Android Uygulamalarını Şifrelemek

Android Uygulamalarını Şifrelemek

Gizliliğe önem veren kullanıcılar bazı Android uygulamalarını şifrelemek isteyebilir. Akıllı telefonunuzu zaman zaman bir arkadaşınıza, yakınınıza veya çocuğunuza veriyorsanız bazı uygulamaları parola koruması altına almanız mantıklı olacaktır. Angry Birds oynaması için telefonunuzu verdiğiniz küçük çocuğunuzun Google Play’den yaşına uygun olmayan çeşitli oyun ve uygulamalar indirmesini istemezsiniz. Avast Mobile Security & Antivirus aracında Android uygulamalarını şifrelemek için faydalı olacak özellik mevcut. Bu araç ile herhangi bir uygulamayı dört karakterden oluşan şifre ile sağlama alabiliyorsunuz.

Android Uygulamalarını Şifrelemek

Uygulamayı akıllı telefonunuza yükledikten sonra “Application Locking” seçeneğine dokunun. Burada kullanıcılar tarafından yüklenen uygulamalar ile işletim sisteminin bazı kendi araçları görünecektir.

Android-Uygulamalarını-Şifrelemek-1

Herhangi bir uygulamayı korumak için sağ kısmında yer alan kutucuğa basitçe dokunun. Uygulamayı ilk defa kullandığınızda sizden dört haneli bir PIN ve bir kurtarma PIN’i girmeniz istenecektir. Aracın ücretsiz versiyonunda yalnızca iki adet uygulamayı koruyabiliyorsunuz. Koruma altına aldığınız bir uygulamayı açmak istediğinizde karşınıza Avast’ın uygulamasının PIN kodu girme ekranı gelecektir, burada doğru giriş yapılmadığı sürece uygulama açılmıyor. Uygulama ayarlarını özelleştirmek mümkün. Parola tipi bir jest ya da metinle değiştirilebiliyor.

Android-Uygulamalarını-Şifrelemek-2

Araçta iki adet uygulama koruma limitini aşabilmek için ücretli sürümün edinilmesi gerekiyor. Premium versiyon 14.99 USD karşılığında satın alınabiliyor ve bir yıl güncelleme desteği ile geliyor. Ücretsiz bir alternatif arayanlar için App Lock uygulamasını tavsiye edebiliriz. App Lock çeşitli uygulamaların yanı sıra SMS gönderme, rehbere erişim ve arama araçlarını da parola korumasına alabilmekte.

Avast’ın uygulamasında elbette zararlı uygulamalara ve internet sitesi bağlantılarına karşı güvenlik hizmeti de sunuluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu