaştığımız sorunlar ve çözümleri bu yazıda.

g_gabyte

Anakart üzerinde belleklerin sırası ve aynı renkteki bellek yuvalarına takılmaları performansı etkiler mi ?

Anakart üzerinde bulunan bellek yuvalarının rengi ve sırası çift kanal bellek kullanırken önem taşır. Genelde tek yumurta ikizi gibi olan bu bellekler aynı renk ve aynı veri yolu hızını destekleyen bellek slotlarına takılarak çalıştırılmalıdır. Bu bellekleri, aynı model ve veri yolu hızına sahip iki bellek şeklinde kullandığınızda daha iyi bir performans alabilirsiniz. 4 bellek slotu bulunan anakartta 0 ve 2 veya 1 ve 3 yuvaları tercih edilmelidir. Bu çift kanal destekli bellekler için önemlidir

Bilgisayarın güç düğmesine basıyorum, fanlar çalışıyor ama bilgisayar açılmıyor.Acaba güç kaynağım yanmış olabilir mi ?

Bu gibi durumlarda öncelikle anakartta giden güç konektörlerinin yerlerinden çıkıp çıkmadığına bakmakta fayda var.Eğer tüm donanımlar ve bağlantılar yerli yerinde ise Clear CMOS yapabilirsiniz.Clear CMOS anakartınızın BIOS’ unu default hale getirir.Anlayacağınız fabrika ayarlarına geri götürür.Anakart üzerinde Clear CMOS jumper’ına basarak resetliyoruz.Sistem kapalıyken ‘Clear CMOS’ a birkaç saniye basılı tutarak b işlemi gerçekleştirebilirsiniz.Eğer bu da çare olmuyorsa ankartınızı değiştirmeden başka çare yok.Ne yazık ki ana kartınız yanmış olabilir.

Bilgisayarımın güç düğmesine bastığımda 6 saniye kadar işlemci fanı çalışıyor ve tek bip sesiyle kapanıyor.Sorun ne olabilir ?

Öncelikle güç kaynağınızın arkasında bulunan anahtarın açık olup olmadığını kontrol ediyorsunuz.Eğer “1” durumda ise güç kaynağınıza elektrik geliyor durumda olduğuna emin oluyorsunuz.Tekrar açılışta aynışekilde otomatik olarak kapanıyorsa güç kaynağınızın kısa devre yapması söz konusu olabilir.
Güç kaynağının, kablosunu taktığımda, güç düğmesine basmama izin vermeden bilgisayar otomatik olarak açılıyor.

BIOS ayarlarından Power Management kısmında AC Power Back seçeneğini Soft Off hale getirdiğiniz takdirde sorun çözülecektir.

 

Yorum Yap