Mobil

Android’de hücresel veri kullanımı nasıl azaltılır?

Merhaba. Bu yazımızda Android mobil veri sınırlama ile Android’de hücresel veri kullanımı nasıl azaltılır detaylı olarak anlatacağız.

Uygulamalar her geçen gün güncelleniyor ve daha işlevsel hale geliyorlar. Bu işlevsellik ise internet kaynaklarını her seferinde daha çok tüketiyor. Telefonlarda yer alan uygulamalar arttıkça internet kotası da zarar görüyor ve ay sonu geldiği zaman kullanıcı bu durumdan olumsuz etkileniyor.

Uygulamaların internet kotanızı tüketmesinin önüne geçmek ise çok kolay. Android telefonlarında yapacağınız birkaç ayar ile gereksiz veri kullanımını önleyebilirsiniz.

Android’de hücresel veri kullanım azaltma

Kullanmadığınız zamanda mobil veri bağlantısını kapatın

Oldukça kolay olan bu işlem, aslında veri kullanımını azaltma konusundaki en net çözümdür. Ekranın üzerinden aşağı çekerek kontrol merkezini açın, Ayarlar‘a girin, Veri kullanımı kısmına girin ve kullanımı kapatın. Wi-Fi bağlantınız olduğu sürece internetiniz kesilmeyecektir.

Veri Limiti Uyarısı Koyun

Android telefonunuzun bir aylık(istediğiniz süreyi ayarlayabilirsiniz) süreçte kullandığı mobil veriyi kısıtlamak isterseniz, bunu da rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Veri limiti ve uyarısı koymak için, Ayarlar üzerinden Veri kullanımı kısmına girin. Bu kısımda bir aylık süreçte ne kadar veri kullandığınızı gösteren büyük bir grafik göreceksiniz. Dilerseniz grafik üzerindeki dikey çizgilerle oynayarak veri aralığını belirleyebilir, dilerseniz de üst kısımdaki menüden istediğiniz tarihleri seçebilirsiniz. Ondan sonra yapmanız gereken tek şey de, kısıtlamak istediğiniz veri miktarını yatay çizgiyle belirtmek olacaktır.

Veri kullanımı menüsünü kontrol edin

Android telefonunuzun kullandığı veri miktarını iyice kısmak istiyorsanız, telefonunuza indirdiğiniz her bir uygulamaya girip, arka plan verisini devre dışı bırakmanız gerekmektedir. Bunu yapmak için de ilk olarak Ayarlar üzerinden yine Veri kullanımı kısmına girmeniz gerekiyor. Sonrasında aşağı indiğinizde, hangi uygulamaların son dönemde en çok veri kullandığının listelendiği kısmı göreceksiniz. Arka plan verisini kapatmak için yapmanız gereken, her bir uygulama bilgisine girip, Arkaplan verisini kısıtla seçeneğini görene kadar aşağı inmek olacak. Sonrasında kutuya dokunduğunuzda, artık o uygulama, siz açmadığınız sürece veri kullanamayacaktır.

Otomatik oynatma özelliğini kapatın

Bunun için bu yazılarımza bakabilirsiniz.

Play Store güncellemelerine dikkat

Uygulama güncellemeleri harika! Ama diğer taraftan onlar sıklıkla çok büyüktür; şayet dikkatli olmazsanız mobil verinizi inanılmaz oranda harcayabilir. Telefonunuzdaki Play Store’u açarak bunun gerçekleşmemesini sağlayın. Ayarlara gidin ve “Otomatik güncelleme” seçeneğinin sadece kablosuz ağlara göre ayarlandığından emin olun.

Yazıyı beğendiyseniz yıldız vermeyi unutmayın!
[Toplam: 0 oy Ortalama: 0 puan]

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu