Android’de Silinmeyen Uygulamaları Kaldırmak

Android’de Silinmeyen Uygulamaları Kaldırmak

Android cihazlarla yüklü olarak gelen ve Android’de Silinmeyen Uygulamaları Kaldırmak nasıl yapılır, android gereksiz uygulamalar nasıl kaldırılır?

Telefonunuzu satın aldığınızda yüklü olan veya daha sonrasında market aracılığı ile yüklediğiniz bir uygulamayı kaldırmak  bazen sorun olabiliyor. Bunun nedeni ya uygulamanın sistem dosyası olması yada arkaplanda sürekli çalışıyor olması gösterilebilir.

Android’de Silinmeyen Uygulamaları silmek zor bir işlem değildir. Bu yazımızda kaldırılamayan uygulamaları kaldırmanın nasıl yapılacağını adım adım anlatacağız.

Android’de Silinmeyen Uygulamaları Kaldırmak

İstenmeyen yazılımları Android’den temizlemek için ilk olarak cihazımızı güvenli modda açmamız gerekiyor.

Android güvenli modu açmak için cihazınızın güç butonuna basılı tutun ve karşınıza çıkan telefon seçenekleri menüsündeki “Kapat” butonunun üzerinde parmağınızı basılı tutun.

Android'de Silinmeyen Uygulamaları Kaldırmak

Basılı tuttuktan sonra karşınıza güvenli modu isteyip istemediğinize dair bir soru gelecektir. Bu soru ekranında “Yeniden Başlat” butonuna basarak devam ederseniz güvenli mod açılacaktır.

Android'de Silinmeyen Uygulamaları Kaldırmak

Bazı cihazlarda güvenli modu açmak için ilk olarak cihazımızı kapatmamız gerekiyor. Kapatmak için kullanılabilecek yöntemler şöyle:

 • Güç butonunu 10 saniye kadar basılı tutarak zorla kapatmayı aktifleştirmek
 • Güç butonu ve ses azaltma butonlarına aynı anda basılı tutmak
 • Batarya çıkarılabiliyorsa çıkarıp takmak

Yukarıdaki yöntemlerden bir tanesi illa ki Android cihazınızda çalışacaktır ve onu kapatmak mümkün olacaktır.

Android cihazımız güvenli modda açıldığında ekranın sağ veya sol altında “güvenli mod” filigranını göreceksiniz. Ana ekranda uygulama çekmecesi butonuna basarak “Ayarlar” uygulamasını buluyor ve ona giriş yapıyoruz.

Android'de Silinmeyen Uygulamaları Kaldırmak

Ayarlar uygulamasının içerisinde “Uygulamalar” adlı yeni bir menü bulacaksınız. Bu menüye giriş yaparak devam ediyoruz.

Android'de Silinmeyen Uygulamaları Kaldırmak

Uygulamalar menüsünün içerisinde karşınıza bir uygulama listesi çıkacak. Bu listede yer alan bilmediğiniz, zararlı gibi görünen veya bildiğiniz özel bir uygulamayı bulabilir, hemen üzerine tıklayarak detayları açabilirsiniz.

Android'de Silinmeyen Uygulamaları Kaldırmak

Uygulamanın detaylar sayfasına girdikten sonra artık tek yapmanız gereken “Kaldır” butonuna basarak tamamen sistemden kaldırılmasını sağlamak.

Android'de Silinmeyen Uygulamaları Kaldırmak

Lakin yukarıdaki aşamada bazı uygulamalarda “Kaldır” butonu üzerine tıklanamayan bir durumda olabilir. Bu durum o uygulamanın yönetici izniyle çalıştığını gösteriyor ve kaldırmadan önce bu izni geri almamız gerekiyor.

Uygulamaların yönetici izinlerini geri almak için ilk olarak ayarlar menüsüne geri dönüyoruz ve “Güvenlik” sekmesine giriş yapıyoruz.

Android'de Silinmeyen Uygulamaları Kaldırmak

Güvenlik menüsünün altında ise “Cihaz yöneticileri” seçeneği bir sonraki devam etmemiz gereken bölüm.

Android'de Silinmeyen Uygulamaları Kaldırmak

Cihaz yöneticileri menüsünde normalde “Android cihaz yöneticisi” uygulamasının bulunması gerekiyor ve eğer burada silmek istediğiniz uygulamayı bulursanız başındaki tıkı kaldırabilir, daha sonra yeniden uygulamalar menüsüne dönerek artık başarıyla kaldırabilirsiniz.

Android'de Silinmeyen Uygulamaları Kaldırmak

Güvenli moddan çıkış yapmak için artık tek yapmanız gereken cihazınızı normal yollardan yeniden başlatmak. Yeniden başlatma tamamlandığında Android cihazınız normal bir şekilde açılacaktır ve tüm uygulamalarınıza yeniden erişim sağlanacaktır.


Android telefon ve tabletlerdeki cihaz geçmişini silmek oldukça kolay bir işlemdir. Peki Android Telefondaki Tüm Geçmişi Silme, Android cihazlarda tüm geçmişi temizleme nasıl yapılır ?

Sosyal Medyada Paylaşın:

9 yorum

 1. Uygulamalar bölümünden direk devre dışı bırakabilirsiniz.O zaman da menüde görünmüyor.

 2. root harici kaldiramazsiniz pek cok uygulmayi bahsettiginiz yöntem genelde güncellemeleri kaldiriyor üstelikte Samsung gibi firmalar buna Htcde dahil bazi programlari kaldirinca oto dönme yada baska fonksiyonlar vs vs gibi seyler calismamaya basliyor. Windows phonlu arkadas bir seye acimana gerek yok cünkü windows phone 5 para edicek bir sistem degil zaten hic bir zamanda pazar payi 100 % 10 üstüne cikmayacak su ana kadar 40 milyar dolar akitti o ise Microsoft ama olmadi ve olmayacakta.

 3. Quick launcher diye bir uygulama var sonradan yükleme ben yüklemedim nasıl geldi bilmiyorum ve üstelik sistem uygulaması gözüküyor. Kaldırma seçeneği yok bu uygulamadan nasıl kurtulurum

 4. System app safe remover diye bi program var.ben Kullaniyorum cok guzel. Neyi isterseniz silebilirsiniz tlf dan. Benim tlf rootlu yanliz. rootsuzda da calisiyor mu bilmiyirum

 5. Sakın android mate indirmeyin arkadaşlar. O da kalkmış ve telefon kendi kendine reset atmaya başladı.

 6. sağolasın gayet güzel açıklamışşsın ve işe yarıyor.

 7. Aynı şekilde kaldırılamayan uygulamaları (Sistem uyg. dahil) Titanium Backup Pro sürüm ilede kaldırabiliyorsunuz, ben ücretli sürümünü almıştım baya işe yarıyor :)

 8. Aga istemediğim programı devre dışı bırakıyorum. birde Marketten programları manuel güncelliyorum. bu kadar basit. Android var sıkıntı yok. :)

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın