1. Ana Sayfa
  2. AKILLI TELEFON
  3. Android Telefonlarda Uygulama Önbelleğini Temizleme

Android Telefonlarda Uygulama Önbelleğini Temizleme

Android cihazlarda önbellek temizliği sayesinde fazladan depolama alanı açabilirsiniz.

Android Telefonlarda Uygulama Önbelleğini Temizleme 7

Bu yazımızda Android Telefonlarda Uygulama Önbelleğini Temizleme işleminin nasıl yapılacağını açıklamaya çalıştık.

Bir uygulamayı her kullandığınızda daha sonra kullanmak üzere bazı dosyaları indirir ve dosyaları cihazda saklar. Telefonlarımızda Facebook, Instagram gibi sosyal ptaformlarda baktığınız fotoğraflar, girdiğiniz şifreler, tarayıcı ile dolaştığınız sitelerdeki çerezler ve pek çok dosya, programlarda önbellek olarak kayıt altına alınıyor. Bu benzer sayfayı açarken hızı artırıyor ama uzun kullanımda depolama kullanımını ciddi oranda artırıyor.

Android akıllı telefonlarınızı yavaşlatan ve performans kaybına neden olan önbellek yüklemelerini temizleyerek Android telefonunuzu hızlandırabilirsiniz.

Uygulama önbelliği temizleme programları ile de uygulama verilerini temizleme yapabilirsiniz. Ancak biz bu yazımızda programsız önbellek temizleme nasıl yapılır anlatacağız.

Bu arada önbellek temizleme ile uygulama verilerini temizleme farklı şeylerdir. Uygulama verisi silinince o uygulamayı kurduktan sonra yaptığınız ayarlar, özelleştirmeler, oturum açıldığına dair kullanıcı adı ve parolası gibi bilgiler gider. Uygulama varsayılan ayarlara döner ve sanki Google Play marketten yeni indirilmiş gibi olur

Android Telefonlarda Uygulama Önbelleğini Temizleme

Çok kolay bir şekilde belirli uygulamalar tarafından oluşturulan Android geçici önbelleği temizleyebilirsiniz. Bazı uygulamalar şaşırtıcı şekilde çok büyük önbellekler kullanıyor olabilirler, bu nedenle gerekli durumlarda önbelleği temizlemek yararlı olabilir.

Uygulama Önbelleğini Temizlemenin nasıl yapılacağı ile ilgili olarak Facebook önbelleği nasıl temizlenir örnek olarak bakalım.

1 Öncelikle Ayarlar a tıklayalım ve Oradan Uygulama Yöneticisine Girelim.

Android Telefonlarda Uygulama Önbelleğini Temizleme

Uygulamalar kısmına girdiğimizde Android cihazımıza kurulu olan tüm programları görebiliyoruz.

2 Şimdi buradan bir program seçelim, örnek olarak Facebook uygulamasını seçelim. Bu sayede en çok kullanılan uygulama olan Facebook önbellek silme işlemini öğrenelim.

3 Facebook  uygulamasına tıkladığımızda karşımıza Durmaya Zorla, Kaldır, Veriyi Sil ve Ön Belleği Sil seçenekleri çıkmakta.Buradan ayrıca önbellekte kullanılan veri miktarını da görebiliyorsunuz.Buradan Önbelleği Sil düğmesine tıkladığımızda Önbelleğimiz silinmiş olacak cihazımıza az da olsa bir temizlik yapmış olacağız.

Android Telefonlarda Uygulama Önbelleğini Temizleme

4 Oyunlar ve tarayıcılar genellikle yüzlerce MB önbellek oluştururken diğer uygulamalar da bu rakam daha az olabilir. Önbelleği Temizle butonuna bastığınız anda aygıtınızda önemli bir yer açıldığını göreceksiniz.

Android Telefonlarda Uygulama Önbelleğini Temizleme için diğer tüm uygulamalarda da aynı adımları izleyebilirsiniz.


Ancak bunları otomatik yada tek tuşla yapan pratik uygulamalarda mevcut. En İyi 5 Android Önbellek Temizleme Uygulaması yazımızdaki 5 uygulamadan birisini seçerek kullanabilirsiniz.

Ayrıca iPhone Önbellek Temizleme  yazımızda anlattığımız yöntemler ile iPhone hafızasını temizleyebilirsiniz.

Kaydet

Yorum Yap
Kaynak:

Yorum Yap