Android Telefondaki Virüs Nasıl Temizlenir ?

Android Telefondaki Virüs Nasıl Temizlenir ?

Android Telefondaki Virüs Nasıl Temizlenir yazımızda telefona virüs nasıl bulaşır, telefon virüslerinden nasıl korunulur ve telefon virüsleri nasıl silinir detaylı olarak anlatacağız.

Akıllı telefonların kullanım oranı arttıkça telefonalara yönelik tehditlerde çoğalmaya başladı.Güvenliğimizi tehdit eden kötü amaçlı yazılımlar, virüsler artık telefonlarımıza da bulaşıyor. Cep telefonunuza bulaşan virüsler  uygulamalarda ve internet kullanımda tespit edilebilir fakat bazı virüsleri dikkatle incelemeniz durumunda farkedebilirsiniz.

Telefona virüs nasıl bulaşır ?

Bir Android virüsünün telefonunuza veya tabletinize girmesinin bir numaralı yolu bir uygulama ile cihazınıza bulaşmasıdır.Android’in güvenlik açıkları Root işleminden dolayı sistem dosyalarına erişim izni verilmesinden ve Google Play Store’da yer almayan güvenlik denetimlerinden geçmemiş APK dosyalarının yüklenmesinden kaynaklanıyor.

Play Market harici yerlerden indirdiğiniz APK dosyalarındada virüs olma ihtimali oldukça yüksektir. Uygulamaları Google Play’den indirmeniz size % 99 oranında güvenlik sağlar. Ancak orada bulunan uygulamalarda kötü amaçlı kod bulunmuştur.  Android uygulamaları markette yayınlanmadan önce bir onaylama sürecinden geçmiyor.

Android Virüslerinden Nasıl Korunulur?

1 Google Play Store dışından Uygulama Yüklemeyin : Harici kaynaklardan uygulama kurulmasını engelleyebilirsiniz. Bunun için Ayarlar – Güvenlik bölümüne girerek  Bilinmeyen Kaynaklar seçeneğini kapalı duruma getirin.

2 Uygulamaların yüklenirken istediği izinlere dikkat edin : Bir uygulamayı yüklediğiniz yerden bağımsız olarak, Yükle’ye basmadan önce gerekli izinleri kontrol edin. Silinmesini önleyen bir uygulama cihazı yetkilisine hiçbir zaman izin vermeyin. Android’de Uygulamaların İstediği Yetki ve İzin Talepleri Nelerdir  yazımızda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

3 Cihazını Mutlaka güncel tutun: Android işletim sisteminin en son sürümünün telefonunuzda olmasına gayret edin. Eğer cihazın firması güncelleme çıkardı ise bu güncellemeleri mutlaka telefon yada tabletinize kurun.

4 Cihazınıza AntiVirüs Uygulaması kurabilirsiniz: Android cihazlarınızdaki güvenlik açıklarını en iyi antivirüs programları ile kapatabilirsiniz. Bunun için Android Cihazlar için En İyi Antivirüs Programları  yazımızda tavsiye ettiğimiz android antivirüs uygulamalarını deneyebilirsiniz.

Android Telefondaki Virüs Nasıl Temizlenir ?

1 Telefonunuzu veya tabletinizi Güvenli moda alın.Eğer Güvenli Moda almayı bilmiyorsanız bu konuda Android Telefon Güvenli Modda Nasıl Başlatılır  yazımıza bakabilirsiniz. Güvenli modda çalıştırılan cihaz ile herhangi bir kötü amaçlı yazılım da dahil olmak üzere, çalışan üçüncü taraf uygulamaları engellemiş olursunuz. 2 Cihazınız güvenli moddayken, ekranın sol alt tarafında ‘Güvenli mod’ görürsünüz. 3 Ayarlar menüsünü açın ve Uygulamalar’ı seçin, ardından İndirilen bölümüne gidin.

Android Telefondaki Virüs Nasıl Temizlenir ?

4 Burada son indirdiğiniz uygulamaları göreceksiniz. Android telefonunuza veya tabletinize bulaştığını düşündüğünüz uygulamanın adını bilmiyorsanız tehlikeli görünen veya cihazınızda çalıştırmadığınız veya yüklemediğiniz şeyleri arayın ve bnları kaldırın.. 5 Bazen kaldırmak istediğini uygulamada Kaldır düğmesinin soluk renkte olduğunu görebilirsiniz. Bunun nedeni, virüsün kendisine Aygıt yöneticisi statüsü vermesidir.

Bunu kaldırmak için Uygulamalar menüsünden çıkın ve Ayarlar, Güvenlik, Cihaz Yöneticileri üzerine hafifçe vurun. Burada telefonunuzda veya tabletinizde yönetici statüsünde bulunan tüm uygulamaların bir listesini bulacaksınız.

6 Kaldırmak istediğiniz uygulamanın kutusunun işaretini kaldırın ve bir sonraki ekranda Devre dışı bırak‘a dokunun.Artık uygulamalar menüsüne dönüp o uygulamayı kaldırabilirsiniz. 7 Telefonunuzu yeniden başlatın Android Telefondaki Virüs temizlenmiş olacaktır.

Android Telefondaki Virüs Nasıl Temizlenir yazımızın sonuna geldik. Akıllı telefonlara yönelik tehditler ve korunma yolları ile ilgili sitemizde bir çok öğretici yazı bulunmaktadır. Bunlara arama bölümümüzden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Ayrıca sorunlarınızı aşağıdaki yorum bölümüne yazarsanız yardımcı oluruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?