Mobil

Android Veri Dolaşımı Nedir?

Belkide sık karşılşatığınız bir menüdür. Mobil veri ayarlarının bulunduğu ksıımda birde Veri Dolaşımı terimi var. Peki Android veri dolaşımı nedir, ne işe yarar, nasıl açılır ve nasıl kapatılır?

Android Veri Dolaşımı Nedir?

Veri dolaşımı, eğer sizin operatörünüzün çekmediği bir yerdeyseniz başka bir operatöre bağlanmanızı sağlıyor. Veri dolaşımında, siz yurt dışındayken bulunduğunuz ülkenin operatörleriyle sizin operatörünüzün yapmış olduğu anlaşmayla ek ücretli tarifelerle hattınızı kullanmaya devam etmeniz demektir.

Cep telefonunuzun operatör alanı dışındaysanız, telefonunuz bir hücre sinyali aldığı anlamına gelir. Bu durumda, telefonunuz roaming olur.

Örnekle açıklamak gerekirse Turkcell, Irak’ta hizmet veren Korek operatör firmasıyla anlaşmalıdır. Böylece Irak’a gittiğiniz zaman hattınız yine sinyal çekmeye devam eder böylece internet, konuşma ve sms kullanmaya devam edebilirsiniz.

Türkiye’de hizmet veren Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom gibi operatör firmaları müşterinin yurtdışı seyahatlerinde telefon görüşmesi, sms ve internet kullanımı yapabilmeleri için yurt dışında hizmet veren operatörlerle iş birliği yapmaktadırlar.

Böylece insanlar yurt dışına çıktıkları zaman yeni bir sim kart almak yerine yine kendi sim kartlarıyla yurt dışında internet, konuşma ve sms hizmeti almaya devam edebilmekteler. Buna da Veri Dolaşımı denilmektedir.

Ancak yurt dışında kullanılan internet, konuşma ve sms gibi hizmetler yüksek ücretlerle faturaya yansıtılmaktadır. Bundan dolayı çoğu kullanıcı yurt dışında veri dolaşımını kapatma gereği duymaktadır.

Android Veri Dolaşımı Nasıl Kapatılır ?

Veri dolaşımı tüm akıllı cep telefonlarında bulunan bir özelliktir. Kimi telefonlarda veri kullanımı menüsünden açılıp kapatılırken, kimi telefonlarda ise mobil ağlar bölümünde açılıp kapatılmaktadır.

Telefon modeline ve android sürümüne bağlı olarak menüler farklılık gösterebilir ancak genel olarak Veri Dolaşımı özelliği “Mobil Ağlar” veya “Kablosuz ve Ağlar” menüsü altında yer almaktadır.

Veri Dolaşımı özelliğini kapatmak veya açmak için Ayarlar > Mobil Ağlar yolunu izleyin ve Veri dolaşımı seçeneği yanındaki sürgüyü isteğinize göre kapatın veya açın.

Android Veri Dolaşımı Nedir?

Son Güncelleme: 5 Mart 2021

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu