Android Telefonunuzu Hızlandırmak için Neler Yapmalısınız?

Android Telefonunuzu Hızlandırmak için Neler Yapmalısınız?

Android telefonunda  yavaşlama problemi yaşayanlar, Android cihazınızın ilk günkü performansından geride olduğunu daha yavaş çalıştığını daha geç tepki verdiğini düşünüyorsanız Android Telefonunuzu Hızlandırmak için bu yazımızda faydalı bilgiler bulabilirsiniz.

Ne kadar yeni ve ne kadar pahalı olursa olsunlar teknolojik cihazlar alındığı ilk günden itibaren gittikçe yavaşlamaya başlarlar. Uzun süre kullandıktan sonra yavaşlayan, hantallaşan, takılan Android Telefonlar için herhangi bir 3.parti uygulama kurmanızı gerek kalmadan hızlandırma yapabilirsiniz.

Android Telefonunuzu Hızlandırmak için Neler Yapmalısınız?

Android cihazınızın yavaşlamasına sebep olan pek çok etken vardır. Bunlara örnek olarak arayüz problemleri, Ram kaynaklı sorunlar, indirilen vs dosyalarla gelmiş olabilecek zararlı yazılımları sayabiliriz.

Aslında bu tür yavaşlamaları tek hamlede yok etmek için yapmanız gereken gerekli yedekleri aldıktan sonra telefona format atmak olacaktır.Fakat bu format atma işlemleri sıkıntılı olduğu için bu yönteme çok kimse başvurmuyor.Alternatif yöntemleri yaparak telefonunuzu hızlandırabilirsiniz.

Android cihazınızın ilk günkü performansından geride olduğunu daha yavaş çalıştığını daha geç tepki verdiğini düşünüyorsanız bu yazıda faydalı bilgiler bulabilirsiniz.

Giriş ekranınızı temiz tutun

Canlı duvar kağıtları ve widget’lar, RAM miktarı az veya işlemcisi yeterli olmayan telefonlarda yavaşlığa neden olabilir. Özellikle Chrome gibi RAM’i yoğun olarak kullanan uygulamalardan giriş ekranına döndüğünüzde, önce boş bir giriş ekranıyla karşılaşabilirsiniz ve simgelerin, widget’ların geri yüklenmesi birkaç saniye alabilir. Buna engel olmak için giriş ekranınızı temiz tutmanızda fayda var.

Varsayılan launcher harici bir uygulama kullanılabilir

Telefonunuzla birlikte gelen varsayılan launcher, cihazınızın özelliklerini öne çıkarmaya yöneliktir ve en hızlısı olmayabilir. Play Store’da hız için optimize edilmiş birçok launcher bulabilirsiniz. Android için En İyi 10 Launcher  yazımız size bu konuda yardımcı olabilir.

Web tarayıcınızı değiştirin

Android’in varsayılan web tarayıcısı olan Chrome, kaynakları yoğun olarak kullanan bir uygulama. Bu durumun üstesinden gelmek için farklı bir web tarayıcısına geçmek isteyebilirsiniz. Hızlı ve hafif web tarayıcıları arasında size önereceklerimiz, Puffin ve Opera. Google Play Store’da farklı yeteneklere sahip başka birçok web tarayıcısı bulmanız mümkün.

Kötü uygulamaları silin

Optimize edilmemiş uygulamalar, telefonunuzu yavaşlatabilir. Üstelik bu uygulamalar bazen en büyük firmalardan gelebiliyor. Snapchat’in Android’de takıldığı biliniyor. Facebook uygulamasını kaldırdığınızda ise yüzde 15’e kadar hız kazanabiliyorsunuz. Facebook’un resmi uygulaması yerine üçüncü parti bir Facebook uygulaması kullanabilirsiniz.

Antivirüsü kaldırın

Antivirüs uygulamaları içinizin rahat olmasını sağlıyor ancak aynı zamanda Android‘inizi yavaşlatabiliyor. Sadece Google Play Store, Amazon Appstore gibi resmi kaynaklardan uygulama yüklüyorsanız, zararlıya rastlama ihtimaliniz düşük olduğundan, antivirüs uygulamasını kaldırabilirsiniz.

Otomatik eşitlemeyi kapatın

Sosyal uygulamalar, haberler, hava durumu ve diğer uygulamalar, uzak sunucularla otomatik olarak eşitlenecek biçimde ayarlanmıştır. Uygulamalarınızın eşitleme ayarlarını kontrol edin ve eşitleme sıklığını azaltın. Sıklığı birkaç saatte bir veya her gün olacak biçimde değiştirebilir veya tamamen kapatıp, eşitlemeleri kendiniz yapabilirsiniz.

Yeniden başlatın

Son olarak telefonunuzu yeniden başlatarak hızlanmasını sağlayabilirsiniz. Bunu her gün yapmanıza gerek yok, ancak özellikle telefonunuz yavaşladığında yeniden başlatmak işe yarayabiliyor.

Yorum Yap
Kaynak: chip

Yorum Yap