1. Ana Sayfa
  2. Akıllı Telefon
  3. Android Geliştirici Seçeneklerinde Bulunan 10 işe Yarar Özellik

Android Geliştirici Seçeneklerinde Bulunan 10 işe Yarar Özellik

Android Geliştirici Seçeneklerinde Bulunan 10 işe Yarar Özellik 1

Android geliştirici seçenekleri nedir, ne işe yarar? Android geliştirici seçeneklerinde neler bulunur? Geliştirici seçenekleri nasıl açılır, nasıl kapatılır?

Android işletim sisteminindeki, bir çok kullanıcının bilmediği veya bilse de kurcalamaya korktuğu, normalde kullanıcıların kullanımına gizli olan ve en önemli ayarların bulunduğu Geliştirici Seçenekleri menüsünü sizlerle detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Geliştirici Seçenekleri nedir?

Android Geliştirici modu, Android işletim sistemli cihazlarda ulaşamadığımız ayarlara ulaşmamızı ve telefonla ilgili büyük değişiklikler yapabilmemizi sağlar.

Geliştirici Seçenekleri ne işe yarar?

Geliştiri seçenekleri ile işletim sistemimizin daha stabil ve performanslı çalışmasını sağlayabilir, yeni bir android sürümü yükleyebilir, görünüm özelliklerini değiştirebilir, donanımsal özellikleri ile oynayabiliriz.

Geliştirici seçeneklerinde USB hata ayıklama ve bootloader kilidini açma gibi şeylerin yanı sıra yüksek ses kod çözücüler, çentik seçenekleri ve CPU kullanımı gibi şeyler de bulacaksınız.

Geliştirici Seçeneklerinde neler var?

Hata raporu hazırla: Bu seçenek sayesinde, cihazınızdaki günlük rapor dosyalarını almak için hazırlatabilirsiniz. Sadece birkaç dakika içerisinde raporun hazır olduğuna dair bir bildirim alırsınız.

Masaüstü yedekleme şifresi: Bu seçenek, masaüstünüzdeki ikon ve bileşenlerin yedekleme işlemi ve geri yükleme işlemi yapılabilmesi için şifre sordurtmaya yarar.

Uyanık kal: Bu özellik sayesinde, ihtiyacınız olduğunda şarj olurken dahi telefonunuzun ekranının kapatılmaması ve sürekli uyanık kalmasını sağlayabilirsiniz.

Çalışma zamanını seç: Android’deki hali hazırda kullanılan iki farklı çalışma zamanı (runtime) olan Dalvik ve ART derleyicilerinin seçimini bu menüden gerçekleştirebilirsiniz.

Enable Bluetooth HCI snoop log: Bazen geliştiriciler veya güvenlik uzmanları, Bluetooth HCI (Host Controller Interface) paketlerini analiz etme ihtiyacı duyabilir. Bu seçeneği etkinleştirerek cihazınızda (/sdcard/btsnoop_hci.log) dizinindeki dosyaya raporlama yapılacaktır.

İşlem istatistikleri: Telefonunuzdaki tüm çalışan işlemler hakkında detaylı bilgileri bilmek isterseniz, bu seçenek sayesinde tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

USB hata ayıklama: Bu seçenek, en çok bilinen ve bir çok kullanıcının kullandığı, Android Debug Bridge (ADB) yoluyla USB portu arasında bağlantı sağlanmasını sağlar. DDMS ve ADB komutları göndermenize ve bunun yanında telefonunuzu USB aygıtı gibi bilgisayarınızda göstermeye yarar.

USB hata ayıklama izinlerini iptal et: USB hata ayıklamak için bilgisayarla olan yetkilendirmeleri sıfırlamaya yarar.

Güç menüsüne hata raporları menüsünü ekle: Telefonun açma/kapama düğmesine bastığınızda çıkan menüye hata raporu almak için buton ekler.

Sahte konumlara izin ver: Bu uygulama sayesinde, sd kartınıza veya telefonunuza yüklediğiniz *.apk dosyalarını kurabilme imkanına sahip olursunuz. Not: Bu bir çok durumda güvenliğiniz için tavsiye edilmemektedir.

Hatası ayıklanacak uygulamayı seç: Bu seçenek, hata ayıklamak için uygulamayı seçmenizi sağlar. Eğer bunu anlamadıysanız, bu seçeneği kullanmanızı gerektirecek bir durumda yoktur demektir.

Hata ayıklayıcısı bekleyin: Hata ayıklamak için bir uygulama ayarlanana kadar bu seçenek gri renkte görünür. Genellikle bu seçenek kullanılmaz.

Uygulamaları USB ile doğrula: ADB ile yüklenen uygulamaları zararlı olabilme ihtimallerine karşı taramasını sağlanır. Faydalı bir özelliktir.

Dokunmaları göster: Ekranda dokunduğunuz yerin işaretçi ile görüntülenmesini sağlar.

İşaretçi konumunu göster: Bu seçenek ise, ekranda dokunulan yerin koordinatlarını gösterir.

Ekran güncellemelerini göster: Bu seçenek, ekran her yenilendiğinde flash gibi bir parlama ile bunu belli eder.

Yerleşim planı sınırlarını göster: Bu seçenek ekrandaki tüm yerleştirilen çerçevelerin kenarlarını belli eder.

Force RTL layout direction: Sağdan sola yazılan yazı türleri için ekran yönünü değiştirir.

Pencere animasyon ayarı: Pencerelerin açılış ve kapanış animasyon hızını ayarlamanızı sağlar. Düşük sayı daha hızlıdır.

Geçiş animasyonu ölçeği: Geçiş animasyon hızını ayarlamanızı sağlar. Düşük sayı daha hızlıdır.

İkincil ekranları test et: Bu seçenek, geliştiricilerin uygulamaları için farklı ekran boyutlarını test edebilmelerine olanak tanır.

GPU görüntülemeyi zorla: Bu seçenekle, eğer uygulamada başlangıçta standart olarak seçilmemişse, 2D donanım hızlandırıcının kullanılması sağlanabilir. Bu seçenek bazen faydalı olsa da, çoğunlukla sorunlara yol açabilme potansiyeline sahip olduğundan, eğer ne yaptığınızı iyi bilmiyorsanız denenmesi tavsiye edilmez.

GPU görüntü güncellemelerini göster: Bu seçenek ile, GPU ile çizilmiş görüntüler kırmızı olarak belirginleştirilir.

Donanım katman güncellemelerini göster: Donanım katmanları güncellendiğinde onların yeşil olarak yanıp sönmesini sağlar.

GPU aşımını göster: Aşım, her seferinde sistemin bir şeyi bir şeyin üstüne çizmesi durumunda gerçekleşir. Bu seçenek sayesinde bu durum oluştuğunda hata olup olmadığını görebilirsiniz.

4x MSAA’yı etkinleştir: Bilgisayar oyunlarındaki ile benzer bir işleve sahip olan bir çoğunuzun hatırlayacağı bu özellik, görüntüyü iyileştirirken performansı düşürür.

Sınırlı mod: Bu seçenek aktif olduğunda, bir uygulamanın işlem yapma sınırını kullanması ve uzun işlem yapması durumunda ekranın yanıp sönmesini sağlar.

CPU kullanımını göster: Ekranın sağ üşt köşesinde işlemci kullanımına yönelik detaylı bilgi gösterir.

GPU görüntüleme profili: GPU’nun çalışma grafiğini ekranda her şeyin üstünde şeffaf olarak gözükmesini sağlar.

OpenGL izlemeleri etkinleştir: Bu seçenek, OpenGL’nin hatalarını izlemektedir ve seçildiği takdirde raporlamaya başlayacaktır. Çoğu kullanıcının hiç bir zaman ihtiyacı olmayacak bir özelliktir.

Etkinlikleri saklama: Bu seçenek aktif olduğunda, ana görünümden çıkmanız halinde tüm her şeyi yok eder ve kapanmaya zorlar.  Pek faydalı bir özellik olmadığını belirtmekte “fayda” var.

Arka plan işlemlerini sınırla: Arka planda anlık olarak kaç tane işlemin çalışabileceğini belirlemenize olanak tadır. Bir diğer kullanılmaması tavsiye edilen özelliklerdendir.

Tüm ANR’leri göster: Bu seçenek aktif olduğunda, eğer bir uygulama belli bir süre yanıt vermezse, Uygulama Yanıt Vermiyor hatasını ekrana getirir.

Telefonumda Geliştirici Seçenekleri menüsü yok?

Android işletim sisteminde geliştirici seçenekleri varsayılan olarak gizli bir şekilde yer alıyor. Geliştirici seçenekleri menüsü aktifleştirmeniz gerekiyor.

Geliştirici Seçenekleri nasıl açılır?

  1. Geliştirici Seçenekleri’ne ulaşmak için Ayarlar > Sistem > Hakkında adımlarını izleyerek Yapı Numarası bölümünü bulun.
  2. Şu anda bir geliştiricisiniz!” uyarısını görene kadar Yapı Numarası bölümüne art arda birkaç kez dokunun. (Bazı telefonlarda 5-6 kez hızlıca dokunmak gerekiyor)

Bu işlem sonunda Geliştirici Seçeneklerini etkinleştirmiş olacaksınız.

Geliştirici Seçenekleri nasıl kapatılır?

Android developer options yani Android geliştirici seçeneklerini kapatmak için ise “Geliştirici Seçenekleri” ne gelerek orada en üstte bulunan “Açık” olarak gösterilen butona tıkladığınızda kapanacaktır.

Android Geliştirici Seçeneklerinde Bulunan 10 işe Yarar Özellik

Google’ın mobil işletim sistemi Android‘de yer alan geliştirici seçenekleri muhtemelen birçok çok kullanıcının henüz farkında olmadığını gizli hazinelerle dolu.

İşte Android Geliştirici Seçeneklerinde Bulunan 10 işe Yarar Özellik;

Geliştirici Seçenekleri ayarları

Uyanık Kal

Android Geliştirici Seçeneklerinde Bulunan 10 işe Yarar Özellik

Bu seçeneği etkinleştirdiğinizde, telefonunuz şarjdayken ekranın kapanmamasını sağlıyor. Geliştiriciler için oldukça faydalı olan bu özellik ile uzun süre uygulamanız üzerinde çalışabilir ve bunun avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Canlı güncellemeler için Twitter veya benzer bir uygulamayı açık tutmanız gerekiyorsa ve cihazın uyanık kalması için ekrana sürekli dokunmak istemiyorsanız bu ayar size yardımcı olabilir.

Ancak; AMOLED ekrana sahip bir cihaza sahipseniz, yanmayı önlemek için ekranı çok uzun süre açık tutmamaya özen göstermeniz gerekiyor.

OEM Kilidi

Bootloader kilidini açarak, telefonunuzda özel bir ROM kullanmaya başlayabilirsiniz. Bootloader kilitli olduğunda, Android’in kurtarma menüsüne girerek yeni bir işletim sistemi yüklemeniz mümkün olmuyor.

Bu seçenek bootloader kilidini açmıyor, fakat bunu yapabilmek için telefona gerekli izinleri veriyor.

Çalışan Hizmetler

Android Geliştirici Seçeneklerinde Bulunan 10 işe Yarar Özellik

Windows’ta hangi işlemlerin çalışmakta olduğunu Görev Yöneticisi ile görebiliyoruz. Bilgisayarın neden yavaş çalıştığını, en çok kaynak kullanan uygulamaları Görev Yöneticisi sayesinde tespit edebiliyoruz. Android için de böyle bir bölüm yer alıyor. Çalışan Hizmetler, ne kadar RAM kullanıldığının yanı sıra şu anda telefonunuzda çalışan uygulamaları görüntülemenizde de yardımcı oluyor.

Burada herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok. Çalışan Hizmetler bölümünü arka planda çalışan ve pili en çok tüketen uygulamaları tanımlamak amacıyla kullanabilirsiniz. Yani kısaca; bu menüyü sadece bilgi amaçlı kullanmalısınız.

USB Hata Ayıklaması

USB Hata Ayıklaması, geliştiriciler için oldukça önemli bir özellik. Temel amaç, telefonunuzda bilgisayardaki komutları kullanarak işlemler yapabilmenize izin vermek olan bu özellik ile; günlük bilgisi toplamak, cihazı rootlamak için komutlar göndermek ya da Android SDK ile eşleştirilen uygulamaları yüklemek gibi işlemleri yapabilirsiniz.

Oldukça faydalı bir araç olan USB Hata Ayıklaması, güvenlik açısından sadece gerektiğinde etkinleştirilmelidir.

Sahte Konumlara İzin Ver

Android Geliştirici Seçeneklerinde Bulunan 10 işe Yarar Özellik

Telefonlarımızın konumumuzu takip edebilmesini, bazı kimselerin bir gizlilik ihlali olarak gördüğünü biliyoruz. Ancak, Android’in sadece gerçek konumunuzu değil de, sahte konumları da rapor edebildiğini biliyor muydunuz?

Bu Geliştirici Ayarı, sahte konum bildirmek için ayrı bir uygulamanın kurulmasını da gerektiriyor. Yani, ayarı etkinleştirdiğinizde sahte konum bildirebileceğiniz uygulamalara da göz atmalısınız.

(Fake Gps Location ile Sahte Konum Oluşturma )

İlgili uygulamaları yükledikten sonra, telefonunuzdan herhangi bir yerde olduğunuzu bildirmek amacıyla bu seçeneği kullanabilirsiniz. Arkadaşlarınıza şakalar yapmak için bile kullanabilirsiniz.

Hücresel Veriyi Daima Aktif Tutma

Telefonunuz bir Wi-Fi ağına bağlı olduğunda, hücresel veri ile olan bağlantı otomatik olarak durduruluyor. Bu oldukça mantıklı diyebiliriz. Çünkü, Wi-Fi ağına bağlıyken yapacağınız veri alışverişleri hücresel veriye göre daha hızlı olacaktır. Ancak, bu seçeneği etkinleştirerek, hücresel verileri her zaman arka planda aktif tutabilirsiniz.

