Mobil

Android Geliştirici Seçeneklerinde Bulunan 10 işe Yarar Özellik

Son Güncelleme: 5 Mart 2021

Her Android cihaz kullanıcısının bilmesi gereken Android Geliştirici Seçeneklerinde Bulunan 10 işe Yarar Özellik sizler için derledik.

Android, sahip olduğu tüm özellikleri herkese sunmak yerine bazı özelliklerini gizleyerek normal kullanıcılar için daha basit bir şekilde karşımıza çıkıyor.

Android işletim sisteminindeki, bir çok kullanıcının bilmediği veya bilse de kurcalamaya korktuğu, normalde kullanıcıların kullanımına gizli olan ve en önemli ayarların bulunduğu Geliştirici Seçenekleri menüsünü sizlerle detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Android cihazlarımız ilk aldığımızda veya yeni bir sistem yüklediğimizde geliştirici modu diğer adıyla geliştirici seçenekleri aktif olmaz. Her zaman bu seçeneklere ihtiyaç duymasakta bazı durumlarda yapmak istediğimiz şeyleri kolaylıkla bu ayarlar ile gerçekleştirebiliriz.

Android Geliştirici Seçenekleri Nasıl Açılır?

Geliştirici Seçeneklerini kullanabilmek için ilk olarak saklandığı yerden çıkarmamız gerekiyor. Oldukça basit şekilde açığa çıkarılan Android Geliştirici Seçenekleri menüsünü aktifleştirmek için Ayarlar>Cihaz Hakkında yolunu izlemeli ve çıkan ekranda “Yapım Numarası- Derleme Numarası (Build Number)” seçeneğini bulmalısınız.

Android Geliştirici Seçenekleri Nasıl Açılır?

Yapım Numarasına üst üste 5 kere bastığınızda ise “Sizde artık bir geliştiricisiniz!” mesajıyla karşılaşıyor ve gizlenmiş Geliştirici Seçeneklerini aktif hale getirmiş oluyorsunuz.

Android Geliştirici Seçenekleri Nasıl Açılır?

Bundan sonra Ayarlar>Geliştirici Seçenekleri yolunu izleyerek geliştirici ayarlarında düzenlemeler yapabilirsiniz.

Android Geliştirici Seçeneklerinde Bulunan 10 işe Yarar Özellik

İşte Android Geliştirici Seçeneklerinde Bulunan 10 işe Yarar Özellik;

1. Uyanık Kal

Bu seçeneği etkinleştirdiğinizde, telefonunuz şarjdayken ekranın kapanmamasını sağlıyor. Geliştiriciler için oldukça faydalı olan bu özellik ile uzun süre uygulamanız üzerinde çalışabilir ve bunun avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Android Geliştirici Seçeneklerinde Bulunan 10 işe Yarar Özellik

Canlı güncellemeler için Twitter veya benzer bir uygulamayı açık tutmanız gerekiyorsa ve cihazın uyanık kalması için ekrana sürekli dokunmak istemiyorsanız bu ayar size yardımcı olabilir.

Ancak; AMOLED ekrana sahip bir cihaza sahipseniz, yanmayı önlemek için ekranı çok uzun süre açık tutmamaya özen göstermeniz gerekiyor.

2. OEM Kilidi

Bootloader kilidini açarak, telefonunuzda özel bir ROM kullanmaya başlayabilirsiniz. Bootloader kilitli olduğunda, Android’in kurtarma menüsüne girerek yeni bir işletim sistemi yüklemeniz mümkün olmuyor.

Bu seçenek bootloader kilidini açmıyor, fakat bunu yapabilmek için telefona gerekli izinleri veriyor.

3. Çalışan Hizmetler

Windows’ta hangi işlemlerin çalışmakta olduğunu Görev Yöneticisi ile görebiliyoruz. Bilgisayarın neden yavaş çalıştığını, en çok kaynak kullanan uygulamaları Görev Yöneticisi sayesinde tespit edebiliyoruz. Android için de böyle bir bölüm yer alıyor. Çalışan Hizmetler, ne kadar RAM kullanıldığının yanı sıra şu anda telefonunuzda çalışan uygulamaları görüntülemenizde de yardımcı oluyor.

Android Geliştirici Seçeneklerinde Bulunan 10 işe Yarar Özellik

Burada herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok. Çalışan Hizmetler bölümünü arka planda çalışan ve pili en çok tüketen uygulamaları tanımlamak amacıyla kullanabilirsiniz. Yani kısaca; bu menüyü sadece bilgi amaçlı kullanmalısınız.

4. USB Hata Ayıklaması

USB Hata Ayıklaması, geliştiriciler için oldukça önemli bir özellik. Temel amaç, telefonunuzda bilgisayardaki komutları kullanarak işlemler yapabilmenize izin vermek olan bu özellik ile; günlük bilgisi toplamak, cihazı rootlamak için komutlar göndermek ya da Android SDK ile eşleştirilen uygulamaları yüklemek gibi işlemleri yapabilirsiniz.

Android Geliştirici Seçeneklerinde Bulunan 10 işe Yarar Özellik

Oldukça faydalı bir araç olan USB Hata Ayıklaması, güvenlik açısından sadece gerektiğinde etkinleştirilmelidir.

5. Sahte Konumlara İzin Ver

Telefonlarımızın konumumuzu takip edebilmesini, bazı kimselerin bir gizlilik ihlali olarak gördüğünü biliyoruz. Ancak, Android’in sadece gerçek konumunuzu değil de, sahte konumları da rapor edebildiğini biliyor muydunuz?

Android Geliştirici Seçeneklerinde Bulunan 10 işe Yarar Özellik

Bu Geliştirici Ayarı, sahte konum bildirmek için ayrı bir uygulamanın kurulmasını da gerektiriyor. Yani, ayarı etkinleştirdiğinizde sahte konum bildirebileceğiniz uygulamalara da göz atmalısınız.

(Fake Gps Location ile Sahte Konum Oluşturma )

İlgili uygulamaları yükledikten sonra, telefonunuzdan herhangi bir yerde olduğunuzu bildirmek amacıyla bu seçeneği kullanabilirsiniz. Arkadaşlarınıza şakalar yapmak için bile kullanabilirsiniz.

(WhatsApp’tan Sahte Konum Nasıl Gönderilir? )

Android Geliştirici Seçeneklerinde Bulunan 10 işe Yarar Özellik devamı için diğer sayfamıza geçiniz.

1 2Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu