Android Tarayıcı Yönlendirme Virüsü Nasıl Temizlenir?

Akılı telefonunuzla internete girdiğiniz zaman web tarayıcınızda istemdışı sayfalar açılıyor ve başka sitelere yönlendirme yapıyorsa tarayıcı virüsü telefona bulaştı demektir Bu yazımızda Android cihazlarda tarayıcı yönlendirme virüsü nasıl temizlenir anlatacağız.

Öncelikle tarayıcı yönlendirme virüsü nedir açıklamakla başlayalım.

Kullanıcılar, internete girerken kullandıkları tarayıcılar üzerinde ilk açılışta yer alan ve rahatsız edici sitelere yönlendirilmektedir. Aşağıdaki örnek resimde bunu görebilirsiniz.

Android Tarayıcı Yönlendirme Virüsü Nasıl Temizlenir?

Bu yönlendirme  istenmeyen yazılım ve eklentiler ile ayarlarınızı bozmakta ve isteğiniz dışı sitelere girmektesiniz.  Bu tür istenmeyen yazılımlar, hem ayarlarınızı bozmakta hem de parolalarınızı ele geçirebilmektedir. Bu yüzden bu istenmeyen yazılımlar Tarayıcı virüsü olarak adlandırılmaktadır.

Tarayıcı virüsleri genel olarak sisteminizi etkilemese bile, kart şifreleriniz, posta şifreleriniz ve diğer önemli bilgilerinizin çalınmasına sebep olabilir ve tarayıcınızın kararsız bir çalışma durumu ile karşı karşıya kaldığına tanık olursunuz. Sık sık donma, kapanma ve işlemlere geç cevap verme gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Öncelikle bu tarayıcı virüslerinin nasıl bulaştığını ele almamız lazım. Tarayıcı virüsleri genelde yine tarayıcıdan girdiğimiz sitelerden bulaşabilir.

Play Store’dan üzerinden yüklediğimiz veya APK olarak harici olarak yüklediğimiz zararlı olabilecek Android uygulamalarından da bu tehdit bulunabilmekte. Bu tür zararlılardan nasıl korunabileceğimizi Android Virüsü Nedir, Nasıl Korunulur?  yazımızda nasıl korunabileceğini detaylı olarak anlatmıştık.

Android Tarayıcı Yönlendirme Virüsü Nasıl Temizlenir?

Tarayıcı yönlendirme virüsünü temizlemek için sizlere bir kaç yöntem önereceğiz.

1 Tarayıcıyı Sıfırlayın

Android cihazlarda genelde Chrome tarayıcı kullanılır. Google Chrome tarayıcı ayarlarını sıfırlamak için;

Google Chrome tarayıcınızı açtıktan sonra sağ üst köşede yer alan Chrome Menüsüne tıklayın. Açılan ekranda sırasıyla Ayarlar sekmesine tıklayın

Android Tarayıcı Yönlendirme Virüsü Nasıl Temizlenir?

GelişmişBölümüne tıklayın

Android Tarayıcı Yönlendirme Virüsü Nasıl Temizlenir?

Karşınıza çıkacak pencerede “Ayarları Sıfırla” yazısına tıklayın ve açılan onay iletişim kutusunda yer alan Sıfırla yazısına tıklayarak tarayıcınızı sıfırlayın.

Tarayıcınızı sıfırlamanıza rağmen sorun yaşamaya devam ediyorsanız cihazınızda kötü amaçlı yazılım olabilir. Android Cihazlar için En İyi Antivirüs Programları  yazımızda telefon yada tabletiniz için önerdiğimiz antivirüs uygulamarını inceleyebilirsiniz.

2 Tarayıcı verilerini silin

Tarayıcınızda girdiğiniz her site telefonuza bazı dosyalar bırakmaktadır, virüsün bulaştığı site telefonunuza bazı dosyalar eklemiş olabilir. Bunları ortadan kaldırmak için taryıcı verilerini silmelisiniz.

Ayarlar > Uygulamalar > Tüm Uygulamalar > Chrome yolunu izleyin. Burada veriyi sil ve önbelleği temizle butonlarına tıklayarak temizlik işlemini yapın.

Android Tarayıcı Yönlendirme Virüsleri Nasıl Bulaşır ?

Yukarıdaki adımları izlerken ben en çok kullanılan Chrome üzerinden anlattım fakat başka bir tarayıcınız bulunuyorsa Chrome yerine kullandığınız diğer tarayıcılarda aynı adımları izleyebilirsiniz.

3 Modemi Resetleyin

Tüm her şeyi yaptınız ve sorun düzelmiyorsa modem kaynaklı bir sorun var demektir ve modemde yaşanan bu sorun nedeni ile modem üzerinden internete bağlanan tüm Android telefon ve tabletler etkilenecektir. Bu nedenle modemi resetlemeniz sorunu çözmenide yardımı olacaktır.

Modeminizi resetlemek için modem arkasında bulunan reset yazısı altındaki deliğe iğne gibi ince uçlu bir malzeme ile ittirerek 5 sn kadar basılı tutun.Modeminizin otomatik olarak resetlenecektir.

Bu yazımızda Android Tarayıcı Yönlendirme Virüsü Nasıl Temizlenir anlatmaya çalıştık, Eğer yazımız yeterli gelmediyse ve bu konuda probleminiz devam ediyorsa konu altına yazabilirsiniz.

Kaydet

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu