Android Cihaz Güvenliği Nasıl Sağlanır?

android-cihazlarinizi-birkac-basit-adimla-daha-guvenli-hale-getirin-1_640x359

Akıllı telefon ve tabletler günlük hayatımızın vazgeçilmez birer parçaları halindeler. Neredeyse bütün özel bilgilerimizi, hesaplarımızı, şifrelerimizi, bankacılık bilgilerimizi bu cihazlarda saklıyoruz. Hal böyle olunca ciddi güvenlik tehditleri karşımıza çıkıyor. Bu güvenlik tehditleri sosyal medya hesaplarınızın çalınmasından başlayarak banka hesaplarınıza erişilmesi ve izniniz dışında harcamalar yapılması gibi durumlarla sonuçlanabiliyor. Ayrıca telefonunuzun dinlenmesi ve mesajlarınızın okunması, telefonunuz çalındıktan sonra kişisel bilgilerinize erişilmesi karşılaşabileceğiniz farklı güvenlik tehditleri arasında.

Peki bu güvenlik tehditleri karşısında ne gibi önlemler alıyorsunuz? Eğer şu ana kadar herhangi bir önlem almadıysanız hem maddi, hem de manevi kayıplarınızın olmaması için bu yazımızda anlatacağımız ipuçlarını takip etmenizi tavsiye ediyoruz.

Android cihazlarınızda depoladığınız verilerin güvenliğini sağlamak maalesef tek bir tuşa tıklamakla mümkün olmuyor. Bu iş için farklı ayarlar yapmanız gerekiyor. Dilerseniz bu ayarlara kısaca göz atalım:

Android Cihaz Yöneticisi Kullanın:

android-cihazlarinizi-birkac-basit-adimla-daha-guvenli-hale-getirin-5

Android Cihaz Yöneticisi Google tarafından kullanıcılara sunulan bir hizmet. Bu hizmet sayesinde kaybettiğiniz veya çalınmış olan telefonunuzu uzaktan kontrol edebiliyor, yerini tespit edebiliyor, ihtiyaç duyduğunuzda içindeki verileri temizleyebiliyorsunuz. Android Cihaz Yöneticisi’ni kullanabilmek için bu özelliğin kullanımını aktifleştirmeniz gerekiyor. Bu özelliğin aktif olup olmadığını ve bu özellikten nasıl yararlanabileceğinizi bu yazımızdaki adımları izleyerek öğrenebilirsiniz:

Bu güzel özellik ile bilgisayarınız üzerinden Google hesabınız aracılığıyla telefon veya tabletinizin içindeki verilere erişilmesini önleyebilirsiniz.

PIN kodu ve Ekran Kilidi Şifresi Kullanın:

Android cihazlardaki varsayılan ekran kilidi genel olarak ekranda parmağınızı kaydırıca açılıyor. Kullanım kolaylığı nedeniyle bu yöntemi biz de tercih ediyoruz; fakat problem bu kullanım kolaylığına sizin haricinizde kişilerin de sahip olmasından kaynaklanıyor. Telefon veya tabletinizin başında bulunmadığınız bir anda kolayca verilerinize erişilebiliyor. İşte bu nedenle Android cihazınızın Ayarlar/Güvenlik bölümünden SIM kart kilidini açmanızı, Ayarlar/Kilit ekranı bölümünden de ekran kilidinizi şekil, PIN veya şifre yöntemlerinden biriyle değiştirmenizi tavsiye ediyoruz.

Şifreleme Kullananın:

android-cihazlarinizi-birkac-basit-adimla-daha-guvenli-hale-getirin-4

Android cihazınızda hesaplarınızı, indirdiğiniz uygulamaları, ayarlarınızı, mesajlarınızı, aramalarınızı, diğer veriler ve dosyalarınızı şifrelemezseniz bütün bu öğelere harhangi birinin erişebilmesi mümkün olabilir. Bu izinsiz erişimleri engellemek için Android cihazınızda dahili bir özellik olan cihaz şifreleme özelliğini aktifleştirebilirsiniz. Bu iş için Ayarlar/Güvenlik bölümüne giderek Aygıtı şifrele seçeneğini seçebilirsiniz. İşlem biraz uzun sürmekte ve Android cihazınızın şarja bağlı olmasını gerektirmekte. Fakat sonuçlar bu beklemeye değiyor.

Android cihazların dahili şifreleme özelliği gayet etkili bir şekilde çalışıyor. Telefon veya tabletinizdeki veriler bu yolla karmaşık bir şekilde kriptolanıyor ve ancak ekran kilidinizi açmak için belirlediğiniz PIN kodunu, şifreyi veya şekli girdiğinizde bu verilerin kriptosu çözülüyor. Bu yöntem o kadar etkili bir yöntem ki yurtdışında hükümetler bu özelliğin vatandaşlarının mesajlarını okuyamadıkları için yasal olarak devre dışı bırakılması amacıyla kanun teklifleri sunuyorlar.

Telefonunuzda depolanan verilerin yanısıra telefon görüşmelerinizin dinlenmesini engellemek için RedPhone uygulamasını kullanabilirsiniz. Mesajlarınızın okunmasını engellemek için ise TextSecure uygulaması ideal bir seçenek.

1 2Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu