Android Milky Door Virüsü nedir, nasıl korunabiliriz?

Android Milky Door Virüsü nedir, nasıl korunabiliriz?

Android Milky Door adıyla yeni bir virüs türü oartlığı kasıp kavurmakta. Bu son zamanlarda keşfedilen yeni nesil bir Android virüsü ve sizden çok ağınızı kontrol etmeyi amaçlıyor. Peki Android Milky Door Virüsü nedir, nasıl korunabiliriz?

Android cihazlarda en önemli şey muhakkak ki güvenlik. Sosyal medyada paylaşılan dosyalardan, whatsapp gibi anında mesajlaşma uygulamarından gönderilen dosyalara kadar bir çok yerden bu güvenlik tehdidyle karşı karşıya kalmaktayız.

Yeni nesil bir Android virüsü olan Milky Door  sizden çok ağınızı kontrol etmeyi amaçlıyor. Bu virüs ağınızla cihazınız arasında bir köprü görevi görerek tüm verilerinizi kontrol edebildiği gibi, ağınızla alakalı bir işlem yaptığınız takdirde ağdaki diğer cihazlara yayılabiliyor.

Android Milky Door Virüsü nedir, nasıl bulaşıyor ve nasıl korunabiliriz?

Android işletim sistemleri üzerinden bulaştığını ama sadece Android işletim sistemleriyle kalmadığını belirtelim. Bunun dışında virüs diğer tüm cihazlarınıza da yayılma gösterebiliyor. Siz kullanırken ağa kim bağlanırsa ağ üzerinden o cihaza da virüs bulaşabiliyor.

Uygulamalar içerisinde saklanan Android MilkyDoor adı verilen virüs kullanıcı uygulamayı açtığı anda devreye giriyor. Ardından ise siz hiçbir şey fark etmeden akıllı telefonun sisteminde yerini alıyor. Fakat virüs doğrudan aktifleşmiyor. Zaten amacı da bu değil.

Android MilkyDoor virüsü siz herhangi bir ağa bağlandığınızda devreye giriyor. Ağa bağlandığınız zaman virüs ağ ile telefon arasında bir köprü kuruyor. Yine uzmanların açıklamalarına göre cihazınız üzerinden bu köprü sayesinde veriler çekilebiliyor.

Oldukça zararlı işlere imza atabilecek olan  bu virüsün maalesef Google Play Store üzerindeki 200’ü aşkın uygulamaya bulaştığı düşünülüyor.

Peki Android Milky Door Virüsünda nasıl korunabiliriz?

Yukarıda bahsettiğimiz üzere bu virüs oldukça tehlikeli. Bundan krounmak için tabiiki çeşitli yöntemler mevcut. Biz size en basit ve etkililerinden bahsedelim.

Uygulama indirirken Dikkat

Öncelikle Google Play Store üzerinden indiriyor olsanız bile uygulamaların tarayıcı denetiminden geçip geçmediğini kontrol edin. Ayrıca güvenmediğiniz uygulamaları kesinlikle indirmeyin.

Uygulamaları Taratın

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise uygulamaları doğrudan yüklemeden önce bir yardımcı program ile tarama yapmak. Özellikle bu alanda adı duyulmuş olan kaliteli virüs programlarını kullanmanız mutlak gerekliliklerden. Bu şekilde bir bölüme kadar koruma sağlayabiliyorsunuz.

#En İyi Ücretsiz Antivirüs Programları 2017

Uygulama izinlerine dikkat

Son olarak dikkat etmeniz gereken nokta uygulama izinleri. Eğer bir uygulama yüklerken uygulama sizden anlamsız izinler istiyorsa uygulamayı yüklemeden silin. Örnek vermek gerekirse diyelim ki bir oyun indiriyorsunuz. Çevrim dışı oynanan bir oyun olmasına karşın oyun sizden hafıza kartınıza kadar erişme izni istiyorsa veya rehber erişimi istiyorsa bu durumda uygulamanın pek güvenli olmadığını söyleyebiliriz. Bunun için aşağıdaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

#Android’de Uygulamaların İstediği Yetki ve İzin Talepleri Nelerdir

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.