Android Cihazı Hızlandırmak için 7 Basit Yöntem

Android Cihazı Hızlandırmak için 7 Basit Yöntem

Android akıllı telefonunuz yada tabletiniz yavaşlamaya mı başladı? Yazımızda anlatacağımız Android Cihazı Hızlandırmak için 7 Basit Yöntem ile bunu başarabilirsiniz.

Android cihazların hepsi yavaşlamaya ve yaşlanmaya meyilli cihazlar arasında. Üstelik bu olay performans açısından çok büyük sorunlara yol açabiliyor ve telefonunuzu güncelleştirdikçe telefonunuz git gide yavaşlıyor ve sinir bozucu bir hal alıyor.

Ama bu artık sorun değil. Yavaşlayan Android telefonu hızlandırmak için ise pratik bir kaç bilgi bulunuyor

Android Cihazı Hızlandırmak için 7 Basit Yöntem

Android için varsayılan uygulamalar ve varsayılan ayarlar, önceliğiniz hız ise her zaman en iyi seçenek değildir. Birkaç değişiklik yapmak ve cihazınızı karmaşadan uzak tutmak daha seri bir performans sağlayabilir. İşte Android Cihazı Hızlandırmak için 7 Basit Yöntem

1 – Haraketli Duvar Kağıtları ve Kullanılmayan Widgetler

Bir sürü kullanıcı, bir Android cihaza sahip olmanın en keyifli yanlarından birinin widgetlar olduğunu savunacaktır. Widgetlar bir uygulamayı açmaya gerek kalmadan hemen bilgiye ulaşmanız sağlar. Ancak aynı zamanda pil ömrünüzü yer ve cihazınızı yavaşlatır.

Widgetlarınızın sayısını düşürmek, özellikle de Facebook gibi datayı yoğun kullanan uygulamaların, akıllı telefon ya da tabletinizin daha hızlı çalışmasını ve pilinin daha çok dayanmasını sağlar. Bu silmek istediğiniz widgetları, ana ekranda, üzerine uzunca basıp çöp kutusuna taşıyarak yapabilirsiniz.

Android Cihazı Hızlandırmak için 7 Basit Yöntem

Eğer cihazınız yavaş bir işlemciye sahipse ve RAM konusunda da durum aynıysa sade bir ana ekran hızlanmaya yardımcı olabilir. Hareketli duvar kağıtları ve widget’lar cihazınızın üzerinde adeta bir kamburdur. Hatta bunlar arka planda güncellemeler yaparak cihazı daha da ağırlaştırır.

Bir diğer keyifli Android özelliği de arka plana canlı duvar kağıdı kullanabiliyor olmanız. Ancak aynen widgetlar gibi, duvar kağıtları da cihazınızı yavaşlatır ve pil ömründen yer. Duvar kağıdınızı da ana ekrana uzunca basarak değiştirebilirsiniz.

(Android Cihazları Hızlandırmak için Animasyonları Kapatma)

(iPhone Animasyon Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?)

 

2 – Android Başlatıcısını (Launcher) Değiştirin

Android Cihazı Hızlandırmak için 7 Basit Yöntem

Android cihazınızdaki varsayılan uygulama başlatıcısı genellikle cihazınızın maksimum özelliklerini teşhir etmek üzere tasarlanmıştır.Yani varsayılan başlatıcı cihazın sınırlarında dolaşırken hızdan ve etkinlikten bir haberdir. İşte bu noktada Play Store üzerinden farklı bir başlatıcı (launcher) edinebilirsiniz.Play Store’da cihaz hızını artırmak adına düzenlenmiş birçok başlatıcı var ve Nova Launcher bunlar arasında öne çıkıyor.

(Android için En İyi 10 Launcher Uygulaması)

3 – Kullandığınız Tarayıcınızı Değiştirin

Android için varsayılan tarayıcının Chrome olduğunu biliyoruz. Dürüst olmak gerekirse Chrome çok da hız dostu bir tarayıcı sayılmaz.

Bunun için farklı bir tarayıcı kullanabilirsiniz. Şuanda Android için en hızlı tarayıcı Puffin olarak görülüyor ancak Chrome’a yakın bir tarayıcı kullanmak isterseniz de Opera’yı deneyebilirsiniz.

(En Hızlı Mobil Tarayıcı Nasıl Seçilir ?)

(Android Önbellek Temizleme Nasıl Yapılır ?)

4 – Telefonu sömüren uygulamaları kaldırın

Kötü uygulamalar olarak adlandırdığımız bazı uygulamalar cihazı gerçekten çok ağırlaştırıyor. Hatta bunlar arasında piyasanın en ünlü uygulamaları da yer alıyor.

Örneğin Snapchat bu konuda oldukça kötü bir nam saldı. Ayrıca Facebook uygulamasını silmek size en az daha fazla hız sağlar. Yerine alternatif bir Facebook uygulaması indirebiliriz. Ancak Snapchat kullanıcısı iseniz resmi uygulamadan başka bir seçeneğimiz yok maalesef.

(Android’de Silinmeyen Uygulamaları Kaldırmak)

5 – Antivirüs Uygulamalarını Kaldırın

Yalnızca Amazon ve Play Store gibi resmi mağazalardan uygulama indirdiğiniz sürece antivirüs yazılımları gereksizdir ve bu yazılımlar ciddi derecede cihazı yavaşlatıyor.

(Android için En İyi Antivirüs Uygulamaları)

6 – Otomatik Senkronizasyonu Kapatın

Android Cihazı Hızlandırmak için 7 Basit Yöntem

Sosyal medya uygulamaları ve haber, hava durumu gibi uygulamalar neredeyse 15 dakikada bir otomatik senkronizasyon yapıyor. İşte bu da cihazınızın yükünü artıran bir diğer faktör.

(Android Telefonları Yedekleme ve Senkronizasyon Nasıl Yapılır?)

7 – Telefonunuzu Sık Sık Yeniden Başlatın

Android Cihazı Hızlandırmak için 7 Basit Yöntem

Son olarak Android cihazınızı belli aralıklarla yeniden başlatmanızda yarar var. Bu, cihazınızın düzenli çalışmasına katkı sağlıyor. Özellikle cihazının yavaşladığını fark ettiğinizde her gün olmasa da sık sık cihazınızı yeniden başlatın.

Yorum Yap

Yorum Yap