Bu seçeneğin sınırlı bir mobil veri paketi kullananlar için uygun olmadığını belirtmek isterim.

Mutlak Ses Yükseltmeyi Kapat

Bu özellik, doğrudan kullanıcı geri bildiriminden ortaya çıkan ilginç bir durum. Bazı Bluetooth hoparlörler veya cihazların Android’in ses seviyesi kontrolü ile ilgili sorunları olabiliyor. Normal şartlarda, telefonunuzdaki ses seviyesini değiştirdiğinizde bağlı olduğunuz Bluetooth cihazının da ses düzeyinin değiştirilmesi gerekiyor. Bazı aygıtlar bu özellikle çalışmayabiliyor ya da ses seviyesi son derece sessiz veya çok yüksek olabiliyor.

Cihazlarınızda bu şekilde bir sorunla karşılaştığınızda, bu ayarı etkinleştirmeyi deneyebilirsiniz. Normal şartlarda kapalı konumda tutmanızı tavsiye ediyoruz.

Dokunmaları Göster

Bu seçeneği etkinleştirdiğinizde, ekrana dokunduğunuzda küçük bir daire görebilirsiniz. Hassas harekette zorluk çekenler, nereye dokunduklarını görmekten memnuniyet duyabilirler.

Bir başka faydalı yanı ise, bir topluluğa karşı bir video izletirken ya da sunum yaparken izleyicilerin nereye dokunduğunuzu görebilmesi diyebiliriz.

Animasyon Ölçekleri

Android işletim sisteminde uygulamaları açarken çeşitli animasyonlar devreye giriyor. Bunun ne kadar hızlı olduğunu başta fark etmeyebilirsiniz. Pencere animasyon ölçeği, geçiş animasyonu ölçeği ve animatör süresi ölçeğini kullanarak bu geçişlerin süresini ayarlayabilmeniz mümkün.

Bu animasyonların her birini varsayılan hızın yarısına kadar yavaşlatabilir, on katına kadar hızlandırabilir veya tamamen kapalı olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Hangisini seçerseniz seçin, büyük olasılıkla değişimi fark edeceksinizdir. Ancak, bizim tavsiyemiz animasyon süresini azaltmayı denemeniz yönünde olacak.

Etkinlikleri Saklama

Bu seçeneği etkinleştirdiğinizde uygulamayı kapatıp ana ekrana döndüğünüz anda her şey yok ediliyor. Geliştiriciler, uygulamanın farklı koşullar altında nasıl davrandığını test etmek amacıyla bu özelliği kullanabilirler.

Görev sonlandırma, arka planda çalışan işlemleri yani diğer uygulamalara hızlıca geri dönebilmenizi sağlamak için kullandığı işlemleri sonlandırıyor. Bu da, işlemleri tekrar başlatırken cihazınızı normalin üstünde zorlamak anlamına geliyor diyebiliriz. Etkinleştirdiğinizde size çok fazla getirisi olmayacağından emin olabileceğiniz bu seçeneği etkinleştirmenizi önermiyoruz.

Yorum Yap
Sıkça Sorulan Sorular

Android Geliştirici modu, Android işletim sistemli cihazlarda ulaşamadığımız ayarlara ulaşmamızı ve telefonla ilgili büyük değişiklikler yapabilmemizi sağlar.

Geliştiri seçenekleri ile işletim sistemimizin daha stabil ve performanslı çalışmasını sağlayabilir, yeni bir android sürümü yükleyebilir, görünüm özelliklerini değiştirebilir, donanımsal özellikleri ile oynayabiliriz.

Android işletim sisteminde geliştirici seçenekleri varsayılan olarak gizli bir şekilde yer alıyor. Geliştirici seçenekleri menüsü aktifleştirmeniz gerekiyor.

Android Geliştirici Seçeneklerini açmak için;
- Geliştirici Seçenekleri’ne ulaşmak için Ayarlar > Sistem > Hakkında adımlarını izleyerek Yapı Numarası bölümünü bulun.
- “Şu anda bir geliştiricisiniz!” uyarısını görene kadar Yapı Numarası bölümüne art arda birkaç kez dokunun. (Bazı telefonlarda 5-6 kez hızlıca dokunmak gerekiyor)
Bu işlem sonunda Geliştirici Seçeneklerini etkinleştirmiş olacaksınız.

Android developer options yani Android geliştirici seçeneklerini kapatmak için ise “Geliştirici Seçenekleri” ne gelerek orada en üstte bulunan “Açık” olarak gösterilen butona tıkladığınızda kapanacaktır.

Yorum Yap