Mobil

Android Telefonunuzdaki Geliştirici Seçenekleri Hakkındaki Detaylı Bilgiler

Android işletim sisteminindeki, bir çok kullanıcının bilmediği veya bilse de kurcalamaya korktuğu, normalde kullanıcıların kullanımına gizli olan ve en önemli ayarların bulunduğu Geliştirici Seçenekleri menüsünü sizlerle detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Telefonunuzu veya tablet pc’nizi bilgisayarınıza bağladığınızda USB bellek gibi çalışmasını sağlatan USB hata ayıklama modundan, cihazınızın normalde kullanılan Dalvik runtime yerine ART runtime’ı kullanmasını sağlamaya, anlık işlemci kullanım durum raporundan, ekran dokunmatiği testine kadar bir çok özelliğin yer aldığı Geliştirici Seçeneklerini kullanabilmeniz için sizlere madde madde her özelliği açıklayacağız.

Geliştirici Seçeneklerini aktif etme

Android Telefonunuzdaki Geliştirici Seçenekleri Hakkındaki Detaylı Bilgiler

Standart ayarlarda Geliştirici Seçeneklerinin gizli olduğundan bahsetmiştik. Elbette bu menünün gizli olmasının sebebi var o da, deneyimli olmayan kullanıcıların bilmedikleri ayarları karıştırıp telefonda karışıklığa sebep olma ihtimalidir. Biz bu yazımızda size bu ayarları anlatacağımız için bu menüsü aktif etmenizde sorun olmadığı görüşündeyim . Gelin ilk olarak bu menünün nasıl aktif edileceğini inceleyelim.

Geliştirici seçenekleri menüsünün aktif edilmesi oldukça basit. Telefonunuzdan sırasıyla Ayarlar > Hakkında bölümüne girin. Burada Yapı Numarası (build number) seçeneğini göreceksiniz. Üzerine 5 kere parmağınızla basın. İkinci tıklamada geliştirici seçeneklerinin aktif olmasına kaç basmanın kaldığını gösterecektir. Bu işlem sonucu Geliştirici Seçenekleri telefonunuzun Ayarlar menüsünde gözüküyor olacaktır.

Geliştirici Seçeneklerindeki Tüm Ayarlar

Android-developer-options-1-e1411741385264-564x350

Hata raporu hazırla: Bu seçenek sayesinde, cihazınızdaki günlük rapor dosyalarını almak için hazırlatabilirsiniz. Sadece birkaç dakika içerisinde raporun hazır olduğuna dair bir bildirim alırsınız.

Masaüstü yedekleme şifresi: Bu seçenek, masaüstünüzdeki ikon ve bileşenlerin yedekleme işlemi ve geri yükleme işlemi yapılabilmesi için şifre sordurtmaya yarar.

Uyanık kal: Bu özellik sayesinde, ihtiyacınız olduğunda şarj olurken dahi telefonunuzun ekranının kapatılmaması ve sürekli uyanık kalmasını sağlayabilirsiniz.

Çalışma zamanını seç: Android’deki hali hazırda kullanılan iki farklı çalışma zamanı (runtime) olan Dalvik ve ART derleyicilerinin seçimini bu menüden gerçekleştirebilirsiniz.

Enable Bluetooth HCI snoop log: Bazen geliştiriciler veya güvenlik uzmanları, Bluetooth HCI (Host Controller Interface) paketlerini analiz etme ihtiyacı duyabilir. Bu seçeneği etkinleştirerek cihazınızda (/sdcard/btsnoop_hci.log) dizinindeki dosyaya raporlama yapılacaktır.

İşlem istatistikleri: Telefonunuzdaki tüm çalışan işlemler hakkında detaylı bilgileri bilmek isterseniz, bu seçenek sayesinde tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Son Güncelleme: 5 Mart 2021

1 2 3 4Sonraki sayfa

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu