Android’de Yasaklı Sitelere Girişi için DNS Nasıl Değiştirilir?

Android’de Yasaklı Sitelere Girişi için DNS Nasıl Değiştirilir?

Yazımızda Android’de yasaklı sitelere giriş için DNS nasıl değiştirilir, erişime engelli sitelere giriş için Android DNS ayarları nasıl yapılır anlatacağız.

Yasak Sitelere Nasıl Girilir sorusu ile kullanıcılar erişimi engellenen,yasak sitelere ulaşabilmek için alternatif erişim yöntemleri arıyorlar.  Yasaklanmış sitelere girebilmek için ilk başvurulan yöntem DNS değiştirmektir.

Android telefon veya tabletinizde internette engelli sitelere erişebilmek için, internete bağlantıda yaşanan yavaşlıklardan veya ping sorunlarından dolayı DNS adresinizi değiştirebilirsiniz.

DNS iki şey için değiştirilir; ilki internete bağlanmak istediğinizde bilgisayarınız veya modeminiz, DHCP yoluyla sizden DNS sunucularını talep eder. Artık IP adresi yerine, tarayıcınıza girmek istediğiniz sitenin ismini yazarak internette dolaşabilirsiniz. İkincisi; kullandığınız DNS sunucunuzun girmek istediğiniz bazı sitelere erişiminin engelli olması, bu sorunu da yine DNS sunucunuzu değiştirmek suretiyle çözebilirsiniz.

Android’de Yasaklı Sitelere Girişi için DNS Nasıl Değiştirilir?

Servis sağlayıcınız tarafından otomatik atanan DNS dışında kullanacağınız bir DNS sunucusu sorununuzu tamamen ortadan kaldırabilir. Yapmanız gereken cihazınızda ağ ayarlarınızı bilgisayarlarınızda olduğu gibi değiştirmek. Aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayarak sorunsuzca DNS değiştirebilirsiniz.

1 Android tablet yada telefon kullananlar DNS değiştirebilmek için öncelikle bir kablosuz ağa bağlanmalılar. Bunun için Ayarlar > Wi-Fi kısmına girerek kablosuz bağlantı aktif değilse aktifleştirin ve bağlantınızı kurun.

Android'de Yasaklı Sitelere Girişi için DNS Nasıl Değiştirilir?

2 Bağlı olduğunuz ağ ismine basılı tutun ve karşınıza çıkacak seçeneklerde “Ağ Ayarlarını Yönet”e dokunun.

Android'de Yasaklı Sitelere Girişi için DNS Nasıl Değiştirilir?

3 “Gelişmiş seçenekleri göster” bölümünde “IP Ayarları”nı “Statik” yapın ve  DNS 1’e 8.8.8.8, DNS 2’ye ise 8.8.4.4 yazarak  “Kaydet” e dokunun.

Android'de Yasaklı Sitelere Girişi için DNS Nasıl Değiştirilir?

Artık Android’de Yasaklı Sitelere Girişi için DNS değiştirme işlemini yaptınız.

Yukarıda örnek olarak verilen DNS adresleri dışında buradaki yazımızdan da Güncel DNS adreslerine ulaşabilirsiniz.

Yasaklı sitelere girmenin bir diğer yolu olan VPN hakkındaki bilgilere ve en iyi VPN uygulamalarına ise aşağıdaki konularımızdan ulaşabilirsiniz.

Neden VPN Kullanmalısınız ? / En iyi 5 Ücretsiz VPN Uygulaması / En iyi 5 Ücretli VPN Uygulaması

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.