Android Telefonlarda Uygulama Önbelleğini Temizleme

Android Telefonlarda Uygulama Önbelleğini Temizleme

Bu yazımızda Android Telefonlarda Uygulama Önbelleğini Temizleme işleminin nasıl yapılacağını açıklamaya çalıştık.

Akıllı telefon ve tabletler, günümüzde en yoğun kullandığımız teknolojik cihazların başında yerini alıyor. Bu cihazların da yarısından çoğunda Android işletim sistemi kullanılıyor.Pek çok işletim sisteminde benzer mantık olsa da, Android’te kullandığımız uygulamalardaki bazı dosyalar, depolama alanımızda saklanıyor. Örnek vermek gerekirse çok uzun süre telefonu formatlamadan kullanırsanız, sık kullandığınız uygulamalarda ciddi bir önbellek dosyasının biriktiğini görüyorsunuz.

ÖnBellek Silme Nedir?

Facebook’ta ve Instagram’da baktığınız fotoğraflar, girdiğiniz şifreler, tarayıcı ile dolaştığınız  sitelerdeki çerezler ve pek çok dosya, programlarda önbellek olarak kayıt altına alınıyor.Bu benzer sayfayı açarken hızı artırıyor ama uzun kullanımda depolama kullanımını ciddi oranda artırıyor.

Ön belleğin temizlenememesi kısa vadede çok ciddi bir sorun sayılmaz. Hatta depolama alanı fazla olan kullanıcılar, uzun vadede bile önbellek dosyalarının yer kapladığının farkına bile varmaz. Ancak 8 GB ve 16 GB depolama alanına sahip kullanıcıları için bu durum, uzun vadede sorun oluşturabilir.

Android akıllı telefonlarınızı yavaşlatan ve performans kaybına neden olan önbellek yüklemelerini temizleyerek Android telefonunuzu hızlandırabilirsiniz.

Android Telefonlarda Uygulama Önbelleğini Temizleme

Çok kolay bir şekilde belirli uygulamalar tarafından oluşturulan geçici önbellek dosyalarını silebilirsiniz. Bazı uygulamalar şaşırtıcı şekilde çok büyük önbellekler kullanıyor olabilirler, bu nedenle gerekirli durumlarda önbelleği temizlemek yararlı olabilir.

# Öncelikle Ayarlar a tıklayalım ve Oradan Uygulama Yöneticisine Girelim.

Android Telefonlarda Uygulama Önbelleğini Temizleme

Uygulamalar kısmına girdiğimizde Android cihazımıza kurulu olan tüm programları görebiliyoruz.

# Şimdi buradan bir program seçelim, örnek olarak Facebook uygulamasını seçelim. Bu sayede en çok kullanılan uygulama olan Facebook önbellek silme işlemini öğrenelim.

# Facebook  uygulamasına tıkladığımızda karşımıza Durmaya Zorla, Kaldır, Veriyi Sil ve Ön Belleği Sil seçenekleri çıkmakta.Buradan ayrıca önbellekte kullanılan veri miktarını da görebiliyorsunuz.Buradan Önbelleği Sil düğmesine tıkladığımızda Önbelleğimiz silinmiş olacak cihazımıza az da olsa bir temizlik yapmış olacağız.

# Oyunlar ve tarayıcılar genellikle yüzlerce MB önbellek oluştururken diğer uygulamalar da bu rakam daha az olabilir. Önbelleği Temizle butonuna bastığınız anda aygıtınızda önemli bir yer açıldığını göreceksi

Android Telefonlarda Uygulama Önbelleğini Temizleme için diğer tüm uygulamalarda da aynı adımları izleyebilirsiniz.

Ancak bunları otomatik yada tek tuşla yapan pratik uygulamalarda mevcut. En İyi 5 Android Önbellek Temizleme Uygulaması yazımızdaki 5 uygulamadan birisini seçerek kullanabilirsiniz.

Ayrıca iPhone Önbellek Temizleme  yazımızda anlattığımız yöntemler ile iPhone hafızasını temizleyebilirsiniz.

Kaydet

Kaynak: aorhan
Sosyal Medyada Paylaşın:

16 yorum

  1. Ön bellegini silecegimiz uygulamadan kaydettigimiz resimlerde galeriden silinir mi peki?

  2. Allah ne muradın varsa versin tuttuğun altın olsun eyw çok sağol bitanesin

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Resimde görüneni kutuya yazınız: *İçerik önerileri ve diğer istek ve şikayetlerinizi teknolojidolabi@yandex.com adresine bildiriniz.

TeknolojiDolabi.com-Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri kolayca bulabilirsiniz.