• DOLAR
  3,4969
  % 0,05
 • EURO
  4,1170
  % 0,11
 • ALTIN
  144,5542
  % 0,05
 • BIST
  108.594
  % -0,02

Android Telefon Format Atmadan Virüsten Nasıl Temizlenir?

Android Telefon Format Atmadan Virüsten Nasıl Temizlenir?

Android işletim sistemine sahip mobil cihazlar her geçen gün yeni bir virüsle karşılaşıyor ve kullanıcılarını zor durumda bırakıyorlar.

Halk arasında virüs girdiğinde tek çözüm yolu olarak tanınan “format” işlemini yapmadan, alternatif virüs temizleme yollarını bu blog yazımızda anlatıyoruz.

Her teknolojik ürün internetle bağlantısı olduğunda virüs tehlikesiyle de karşı karşıya demektir. Çünkü internet üzerinde gezinirken veya mobil cihazınıza uygulama indirirken sizin haberiniz olmadan bazı ek yazılımlarda indiriliyor. İşte bu yolla gizli bir şekilde yayılan virüsler, kişisel bilgilerinizi ve hatta telefonunuzu bile ele geçirebiliyor. Aslında bu tür virüslerle karşılaşıldığında yapılan ilk işlem cihazı fabrika ayarlarına döndürmek oluyor. Peki ama içinde o kadar belgemiz bulunan cihazı virüsten kurtarmak için tek çare olarak format mı atmalıyız?

Format atmadan önce eski dosyaları yedeklemek gerekiyor. İşte zaman kaybına yol açan bu durumu alternatif uygulamalar yardımıyla ortadan kaldırabiliriz.(Bakınız: Android Yedekleme Uygulamaları)

Android telefonunuzda virüs olduğunu nasıl anlarsınız?

Temizleme işlemine başlamadan önce ilk olarak yapmanız gereken öncül telefonunuzu kontrol etmek. Acaba gerçekten telefonunuzda virüs mü var yoksa siz mi uyduruyorsunuz?

Telefonunuzun yavaş çalışması virüs girdiği anlamına gelmez elbette. Ama sizden habersiz yeni dosyalar oluşturuyor ve istemediğiniz uygulamalar telefonunuza iniyorsa; işte o zaman virüs var diyebiliriz. (Android Cihazlarda Telefon Rehberi Nasıl Yedeklenir?)

Ücretsiz bir Antivirüs yazılımı kurun!

Kötü niyetli yazılımları bulmak ve onları etkisiz hale getirebilmek için en güvenli kaynaklar antivirüs yazılımlarıdır. İşte bu nedenle mağazada bulunan popüler bir antivirüs uygulamasını deneyebilirsiniz. Aşağıda listesini de oluşturduğumuz yazılımların birisini indirin ve hemen virüs olduğundan şüphelendiğiniz telefonunuzu taratın.

Comodo Security & Antivirus Android Android İçin Antivirüs ve Güvenlik Uygulaması
CM Security – FREE Antivirus Android Android için Ücretsiz Antivirüs Uygulaması
360 Security Android Android İçin Güvenlik ve Koruma Uygulaması
Bitdefender Antivirus Free Android Android için Ücretsiz Güvenlik Uygulaması
Avira Antivirus Security Android Android için Antivirüs Uygulaması

Telefonunuzu güvenli mod kullanarak yeniden başlatın

Android cihazlarda güvenli mod zor durumlarda kullanılabilecek alternatif bir seçenektir. Telefonlara göre çeşitlilik gösteren güvenli mod adımları ile telefonunuzda üçüncü parti uygulamaların çalışmasını engelleyebilirsiniz. Güvenli mod ile telefonunuzu başlatmak istiyorsanız Android Telefon Güvenli Modda Nasıl Başlatılır? yazımızı okumanızda fayda var.

Son olarak ufak bir temizlik daha yapalım

Telefonunuzun hızlanması için son olarak aşağıdaki programları kullanarak bir temizlik daha yapmalısınız. Bu sayede gereksiz uygulamaları silip telefonunuzda yeteri kadar boş alan oluşturabilirsiniz. (Android Mesaj Yedekleme ve Geri Yükleme Nasıl Yapılır?)

Clean Master Android Android Bellek Temizleme
CCleaner Android Android için Optimizasyon ve Temizleme Uygulaması

Sonuç

Yukarıdaki adımları uyguladığınızda virüsten kurtulmuşsanız oldukça şanslı gününüzdesiniz demektir.

Fakat bu işlemleri yapmanıza rağmen hala telefonunuzda şüphelendiğiniz hareketler oluyorsa yapmanız gereken son işlem telefona format atmak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Resimde görüneni kutuya yazınız: *

 • ÇOK OKUNAN


İçerik önerileri ve diğer istek ve şikayetlerinizi adresine bildiriniz.

TeknolojiDolabi.com-Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri kolayca bulabilirsiniz.