Android Durum / Bildirim Çubuğunu Değiştirme

Android Durum / Bildirim Çubuğunu Değiştirme

Android cep telefonlarınız da bildirim – durum çubuğunu değiştirebilirsiniz.Bu yazımızda Android Durum / Bildirim Çubuğunu Değiştirme yada şeffaf hale getirme  işleminin nasıl yapılacağını anlatacağız.

Android Durum / Bildirim Çubuğunu isterseniz rengini değiştirebilir isterseniz de şeffaf hale getirebilirsiniz.

Zaman zaman akıllı telefonlarımızın kilit ekranına veya duvar kağıtlarına yeni görüntüler yükleyerek görünümlerini değiştirebiliyoruz. Bahsettiğimiz özelleştirmeleri bildirim çubuğu için de yapabilmeniz mümkün.

Android’de bildirim çubuğu rengi değiştirme de oldukça kolay bir işlem. Bunun için öncelikle küçük bir uygulamaya ihtiyacımız var. Güzel olan taraf ise uygulamanın root yetkisi olmayan telefonlarda da çalışabiliyor olması. Üstelik uygulamada hem mevcut olan hazır temaları kullanabilir, hem de kendi zevkinize göre bildirim çubuğu temaları oluşturabilirsiniz.

Android Durum / Bildirim Çubuğunu Değiştirme

Bu işlemler için Color Status Bar uygulamasını kullanacağız. Öncelikle Color Status Bar uygulamasını buraya tıklayarak indiriniz.

Eğer akıllı telefonunuza kilit ekranı ve duvar kağıdı dışında ek bir hava katmak istiyorsanız Android’de bildirim çubuğu rengi değiştirme uygulamasının oldukça hoşunuza gideceğini söyleyebiliriz. Uygulama tamamen ücretsiz ancak ufak tefek reklamlar içeriyor. Zaten bildirim ekranına ait değişikliklerden sonra uygulamaya bakmaya gerek kalmayacağından görmezden gelebilirsiniz.

Android’de bildirim çubuğu rengi değiştirme uygulamasını ilk kez açtığımızda karşımıza çeşitli seçenekler getiriliyor. Zaten ayarlara dair başka bir ekran da bulunmamakta. Burada uygulamayı aktifleştirebiliyoruz, saati bildirim çubuğu ortasına alabiliyoruz ve pil yüzdesini pilin içinde gösterebiliyoruz. Kısacası bildirim çubuğu için birtakım özelleştirme seçenekleri karşımıza getiriliyor.

Android Durum  Bildirim Çubuğunu Değiştirme

Asıl ilgilendiğimiz kısım ise THEMES olarak adlandırılan yan sekme.THEMES adlı yan sekmeye geçtiğimizde, karşımıza mevcut bildirim çubuğu temamızla birlikte yani Android’in temasıyla birlikte ön tanımlı sekiz farklı tema getiriliyor.

Mevcut temaların da oldukça hoşunuza gideceğini söyleyebiliriz. Yeni temalar White Gray, Pink, Sky, Material Dark, Simple Red, Dark Green, A four-leaf ve Pastel garden seçeneklerinden oluşuyor.

Android Durum  Bildirim Çubuğunu Değiştirme

Android’de bildirim çubuğu rengi değiştirme işlemi tamamlandı. Tercihimizi Pink’ten yana yaptık.

Gördüğünüz gibi bildirim çubuğu ile birlikte bildirim ekranının da görünümü tamamen değişti. Burada önemli olan bir detay isteğe bağlı olarak da özelleştirmeler yapabilmemiz.

Örneğin; bildirim çubuğunun rengini veya arkaplan görselini isteğimize göre verebilme şansımız var. Üstelik basit bir özelleştirme gibi düşünmeyin. Burada neredeyse her şeyi renklendirme şansınız var. THEMES seçeneği altında Click and makes your theme! seçeneğine tıkladığınızda kendi bildirim çubuğu ve ekranı temanızı yapabilirsiniz.

Android Durum  Bildirim Çubuğunu Değiştirme

Kendinize özel bildirim çubuğu teması yaparken bildirim çubuğu yazılarını, ayarlar tuşunu, saati, tarihi, saatin yanındaki simgeleri, arkaplanı ayrı ayrı renklendirebilmeniz mümkün.

Dediğimiz gibi uygulamada alt tarafta bir reklam var ancak ayarları bitirdikten sonra uygulamaya girmeyeceğinizden çok da gözünüzün önünde olmayacak.

Android Telefonlarda Tema Nasıl Değiştirilir ?

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN