Android Tarayıcı Yönlendirme Virüsü Nasıl Temizlenir?

Android Tarayıcı Yönlendirme Virüsü Nasıl Temizlenir?

Android Tarayıcı Yönlendirme Virüsü bulaşmış ise aşağıdaki anlatacağımız yöntemler ile bu durumdan kurtulmanız mümkün.

Kullanıcılar, internete girerken kullandıkları tarayıcılar üzerinde ilk açılışta yer alan ve rahatsız edici sitelere yönlendirilmektedir. Bu yönlendirme  istenmeyen yazılım ve eklentiler ile ayarlarınızı bozmakta ve isteğiniz dışı sitelere girmektesiniz.  Bu tür istenmeyen yazılımlar, hem ayarlarınızı bozmakta hem de parolalarınızı ele geçirebilmektedir. Bu yüzden bu istenmeyen yazılımlar Tarayıcı virüsü olarak adlandırılmaktadır.

Tarayıcı virüsleri genel olarak sisteminizi etkilemese bile, kart şifreleriniz, posta şifreleriniz ve diğer önemli bilgilerinizin çalınmasına sebep olabilir ve tarayıcınızın kararsız bir çalışma durumu ile karşı karşıya kaldığına tanık olursunuz. Sık sık donma, kapanma ve işlemlere geç cevap verme gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu tür sorunlara karşı alınacak en önemli tebir, tam ve anlık koruma sağlayan antivirüsler olacaktır. Bu tür koruma programları ziyaret ettiğiniz internet sitelerini de tarayarak açacağı için, zararlı eklenti ve yazılımlardan sizi koruyacaktır.

Bu arada Akıllı telefonlarda bazı tarayıcılarda ”Telefonda Virüs var” ”Telefonunuza Virüs Bulaştı” uyarıları çıkabiliyor. “Dikkat, bilgisayarınızda-telefonunuzda virüs tespit edildi. Virüsü silmek için buraya tıklayın” şeklinde sayfanın sağ alt kısmında ortaya çıkması nedeniyle kullandığımız virüs programından geldiğini düşünebileceğimiz bu mesajlar, oldukça gerçekçi olabiliyorlar. Telefonda Virüs Var Uyarısı Nedir ve bundan nasıl kurtulunur konusunda buradaki yazımıza bakabilirsiniz.

Android Tarayıcı Yönlendirme Virüsleri Nasıl Bulaşır ?

Öncelikle bu tarayıcı virüslerinin nasıl bulaştığını ele almamız lazım. Tarayıcı virüsleri genelde yine tarayıcıdan girdiğimiz sitelerden bulaşabilir.

Play Store’dan üzerinden yüklediğimiz veya APK olarak harici olarak yüklediğimiz zararlı olabilecek Android uygulamalarından da bu tehdit bulunabilmekte. Bilinçli Akıllı telefon kullanıcısı olmak gerekmekte. Android Virüsü Nedir, Nasıl Korunulur?  yazımızda nasıl korunabileceğini detaylı olarak anlatmıştık.

Peki Android Tarayıcı Yönlendirme Virüsü Nasıl Temizlenir?

Android Tarayıcı Yönlendirme Virüsü Nasıl Temizlenir?

Tarayıcıya bulaşan virüs android tablet ve android akıllı telefonlarda tarayıcıları başka sayfaya yönlendirmektedir ve diğer uygulamalara herhangi bir etkisi olmamaktadır.

1. Tarayıcıyı silip tekrar kurun

Tarayıcıyı silip tekrar kurmak en kolay temizleme yoludur. Android cihazlarda genellikle Chrome kullanılmaktadır fakat biraz eski modellerde  İnternet Tarayıcı olarak varsayılan bir tarayıcı olabilir. Ek olarak kullanıdığını Firefox gibi tarayıcılarıda kullanabilirsiniz, bu tarayıcılarısilip tekrar kullanabilirsiniz fakat kendinden gelen Chrome veya internet tarayıcısı olarak varsayılan tarayıcı kaldırılamamakta sadece güncellemeleri silebilmektesiniz. Buda yeterli olacaktır sorunu çözebilmeniz için.

Fakat tarayıcıyı silmenize gerek yok daha pratik olarak çözüm elde edebilirsiniz.

Android Cihazlar için En İyi Antivirüs Programları  yazımızda telefon yada tabletiniz için önerdiğimiz antivirüs uygulamarını inceleyebilirsiniz.

2.  Verileri Temizlemek

Tarayıcınızda girdiğiniz her site telefonuza bazı dosyalar bırakmaktadır, virüsün bulaştığı site telefonunuza virüs bırakmış olabilir bu nedenle tarayıcı verileri silmek yeterli olacaktır. Uygulamaları kaldırmadan sadece aşağıdaki adımları izleyerek bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Ayarlar > Uygulamalar > Tüm Uygulamalar > Chrome > Verileri Temizle

Yukarıdaki adımları izlerken ben en çok kullanılan Chrome üzerinden anlattım fakat başka bir tarayıcınız bulunuyorsa Chrome yerine kullandığınız diğer tarayıcılarda aynı adımları izleyebilirsiniz.

Bu adımları izlediniz ve sorun çözülmüyorsa sorunun ana kaynağını bulmak gerekiyor. Öncelikle telefonunuzda sonradan kurulmuş uygulamaları kontrol edip kaldırmanız gerekli.

3. Modemi Resetle

Tüm her şeyi yaptınız ve sorun düzelmiyorsa modem kaynaklı bir sorun var demektir ve modemde yaşanan bu sorun nedeni ile modem üzerinden internete bağlanan tüm Android telefon ve tabletler etkilenecektir. Bu nedenle modemi resetleyip tekrar kurmanız gerekecektir.

Kaydet

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak: MSY

BİRDE BUNLARA BAKIN

11 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Resimde görüneni kutuya yazınız: *İçerik önerileri ve diğer istek ve şikayetlerinizi teknolojidolabi@yandex.com adresine bildiriniz.

TeknolojiDolabi.com-Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri kolayca bulabilirsiniz.