Android Başlangıç Uygulamalarını Kapatma

Android Başlangıç Uygulamalarını Kapatma

Android başlangıç uygulamalarını kapatma ile telefonununuzdaki hem donma ve kasılmaları engelleyebilir hemde pil ömrünü uzatabilirsiniz.

Bilgisayarlarda olduğu gibi Android’de de açılış esnasında bir çok uygulama otomatik olarak başlatılıyor. Bunların arasında çok sayıda gerekli servis ve uygulama olsa da bazı gereksiz uygulamaların açılış süresini uzattığı ve cihazı genel olarak ağırlaştırdığı ortada.

Android otomatik başlatmayı kapatma ile arka planda çalışan uygulamaları durdurabilir ve bu sayede RAM kullanımını azaltıp pil ömrünü arttırabilirsiniz.

Greenify uygulaması, arka planda çalışan uygulamaları otomatik olarak sonlandırarak pil tasarrufu yapmanızda büyük bir avantaj sağlıyor.

Yüklediğimiz uygulamaları telefonda kapatsak bile arka planda çalışmaya ve pil tüketmeye devam etmektedir. Instagram, Facebook Messenger, Twitter, Swarm gibi uygulamalar açık olmasa bile her zaman arka planda çalışmaktadır. Greenify, esasında arkada çalışan uygulamaları uyutup, uyandırmasıyla ünlü bir uygulamadır. Aktif olacağı zaman uygulamayı etkin yapar. Telefonunuzun bataryasının çabuk bitmesinden şikayetçiyseniz bu uygulamayı kullanabilirsiniz.

Greenify
Greenify
Developer: Oasis Feng
Price: Free

Telefonunuzda bazı uygulamaları kapatmayı unutabilirsiniz. Greenify kullanarak seçtiğiniz uygulamalar, ekranı kilitlediğiniz andan itibaren en geç 2-3 dakika sonra otomatik olarak kapatılıyor ve bu sayede bataryanız bu uygulamalar için daha fazla enerji harcamaktan kurtuluyor.

Otomatik olarak kapatılmasını istediğiniz uygulamaları, Greenify’a giriş yaptıktan sonra ana ekranda seçip, kaydet butonuna basmanız yeterli olacaktır. Ancak bu uygulamaları seçerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. Örneğin bir farklı bir klavye uygulaması kullanıyorsanız, bu uygulama arka planda çalışır durumda olacaktır. Bu uygulamayı sonlandırırsanız klavyeniz varsayılana dönecektir. Eğer bu tür uygulamalar kullanıyorsanız dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Telefonunuzun varsayılan uygulamaları olan mesajlar, rehber, alarm gibi uygulamalar ne yazık ki Greenify üzerinden uyutabileceğiniz uygulamalar arasında yer almıyor. Türkçe dil desteği de bulunan uygulamanın widgetları ve toplu olarak uygulama uyutma/uyandırma gibi fonksiyonları da bulunuyor.

Telefonunuzun bataryasının çabuk bitmesinden şikayetçiyseniz, bu uygulamayı mutlaka denemelisiniz.

Greenify uygulamasını kurduktan sonra, programı başlatın ve ilk ayar olarak Erişebilirlik hizmetinden Greenify – Otomatik Uyut kısmını aktif edin. Sağ köşedeki “+” tuşu ile arka planda çalışmasını durdurmak istediğiniz uygulamaları seçin.

Android arka plan uygulamaları kapatma

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.