Android Telefonlarda Uygulama Önbelleğini Temizleme

Android akıllı telefonlarınızı yavaşlatan ve performans kaybına neden olan önbellek yüklemelerini temizleyerek Android telefonunuzu hızlandırabilirsiniz.

Bu yazımızda Android Telefonlarda Uygulama Önbelleğini Temizleme işleminin nasıl yapılacağını açıklamaya çalıştık.

Android cihazınızı bol uygulama ile kullanıyorsanız bir süre sonra cihazınızda kilitlenmeler, yavaşlamalar ve performans sıkıntıları baş gösterecektir. Zira telefonunuzda bulunan her uygulama arkaplanda bir önbellek tüketmekte, aynı zamanda geçici olarak tuttuğu veri dosyalarını da temizlemeyerek giderek daha fazla alan kaplamaktadır.

Android akıllı telefonlarınızı yavaşlatan ve performans kaybına neden olan önbellek yüklemelerini temizleyerek Android telefonunuzu hızlandırabilirsiniz.

Uygulama önbelliği temizleme programları ile de uygulama verilerini temizleme yapabilirsiniz. Ancak biz bu yazımızda programsız önbellek temizleme nasıl yapılır anlatacağız.

Android Telefonlarda Uygulama Önbelleğini Temizleme

Çok kolay bir şekilde belirli uygulamalar tarafından oluşturulan Android geçici önbelleği temizleyebilirsiniz. Bazı uygulamalar şaşırtıcı şekilde çok büyük önbellekler kullanıyor olabilirler, bu nedenle gerekli durumlarda önbelleği temizlemek yararlı olabilir.

Uygulama Önbelleğini Temizlemenin nasıl yapılacağı ile ilgili olarak Facebook önbelleği nasıl temizlenir örnek olarak bakalım.

1 Öncelikle Ayarlar a tıklayalım ve Oradan Uygulama Yöneticisine Girelim.

Android Telefonlarda Uygulama Önbelleğini Temizleme

Uygulamalar kısmına girdiğimizde Android cihazımıza kurulu olan tüm programları görebiliyoruz.

2 Şimdi buradan bir program seçelim, örnek olarak Facebook uygulamasını seçelim. Bu sayede en çok kullanılan uygulama olan Facebook önbellek silme işlemini öğrenelim.

3 Facebook  uygulamasına tıkladığımızda karşımıza Durmaya Zorla, Kaldır, Veriyi Sil ve Ön Belleği Sil seçenekleri çıkmakta.Buradan ayrıca önbellekte kullanılan veri miktarını da görebiliyorsunuz.Buradan Önbelleği Sil düğmesine tıkladığımızda Önbelleğimiz silinmiş olacak cihazımıza az da olsa bir temizlik yapmış olacağız.

Android Telefonlarda Uygulama Önbelleğini Temizleme

4 Oyunlar ve tarayıcılar genellikle yüzlerce MB önbellek oluştururken diğer uygulamalar da bu rakam daha az olabilir. Önbelleği Temizle butonuna bastığınız anda aygıtınızda önemli bir yer açıldığını göreceksiniz.

Android Telefonlarda Uygulama Önbelleğini Temizleme için diğer tüm uygulamalarda da aynı adımları izleyebilirsiniz.

Dilerseniz önbellek temizleme işlemini otomatik olarak yapabilen Android Önbellek Temizleme Programıda kullanabilirsiniz.

Android Önbellek Temizleme Programı

Google PlayStore bir çok Android önbellek temizleme uygulaması mevcut. Bunlardan çoğu cihazınızda yer kaplayan ancak iyi temizlik yapamayan, daha kötüsü ona zararlı ve virüs bulaştırabilecek olan uygulamalardan oluşabilmektedir.

Buradaki yazımızda  sizin için kullanmaya değer en iyi 5 Android önbellek temizlik uygulamasını seçtik.

Android uygulama önbelleği hakkında sıkça sorulan sorularKaydet

Android telefonlarda ön bellek nedir?

Android cihazlar tıpkı bilgisayarda olduğu gibi uygulamaların bazı bilgilerini önbellekte depolar. Önbellek tüm uygulamalar için ayrıdır. Önbelleklerde uygulamaların bazı dosyaları sonraki açılışlarınızın hızlı olması amacıyla tutulurlar

Android Önbellek temizleme ne işe yarar?

Android işletim sistemli akıllı cep telefonlarınız da önbellek silme işlemi yaparak, gereksiz programların yani daha önce açıp açık kalan ve sistem uygulamalarının yükünü temizleyerek telefonunuzun daha hızlı bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Veri temizleme ne demek?

Veri temizleme bir uygulamanın kaydettiği tüm ayarlar, tercihler, hesap bilgileri vb verilerin silineceği anlamına gelir.

Uygulama ön belleğini silmek zararlı mı?

Ön belleğe alınmış veriler geçici dosyalardır. Bu sebeple uygulama ön belleğini silmenin bir zararı yoktur.

Telefonda önbelleğe alınan veriler silinirse ne olur

Önbelleği temizlemek geçici dosyaları siler. Giriş kimlik bilgilerini, indirilen dosyaları veya özel ayarları silmez.

Uygulama verisi silinirse ne olur?

Uygulama verisi silinince o uygulamayı kurduktan sonra yaptığınız ayarlar, özelleştirmeler, oturum açıldığına dair kullanıcı adı ve parolası gibi bilgiler gider. Uygulama varsayılan ayarlara döner.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu