Android Tarayıcı Yönlendirme Virüsü Nasıl Temizlenir?

Android Tarayıcı Yönlendirme Virüsü Nasıl Temizlenir?

Android tarayıcınızda gezinti esnasında “Sitenizde virüs var!” ” telefonunuza virüs bulaştı “ gibi uyarılar alıyorsanız cihazınıza Android Tarayıcı Yönlendirme Virüsü bulaşmış demektir.

Android telefonlarda tarayıcılarda ” telefonunuza virüs bulaştı “ şeklinde gelen ve tarayıcı yönlendirme virüsü olarak da geçen bu virüs çoğu zaman tarayıcılarımızı kullanılmaz hale getirir. Akıllı telefon ile pek bilgisi olmayan kullanıcılarda bu uyarıları gerçekten telefonun bilinçli bir şekilde gönderdiğini sanarak bu virüslerde karşımıza çıkan uygulamaları kurarak telefonu daha da tehlikeye sokmakta.

Android cihazlarınızda tarayıcıya girip gitmek istediğiniz web site adresini yazdığınızda sizi absürt yerlere yönlendirebiliyor veya “Sitenizde virüs var!” ” telefonunuza virüs bulaştı “  bir uyarı verip size bazı uygulamaları indirmeniz gerektiğini söylüyor. Aynı şekilde bazı internet gerektiren uygulamalarda da sorunlar çıkabiliyor.

Aşağıdaki görselde göründüğü gibi pop -up açarak farklı sayfalara gitmenize veya kapatmanıza engel olmakta.

Android Tarayıcı Yönlendirme Virüsü Nasıl Temizlenir-2

Android Tarayıcı Yönlendirme Virüsleri Nasıl Bulaşır ?

Öncelikle bu tarayıcı virüslerinin nasıl bulaştığını ele almamız lazım. Tarayıcı virüsleri genelde yine tarayıcıdan girdiğimiz sitelerden bulaşabilir.

Play Store’dan üzerinden yüklediğimiz veya APK olarak harici olarak yüklediğimiz zararlı olabilecek Android uygulamalarından da bu tehdit bulunabilmekte. Bilinçli Akıllı telefon kullanıcısı olmak gerekmekte. Android Virüsü Nedir, Nasıl Korunulur?  yazımızda nasıl korunabileceğini detaylı olarak anlatmıştık.

Peki Android Tarayıcı Yönlendirme Virüsü Nasıl Temizlenir?

Panik yapmanıza gerek yok ve kolaylıkla temizleyebilmektesiniz. Birkaç şekilde bulaşabiliyor ve bazen biraz canınızı sıkabiliyor.

Android Tarayıcı Yönlendirme Virüsü Nasıl Temizlenir?

Tarayıcıya bulaşan virüs android tablet ve android akıllı telefonlarda tarayıcıları başka sayfaya yönlendirmektedir ve diğer uygulamalara herhangi bir etkisi olmamaktadır.

1. Tarayıcıyı silip tekrar kurun

Tarayıcıyı silip tekrar kurmak en kolay temizleme yoludur. Android cihazlarda genellikle Chrome kullanılmaktadır fakat biraz eski modellerde  İnternet Tarayıcı olarak varsayılan bir tarayıcı olabilir. Ek olarak kullanıdığını Firefox gibi tarayıcılarıda kullanabilirsiniz, bu tarayıcılarısilip tekrar kullanabilirsiniz fakat kendinden gelen Chrome veya internet tarayıcısı olarak varsayılan tarayıcı kaldırılamamakta sadece güncellemeleri silebilmektesiniz. Buda yeterli olacaktır sorunu çözebilmeniz için.

Fakat tarayıcıyı silmenize gerek yok daha pratik olarak çözüm elde edebilirsiniz.

Android Cihazlar için En İyi Antivirüs Programları  yazımızda telefon yada tabletiniz için önerdiğimiz antivirüs uygulamarını inceleyebilirsiniz.

2.  Verileri Temizlemek

Tarayıcınızda girdiğiniz her site telefonuza bazı dosyalar bırakmaktadır, virüsün bulaştığı site telefonunuza virüs bırakmış olabilir bu nedenle tarayıcı verileri silmek yeterli olacaktır. Uygulamaları kaldırmadan sadece aşağıdaki adımları izleyerek bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Ayarlar > Uygulamalar > Tüm Uygulamalar > Chrome > Verileri Temizle

Yukarıdaki adımları izlerken ben en çok kullanılan Chrome üzerinden anlattım fakat başka bir tarayıcınız bulunuyorsa Chrome yerine kullandığınız diğer tarayıcılarda aynı adımları izleyebilirsiniz.

Bu adımları izlediniz ve sorun çözülmüyorsa sorunun ana kaynağını bulmak gerekiyor. Öncelikle telefonunuzda sonradan kurulmuş uygulamaları kontrol edip kaldırmanız gerekli.

3. Modemi Resetle

Tüm her şeyi yaptınız ve sorun düzelmiyorsa modem kaynaklı bir sorun var demektir ve modemde yaşanan bu sorun nedeni ile modem üzerinden internete bağlanan tüm Android telefon ve tabletler etkilenecektir. Bu nedenle modemi resetleyip tekrar kurmanız gerekecektir.

Kaydet

Kaynak: MSY
Sosyal Medyada Paylaşın:

8 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Resimde görüneni kutuya yazınız: *İçerik önerileri ve diğer istek ve şikayetlerinizi teknolojidolabi@yandex.com adresine bildiriniz.

TeknolojiDolabi.com-Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri kolayca bulabilirsiniz.