Android Cihazınızın Doğru Şekilde Şarj Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Android Cihazınızın Doğru Şekilde Şarj Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Android Cihazınızın Doğru Şekilde Şarj Olduğunu Nasıl Anlarsınız? Doğru şarj nasıl olmalı?

Android cihazınızı şarj etmek konusunda pek çok kez farklı durumlar yaşamışsınızdır. USB kablosuyla uzun sürede şarj ettiğiniz telefonu şarj cihazınızla daha kısa sürede şarj etmiş olabilirsiniz. Bu sadece sizin yaşadığınız bir durum değil. Ayrıca şimdi şarj olurken cihazınıza gelen voltajı ölçebileceğiniz ve telefonunuzun sıcaklığını gösteren bir uygulama da var.

Android Cihazınızın Doğru Şekilde Şarj Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Ampere ücretsiz bir Android uygulaması. Bu uygulama, Android cihazınızı şarj ettiğiniz cihazın telefonunuza ya da tabletinize uygun olup olmadığını ve şarj sırasında telefonunuzun sağlık durumunun nasıl olduğunu gösterebiliyor. Ampere sayesinde Android telefonunuzun ya da tabletinizin doğru şekilde şarj olup olmadığını görebiliyorsunuz.

Peki, Ampere uygulamasını nasıl kullanacaksınız?

1.    Ampere uygulamasını ücretsiz olarak Google Play mağazasından indirin.

Ampere
Ampere
Developer: Braintrapp
Price: Free

2.    Uygulamayı indirdikten sonra açın. Bir süre bekleyin. Cihazın harcadığı enerjiyi miliamper cinsinden okuyana kadar bekleyin. Bu değer göründüğünde onu not edin.

3.    Şimdi Android telefonunuzu ya da tabletinizi şarja takın. Yine uygulama size miliamper cinsinden yeni bir değer gösterene kadar bekleyin. Değer göründüğünde bunu yine not edin.

4.    Şimdi AC şarj cihazınızda yazılı olan output değerine bakın. Bunu da not edin.

Örneğin, cihazınız şarja takılı iken Ampere uygulaması 200-240 miliamper civarında bir değer göstersin. Şarja takılı değilken de uygulama 300 miliamper civarında bir değer göstersin. Şarj cihazınızın output değerinin 500 miliamper olduğunu varsayarsak, bu durumda Android telefonunuz ya da tabletiniz doğru şekilde şarj oluyor demektir. Yani şarj cihazınız Android cihazınıza uygun demektir.

Android Cihazınızın Doğru Şekilde Şarj Olduğunu Nasıl Anlarsınız

Yine de Ampere uygulamasının bazı dezavantajları yok değil. Bu uygulama sadece Android 4.0.3 ve üstü sürümlerle uyumlu. Ayrıca uygulamada herhangi bir değer görünmediği durumlarda Ayarlar kısmına giderek düzeltmeniz gereken veriler bulunuyor. Neyse ki bunların tümü Google Play mağazasında Ampere uygulamasının açıklama kısmında ayrıntılı şekilde açıklanıyor.

Android 5.0 Lollipop işletim sistemiyle çalışan cihazlarda miliamper cinsinden gösterilen değer daima sıfır olabilir. Bu durumda Ampere uygulamasının Ayarlar kısmına giderek “Old measurement method” yani eski ölçme yöntemini seçmeniz gerekir. Ayrıca uygulamanın açıklama kısmında bazı Samsung cihazlarının ne yazık ki doğru ölçüm göstermediği de not edilmiş.

#Telefon Şarjı Hakkında Doğru Bilinen 6 Efsane Yanlış

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol