Mobil

Android’de Otomatik Düzeltme Nasıl Kapatılır ?

Android işletim sistemli akıllı telefonlarınızda mesaj yazarken, alakasız kelime önerileri yüzünden sürekli yanlış kelimeler yazmaktan şikayetçiyseniz, Android’de Otomatik Düzeltme Nasıl Kapatılır sizler için anlatıyoruz.

Klavye ayarlarında öngörücü metin ya da otomatik düzeltme gibi isimlerle adlandırılan özellik aktif durumdaysa, mesajlaşırken çeşitli kazalarla karşılaşabiliyoruz.

Öneri sisteminin yazmak istediğimiz kelimeleri, alakasız kelimelerle düzeltmesi yüzünden çoğu zaman mahcup duruma düşebiliyoruz.

Samsung, Lg, HTC, General Mobile gibi android cihazlarda varsayılan klavye veya ekstra klavye uygulamalarında yazım hataları varsayılan olarak , otomatik düzeltme işlemi yapılmaktadır. Bu durum da yazmak istediğiniz metinin tam tersini yazmanıza neden olabilir.

Klavye uygulamalarında önerileri açarak , yazım hatalarının düzeltme özelliğini kapatarak daha kolay ve pratik bir kullanım sağlayabilirsiniz. Telefon marka modeline göre ayarlar değişiklik gösterebilir fakat genel olarak işlem sıralaması aşağıdaki gibidir.

Peki bu öneri sistemini nasıl devre dışı bırakacağız?

Android’de Otomatik Düzeltme Nasıl Kapatılır ?

Öncelikle cihazın Ayarlar bölümüne gidiyoruz ve Cihazım sekmesine geçiyoruz.

Dil ve giriş

Girdi ve kontrol bölümünde yer alan Dil ve giriş bölümüne dokunuyoruz.

Klavye ayarları

Klavyeler ve giriş yöntemleri bölümünde Samsung klavye bölümünün yanında yer alan çark simgesine tıklıyoruz.

Android Klavye Sesi ve Titreşimi Nasıl Kapatılır?

Otomatik düzeltmeyi kapat

Akıllı yazma bölümünde yer alan Öngörücü yazı ve Otomatik değiştirme bölümlerini deaktif konumuna getiriyoruz. Bu şekilde yaptığınız ayarlama sayesinde artık mesajlarınızda yanlış kelimeler kullanmak zorunda kalmayacak, daha rahat bir şekilde mesajlaşabileceksiniz.

İşlemleri yaptıktan sonra yazdığınız metinler olduğu gibi karşı tarafa gönderilecektir. Otomatik olarak metinleri düzeltilmeyecektir. Yukarıdaki uygulama veya klavyeler haricinde bir uygulama kullanıyorsanız uygulamanın yazma ayarlarına giriş yaparak bu ayarları bulabilirsiniz. iPhone telefonlarda bu seçenek varsayılan olarak kapalı geldiğinden herhangi bir ayar yapmanıza gerek yoktur.

Not: Bu anlatımda, kullandığımız cihaza göre ayarlamaları anlattık. Diğer modellerinde de durum aynı elbette.

Diğer tüm Android cihazlarda, Ayarlar bölümünde yer alan Dil ve giriş seçeneklerine giderek klavye ayarlarından ilgili bölüme ulaşabiliyorsunuz.

IOS ‘da Otomatik Düzeltme Nasıl Kapatılır

Son Güncelleme: 5 Mart 2021

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu